دستگاه الکتروسرجری چیست؟

دستگاه الکتروسرجری چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

دستگاه الکتروسرجری چیست؟

در این مقاله سعی کرده ایم تا دلایل مهم رویکرد به دستگاه های مدرن جراحی من جمله دستگاه الکتروسرجری را با شما در میان بگذاریم و بیشتر با این دستگاه آشنا شویم.

این روزها با گسترش رویکرد به تجهیزات مدرن پزشکی و ترویج دستگاه های مدرن، روش‌های سنتی درمانی که استفاده میشده رفته رفته منسوخ شده است. به نوعی که اصرار به استفاده از این روش‌ها می‌تواند منجر به از دست رفتن زمان ، هزینه و کاهش کیفیت درمانی منجر شود. لذا این اجبار همیشه وجود دارد که خواسته یا ناخواسته به سمت نوسازی روش های درمان و تجهیزات پزشکی در حرکت باشیم. این ورند موقتی نیست و همواره باید در جهت توسعه حرکت کرد.

دستگاه الکتروسرجری چیست؟

الکتروسرجری دستگاهی است که در جراحی های مدرن امروزی به پزشکان کمک میکند. دستگاه الکتروسرجری با کاهش درد و قطع خونریزی امکان جراحی امن را پدید می آورد. دستگاه الکتروسرجری در حقیقت یک ژنراتور بسامد رادیویی است دستگاه الکتروسرجری، که در ایران به به آنها کوتر نیز گفته میشود، برای برشهای جراحی و کنترل خونریزی از طریق انعقاد (Hemostasis) در محل جراحی کابرد بسیاری دارند.

روش کار دستگاه الکتروسرجری چیست؟

دستگاه الکتروسرجری، یک جریان الکتریکی فرکانس بالا را از طریق نوک یک الکترود فعال ارسال میکند. این عمل منجر به خشک شدن بافت هدف میشود. نگران نباشید موچو جر باعث میشود که بافت هدف به علت داشتن مقاومت حرارتی، خشک شده، تبخیر یا نیمسوز نشود. دستگاه الکتروسرجری، که به آن الکترو کوتر یا کوتر هم اطلاق می شود کاربرد رو به توسعه و بیشماری در خدمات پزشکی دارد. دستگاه الکتروسرجری در نسل جدیدشان از امواج با فرکانس بالا RF استفاده می کنند به همین جهت احتمال ایجاد اسکار پوستی در حین استفاده با آن ها بسیار کاهش یافته است. نسل جدید دستگاه الکتروسرجری، نسبت به کوتر های قدیمی برش دقیق تری ایجاد می کنند، به بافت سالم آسیب نمی زنند و درد و خونریزی به نسبت کمتری دارند و در نهایت اسکار و علامت بسیار کمتری به جا می گذارند.

دستگاه الکتروسرجری چه کاربردی دارد؟

از دستگاه الکتروسرجری میتوان برای جراحی های متنوع همچون لاپاراسکوپی، اندامهایی مانند کبد، طحال، تیرویید، شش ها، جراحی زیبایی و جراحی قلب باز استفاده فراوانی نمود. همچنین استفاده از گاز آرگون موجب تسریع هموستاز در اندامهایی که عروق زیادی دارند و در حال خونریزی هستند میشود.

مزایای استفاده از دستگاه الکتروسرجری

مزایای استفاده از دستگاه الکتروسرجری، نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی، امکان انعقاد هم زمان با ایجاد برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلول های بیمار به بافت های اطراف و آسیب به آن هاست. دستگاه الکتروسرجری، در ابتدا فقط برای ایجاد انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت، ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد. منبع: کلینیک تخصصی جراحی زیبایی ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X