چه کسانی به جراحی ترمیمی بینی احتیاج دارند

چه کسانی به جراحی ترمیمی بینی احتیاج دارند

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

چه کسانی به جراحی ترمیمی بینی احتیاج دارند

جراحی بینی چه از حیث ترمیمی و چه از لحاظ زیبایی یکی از جراحی های پیچیده و بسیار دقیق است. تجربه کافی فرد جراح بی شک به مهارت هرچه بیشتر وی می انجامد. از همین رو است که هزینه و قیمت جراحی ترمیمی بینی بسیار گران است. مسایل و مشکلاتی می تواند در اثر مراجعه به جراحان کم تجربه پیش آید که نیاز به جراحی ترمیمی بینی را در فرد بیمار به وجود آورد. هرچند این مشکلات درمان منحصر به فرد خود را دارند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

جراحی ترمیمی بینی

پل بینی و بینی مرکزی- بافت غضروف مانند و مشکل بینی منقار مانند

بینی طبیعی به طور معمول فرورفتگی ملایمی دارد که از پل بینی تا نوک بینی امتداد دارد. در بینی های منقار مانند، پل بینی تمایل زیادی به بالا دارد و همین امر بینی را منقار شکل می کند. بینی نقار شکل در اثر جراحی زیبایی بینی در حالتی رخ میدهد که مقداری غضروف پس از جراحی زیبایی بینی باقی بماند.

اگر پوست بیمار ضخیم باشد و جراح نیز مقادیر زیادی از بافت نرم یا همان غضروف بینی را بردارد، نتیجتاً پوست توانایی انقباض خود را از دست داده و صاف می شود و بنابراین بافت اضافه در آن ناحیه تشکیل می شود. برای ترمیم این مشکل باید بافت اضافه را برداشت و از بخیه قابل جذب و چسب بینی برای اطمینان از اینکه پوست بینی به غضروف متصل شده است استفاده کرد.

در برخی موارد پزشک جراح نمی تواند به صورت کافی برای بینی پشتیبانی قرار دهد، بنابراین نوک بینی به تدریج افتاده و در نتیجه برجسته به نظر می رسد. این مشکل در جراحی ترمیمی بینی با قراردادن پشتیبانی کافی برای نوک بینی رفع می گردد.

نیمرخ نافرم در نتیجه فرورفتگی و برآمدگی ناموزون در پل بینی

هنگامی که جراح می خواهد برآمدگی روی پل بینی را اصلاح کند ممکن است مشکل نیمرخ نافرم رخ دهد. برآمدگی ناموزون یا برآمدگی نافرم در حالتی به وجود می آید که استخوان یا غضروف بینی به طور کامل صاف نشده است. در مقابل فرورفتگی بیش از حد پل بینی وجود دارد که در صورتی به وجود می آید که از استخوان یا غضروف بینی بیش از اندازه برداشته شده است و در نتیجه نیمرخ بینی بیمار گود به نظر می رسد.

مشکل برآمدگی ماندگار در جراحی ترمیمی بینی توسط یک سوهان بینی رفع شده و استخوان بینی صاف تر می شود. در جراحی ترمیمی نیز از غضروف بدن بیمار استفاده می کنند تا با پر کردن ناحیه گود مشکل فرورفتگی بیش از حد پل بینی رفع شود.

برجستگی زیاد نوک بینی یا بینی پینوکیو

بسیار معمول است که در جراحی زیبایی یا ترمیمی بینی، ارتفاع نوک آن را اشتباهاً بسیار بالا می برند. هنگامی که قوز بینی را بر می دارند تصور بیمار بر این است که نوک بینی فاصله زیادی با صورت پیدا کرده است. این مشکل در صورتی که پس از جراحی شیب پل بینی زیاد شده باشد تشدید می شود. فنون کاهش ارتفاع نوک بینی بسیار پیچیده است و هر جراحی نمی تواند این عمل را انجام دهد و تنها تجربه بالا و مهارت کافی به کمک پزشک جراح می آید.

بنابراین بسیاری از پزشکان کم تجربه به طور کلی از انجام این عمل صرف نظر می کنند. به علاوه می توان گفت کم کردن چشم گیر برجستگی نوک بینی در متدهای جراحی بسته عملاً امکان پذیر نیست و تنها در جراحی های با روش باز می توان این کار را انجام داد. در صورتی که جراحی به روش باز به درستی عملی شود، امکان پشتیبانی ساختاری نوک بینی وجود دارد.

اصلاح نوک بینی نامتقارن

هر دو عمل جراحی بینی (ترمیمی و زیبایی) در واقع دو عمل محسوب می شود که یکی سمت راست بینی را در بر میگیرد و دیگری سمت چپ بینی. بنابراین توجه به تقارن بینی بسیار مهم است. در این تقارن، غضروف ها باید به اندازه یکسان بریده شوند. زخم های نامتقارن در طول دوره درمان ممکن است منجر به عدم تقارن شود که این اثر گاهاً پس از مدت طولانی مشهود می شود. یک جراح بینی خوب و موفق در هر مرحله از جراحی توجه کامل به تقارن دارد و نحوه تشکیل بافت زخم را حدس می زند.

اصلاح مشکلات سوراخ بینی

ضعف پره ها و دریچه های خارجی بینی

دریچه بینی به عنوان باریک ترین قسمت ساختار داخلی بینی می باشد. تنفس نرمال نیازمند باز بودن کل دریچه بینی است. اما بسیار اتفاق افتاده است که هنگام برداشتن قوز بینی، دریچه داخلی بینی دچار مشکل شود. همچنین اگر قسمت زیادی از غضروف نو بینی در حین عمل حذف شود نیز دریچه خارجی دچار مشکل می گردد. اگر غضروف نوک بینی نتواند پشتیبانی مناسبی داشته باشد دریچه بینی قرار گرفته در بالای سوراخ بینی دچار مشکل می شود و مسدود می شود. برای رفع این مشکل غضروف نوک بینی را بازسازی می کنند.

جمع شدن سوراخ بینی یا باله های بینی و تعلیق کلوملا

کلوملا در واقع قسمت جداکننده دو سوراخ بینی از یکدیگر است. این ناحیه در حالت نرمال باید چند میلیمتر از لبه های سوراخ بینی پایین تر باشد. در صورت حذف قسمت اعظمی از ستون فقرات بینی یا بخش زیرین سپتوم، کلوملا آویزان خواهد شد و لبه های سوراخ بینی به طرز ناموزونی جمع می شود. این مشکل بر روی زیبایی ظاهری و تنفس فرد تأثیر می گذارد تا زمانی که مشکل وی با پیوند غضروف رفع شود.

همچنین با برداشتن بخش زیادی از غضروف، لبه پره بینی به سمت داخل جمع شده و اصطلاحاً جمع شدگی باله های بینی به وجود می آید. پیوند غضروف در مواردی که مشکل سطحی تر است و پیوند غضروف و پوست از گوشت در زمانی که مشکل جدی تر است به حل مشکل کمک می کند..

منبع: کلینیک تخصصی جراحی زیبایی ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X