علل زیاد شدن جوش صورت چیست؟

علل زیاد شدن جوش صورت چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

علل زیاد شدن جوش صورت چیست؟

حتما شما هم در سنین خاصی از دوران زندگی با عارضه ای پوستی در صورت به نام جوش یا آکنه مواجه شده اید. بروز جوش نه تنها در سنین نوجوانی بلکه حتی در سنین بزرگسالی نیز رخ می دهد و عوامل متعددی در زیاد شدن جوش صورت نقش دارند.

تغییرات هورمونی بدن را جدی بگیرید

افزایش ترشح هورمون اندرژون در سنین بلوغ در دختران و پسران نوجوان، هنگام بارداری بانوان و مصرف دارو های پیشگیری از بارداری دلیل اصلی ظهور و زیاد شدن جوش های صورت است.

از چه خوراکی هایی استفاده می کنید؟

مصرف خوراکی های محرک و تند به دلیل کاهش ph پوست موجب زیاد شدن جوش های صورت می شود. البته بدن هر فرد ممکن است نسبت به یک نوع خوراکی خاص مثل لبنیات سازگاز نباشد و سبب بروز جوش شود. این مطلقا به واکنش پوستی شما در برابر مصرف آن غذا بستگی دارد.

لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب

برخی از شامپو ها، نرم کننده ها و لوازم آرایشی به دلیل دارا بودن چربی های معدنی و سیلیکون ها سبب انسداد منافذ پوست می شوند.

مصرف دارو بدون تجویز پزشک

استفاده خودسرانه و بیش از حد از دارو هایی که متاسفانه پزشک برای ما تجویز نکرده است موادی مانند سولفور را وارد بدن کرده و در صورت زیاده روی سبب سوختن لایه خارجی پوست و تشدید و ماندگاری جوش می شود.

حساسیت بر روی شسشتشوی پوست

شستشوی مداوم پوست با لوسیون های متعدد و صابون های بهداشتی و استفاده از برس های پاکسازی فقط در تشدید جوش ها اثرگذار است چرا که سبب خشکی و پخش شدن باکتری ها شده و موجب از دست رفتن زیبایی پوست و مو خواهد شد.

فشار دادن جوش ها ممنوع!

فشار دادن جوش ها سبب نفوذ میکروب ها به عمق پوست و ایجاد زخم هایی دردناک خواهد شد که در تشدید جوش ها موثر است.

خطی قرمز به دور استرس

در هنگام استرس هورمون هایی از قبیل کورتیزول در بدن ترشح می شود که ترشح غد چربی را تحریک کرده و جوش ها بیشتر می شود.

دوش آفتاب

بر خلاف باور غلطی که عموم دارند در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفتن نه تنها به کاهش جوش ها کمک نمی کند بلکه باعث خشکی بیشتر پوست و تحریک آن برای ساخت چربی بیشتر و تکثیر جوش ها می شود.

تلفن همراه را کنار بگذارید

تلفن همراه به صورت دو جانبه سبب تشدید جوش می شود. اول استرسی که با زنگ و پیام های مکرر به فرد وارد شده و دوم آلودگی هایی که بواسطه صحبت کردن زیاد، تعریق و انتشار آلودگی در ناحیه برخورد تلفن و صورت ایجاد می شود. منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X