تاریخچه بوتاکس؛ از گذشته تا امروز

تاریخچه بوتاکس؛ از گذشته تا امروز

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تاریخچه بوتاکس؛ از گذشته تا امروز

بوتاکس ماده ای تولید شده از سم بوتولینوم است که با نام تجاری Botox در دنیا معروف می باشد . از بوتاکس جهت فلج نمودن موقت عضلات پرکار و فعال استفاده می شود تا بدین طریق از ایجاد عوارض بیشتر جلوگیری شده و با خاصیت پرکنندگی آن ، عارضه ی مورد نظر درمان گردد . تاریخچه بوتاکس که از سم بوتولینیوم به  اوایل قرن نوزدهم میلادی مربوط می شود که از این سم در مسمومیت های ناشی از عدم نگه داری صحیح مواد غذایی شناسایی شد ، پس از آن نیز تاثیر این سم بر سیستم عصبی در سال ۱۸۲۲ شناخته شد  .

تاریخچه سم بوتولینیوم

در گذشته سم بوتولینیوم مانند داروی آتروپین که یک ترکیب طبیعی می باشد ، ابتدا به دلیل خواص سمی آن مورد توجه قرار گرفت . با گذشت چندین دهه ، سم بوتولینیوم تیپ A  جدا و خالص سازی شد و پس از آن در دهه ی ۱۹۶۰ نیز اثرات این سم بر روی عضلات حیوانات مورد ارزیابی قرار گرفت .

با آزمایش تاثیرات این سم بر روی حیوانات ، در سال ۱۹۸۹ ، سازمان غذا و داروی آمریکا ، تاثیر آن را در درمان لوچی چشم و اسپاسم پلکها مورد تایید قرار داد .

از لحاظ تجاری، تاریخچه بوتاکس وامدار شرکت آلرگان است. شرکت آلرگان با تصاحب ترکیب این سم دارویی ، از اواخر سال ۱۹۸۰ ، آن را با نام تجاری بوتاکس در درمان اسپاسم های موضعی عضلات و درمان کمکی اسپاسم های عضلانی بزرگسالان و فلج مغزی کودکان مورد استفاده قرار داد .

تأیید FDA بر خواص درمانی بوتاکس

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی ، سازمان FDA آمریکا ،مصرف بوتاکس را در درمان موقتی خط اخم متوسط تا شدید و تعریق بیش از حد زیر بغل مورد تایید قرار داد .

بوتاکس تولید شده توسط شرکت های معتبر جهانی مانند ؛ آلرگان ، مرز ، نورونکس ، مدی تاکس، ایپسن و دیسپورت کاربردهای درمانی و زیبایی بسیاری دارد .

امروزه از تزریق بوتاکس جهت درمان چین و چروک و خطوط مختلف صورت ، پیشانی ، خط اخم و خنده ، برجسته سازی لب و گونه ، زیباسازی واژن ، درمان میگرن ، کاهش تعریق دست ها، زیربغل و پشت لب و .. استفاده می گردد .

منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست و تزریقات دستگاهی ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X