تمام روش های جراحی زیبایی شکم

تمام روش های جراحی زیبایی شکم

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

جراحی زیبایی شکم

داشتن شکمی صاف و عضلانی شاید خواسته ی مردان و زنان زیادی باشد اما همیشه با تمرین های سخت و رژیم های غذایی طولانی به دست نمی آید. ابدومینوپلاستی (abdominoplastia) یا جراحی زیبایی شکم روشی است که طی آن شل شدگی عضلانی ناشی از بارداری در زنان، افزایش سن و یا افتادگی پوست شکم در اثر جراحی های لاغری، بهبود می یابد.

بهتر است بگوییم ابدومینوپلاستی یک روش کاهش وزن نیست. بلکه روشی درمانی برای افرادی است که به هر دلیلی خاصیت ارتجاعی پوست شکم خود را از دست داده اند. بنابراین لازم است فرد پیش از عمل جراحی وزن مطلوب خود به دست آورده و حداقل به مدت ۶ ماه تغییر وزن محسوسی نداشته باشد.

جراحی ابدومينوپلاستی به این صورت است که برشی در قسمت زیر شکم شبیه عمل سزارین ولی با طول بیشتر داده می شود. پوست شکم از بالا تا لبه ی دنده ها و از طرفین تا پهلو ها از عضله جدا می شود. همه ی چربی ها و پوست اضافه ی شکم برداشته می شود، اما ناف سر جای خود باقی می ماند و پزشک پس از خارج کردن زائدات، در پوست جدید سوراخی ایجاد کرده و ناف بیرون می آید.

اندازه ی برش زیر شکم در هر فرد متفاوت و وابسته به حالت افتادگی و چین شکم در هنگام نشستن است. بنابراین با توجه به مقدار پوست اضافی و میزان و محل چربی، این جراحی می تواند یک عمل سرپایی به مدت زیر دو ساعت و یا یک جراحی بزرگ با بیش از ۵ ساعت زمان باشد. اما به طور معمول برای جراحی ابدومينوپلاستی ۲تا ۳ ساعت زمان لازم است و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

  • انواع جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) :

مینی ابدومینوپلاستی ساده ترین و راحت ترین شکل جراحی کوچک کردن شکم است. در این حالت اندازه برش کوچکتر است و دور ناف بریده نمی شود و برای بیمارانی با تجمع چربی در پایین شکم مناسب می باشد.

در ابدومینوپلاستی کامل، برش زیر شکم از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم ادامه می‌یابد. در این عمل، پوست و عضلات جا به جا شده و در مواردی این جراحی با ساکشن همراه می شود. برش دور ناف در این عمل وجود دارد تا تمام چربی های اطراف ناف خارج شوند. بعد از جراحی، لوله ای برای خروج ترشحات به جا می‌ماند که ممکن است چند روز در بدن فرد باقی بماند.

ابدومینوپلاستی گرداگرد، پیچیده ترین نوع جراحی ابدومینوپلاستی است که ممکن است در چند مرحله و یا حتی در نوبت های جداگانه انجام شود. در این روش، برش تا ناحیه پشت امتداد پیدا می کند و فرد ابتدا رو به شکم و پس از آن به پشت می خوابد. این جراحی برای افرادی که کاهش وزن بسیار شدید داشته اند، لازم می‌شود و ممکن است با عوارضی همراه باشد.

در هر صورت فرد پس از انجام هر نوع از جراحی ابدومینوپلاستی به استراحت و مراقبت های خاص پس از جراحی شامل روش نشستن، راه رفتن و غیره نیاز دارد.

بهبود کامل زخم حاصل از جراحی ابدومینوپلاستی معمولا ۱ سال زمان می برد. پس از گذشت حدود ۱ الی ۲ ماه زخم قرمز تیره شده و از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود ۵-۳ ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی خواهد بود. پس از این مدت زمان زخم تدریجا به سمت کم رنگ شدن رفته و سطح زخم مسطح می شود به طوریکه حدود یک سال پس از عمل، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای مشاهده بهترین نتیجه باید یک سال صبر کرد.

لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی:

لیپوماتیک نیز یکی از روش های نوین برای کوچک کردن شکم است اما تفاوت اصلی این دو روش عملکرد و افراد مناسب جراحی هستند. در لیپوماتیک افرادی که میزان چربی شکمی سفت و بزرگی دارند، گزینه های مناسبی هستند. چربی شکمی این افراد ابتدا تحت جراحی لیپوماتیک تخلیه شده و پس از آن برای اصلاح شلی و افتادگی حاصل از تخلیه چربی تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار می گیرند.

نکات جراحی زیبایی شکم :

  • خانم هایی که قصد بارداری دارند بهتر است جراحی ابدومینوپلاستی را به بعد ار زایمان موکول کنند. زیرا در طی این عمل عضلات عمودی سفت شده و در حین بارداری از پوست جدا می شوند.
  • برای نتیجه ی بهتر باید پس از جراحی وزن ثابت نگه داشته شود. اضافه وزن بالای ۵ درصد توصیه نمی شود.
  • حداقل یک ماه قبل و سه هفته بعد از جراحی باید مصرف دخانیات قطع شود. این مهم ترین نکته ی قابل پیشگیری در ترمیم زخم است.

منبع: کیلینیک جراحی زیبایی ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X