همه چیز درباره جراحی پیوند پوست که باید بدانید

همه چیز درباره جراحی پیوند پوست که باید بدانید

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

همه چیز درباره جراحی پیوند پوست که باید بدانید

جراحی پیوند پوست جراحی ترمیم و زیبایی است که متاسفانه برای تعداد زيادی از افراد که در حوادث، تصادفات و آتش سوزی ها دچار آسيب های پوستی شده اند انجام میگیرد. این افراد به دلیل از دست دادن بخشی از پوست بدن خود به پيوند پوست نياز پيدا مي كنند. و مجبور میشوند تا این سری جراحی دردناک و سخت را انجام دهند. البته ناگفته نماند که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روش های جراحی کم درد و بی خطر ریسک دردناکی این جراحی ها به حداقل رسیده است. پيوند پوستی كه به نوعی جايگزينی مناسب برای بافت هاي آسيب ديده است بيشترين كاربرد را در هنگام سوختگی افراد دارد.

روش جراحی پیوند پوست به چه صورت انجام میشود؟

در واقع پيوند پوستی طی يك يا چند جراحی که بسته به ميزان جراحات وارده به پوست دارد انجام میشود. تعداد جراحی های پیوند پوستی، فواصل بین آن و مرحله بندی توسط جراح متخصص پوست و زیبایی تعیین میشود. جراحی پیوند پوست شامل برداشتن يك لايه از پوست فرد و قرار دادن آن در محل آسیب دیده است. پزشک با انتخاب بافتی همسان و نزدیک به ناحیه آسیب دیده ، پوست مورد نظر را بر میدارد و آن را در جایی که نیاز به ترمیم دارد پیوند میدهد.

در آسیب ها و جراحات سوختگی شرایط جراحی پیوند پوستی به چه صورت است؟

متخصصان پوست حين جراحی هاي وسيع سوختگی اولويت را جهت پيوند پوستي به قسمت هاي مهم از جمله صورت، گردن، دست ها، آرنج، زير بغل و زانو مي دهند تا زيبايی ظاهری قسمت های آسيب ديده پوست فرد تا حدود زيادی حفظ شود و علاوه بر آن بدین وسیله از ايجاد بد شكلی و جمع شدگی پوست جلوگيری كنند. براي آسيب های سوختگی بايد از قسمت های خاصی براي پيوند پوست استفاده شود به عنوان مثال سوختگی هاي جلوی بدن، با دهنده هايی از قسمت پشت استفاده می كنند. در واقع پوست دهنده بايد عاری از هر گونه ميكروب و زخم باشد و از نظر ظاهری به پوست محل گيرنده بسیار نزديك باشد. شرایط انتخاب قسمت دهنده پوست چیست؟ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ براي انجام پيوند پوستی بايد شرايط پوست برای پيوند آماده باشد. در واقع منظور از آماده بودن پوست برای پیوند بدین گونه است كه بافتی صورتی رنگ بر روی پوست ايجاد شد و آن را كاملا پوشاند شرايطی را فراهم می آورد كه سلول های پوششی پوست سد محكمی را در برابر عفونت به وجود آورده همچنين استحكام و درخشش فراوانی دارد. در اين زمان پوست آماده پيوند است و پزشک متخصص جراحی پیوند پوست می تواند جراحی پیوند پوست خود را انجام دهد.  
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X