پیکر تراشی و جراحی آبدومینوپلاستی (abdominoplasty)

پیکر تراشی و جراحی آبدومینوپلاستی (abdominoplasty)

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

پیکر تراشی و جراحی آبدومینوپلاستی (abdominoplasty)

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد به خصوص خانم ها با آن رو به رو هستند، افتادگی و شلی پوست در ناحیه شکم است که حتی در صورت داشتن وزن نرمال، باعث ایجاد یک ظاهر نازیبا در افراد می شود. . بسیاری از بانوانی که زایمان کرده اند، افرادی که پا به سن گذاشته اند و یا کسانی که بعد از جراحی کوچک کردن شکم دچار شلی پوست شده اند، موارد مناسبی برای انجام جراحی آبدومینوپلاستی (abdominoplastia) هستند. در واقع ابدومینوپلاستی یک روش درمانی برای کسانی است که به هر دلیلی خاصیت ارتجاعی پوست شکم خود را از دست داده اند. نکته ی مهم در جراحی ابدومینوپلاستی این است که این جراحی روشی برای کاهش وزن نیست و افراد متقاضی این جراحی باید قبل از عمل زیبایی به وزن ایده آل خود برسند.

جراحی آبدومینوپلاستی (abdominoplastia)

روش های مختلفی برای جراحی لاغری وجود دارد، تامی تاک یا جراحی آبدومینوپلاستی دو روش بسیار رایج برای جراحی پیکرتراشی و لاغری می باشد. به صورت کلی، جراحی تامی تاک روش بسیار مناسب و مورد قبولی برای از بین بردن پوست اضافه، اسکارهای ناخواسته، چربی های اضافه و جمع کردن ماهیچه های شکم می باشد. بهترین کاندید برای عمل جراحی آبدومینوپلاستی افرادی هستند که وزن نرمالی دارند، در واقع افرادی که سابقه اضافه وزن و پس از آن، کاهش وزن داشته اند، بهترین بیماران برای عمل آبدومینوپلاستی یا تامی تاک هستند. عمل ابدو مینوپلاستی، عملی برای کاهش وزن برای افراد چاق نیست. کاندیدای مناسب عمل ابدو مینوپلاستی باید بتوانند تاثیر چشمگیری را در بدن بیمار به جای بگذارد.

در حین جراحی ابدومینوپلاستی یک برش در زیر شکم و در محل برش سزارین ایجاد شده و پوست شکم تا لبه ی دنده ها به بالا کشیده می شود. همه ی چربی ها و پوست اضافی شکم برداشته شده و در نهایت پوست کشیده شده و به قسمت پایین شکم بخیه می شود. اندازه ی برش و نوع جراحی به میزان افتادگی پوست و حالت چین های شکم در هنگام نشستن بستگی دارد. این جراحی بسته به نوع آن می تواند کمتر از ۲ ساعت و یا بیشتر از ۵ ساعت به طول بینجامد.

انواع جراحی آبدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی

 ساده ترین و راحت ترین شکل جراحی کوچک کردن شکم است. در این حالت اندازه برش کوچکتر است و دور ناف بریده نمی شود و برای بیمارانی با تجمع چربی در پایین شکم مناسب است.

برای بیمارانی که مقدار کمی پوست و چربی اضافی دارند، عمل مینی آبدومینوپلاستی تجویز می شود. در این عمل نیز، همچنان نیاز به بیهوشی کامل می باشد. در خلال این عمل، شیاری از چربی و پوست از قسمت پایینی شکم جدا شده و اسکار افقی را بالای ناحیه شرمگاهی بر جای می گذارد. در مواردی ممکن است ماهیچه ها نیز در طول عمل جمع شوند. در این عمل، هیچ اسکاری در اطراف ناف باقی نمی ماند.

آبدومینوپلاستی کامل

در این روش برش زیر شکم بزرگتر و از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم ادامه پیدا می کند. پوست و عضلات در حین جراحی جا به جا شده و در بعضی موارد این جراحی با لیپوساکشن همراه می شود. در این عمل دور ناف کاملا برش داده می شود تا تمام چربی های اطراف ناف خارج شوند. بعد از جراحی، لوله ای به نام Drane برای خروج ترشحات به جا می‌ماند که ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت در بدن فرد باقی بماند.

برای بیمارانی که دارای پوست بسیار شل، چربی های زیاد در ناحیه شکم و ماهیچه های منفصل هستند، عمل تامی تاک کلاسیک یکی از رایج ترین گزینه های درمانی است. این عمل تحت بیهوشی کامل انجام شده و به دو الی سه روز بستری در بیمارستان نیاز دارد. در طول این عمل، برشی عرضی از پهلو تا پهلو و هول ناف بیمار انجام می شود. پوست و چربی اضافی از قسمت ناف تا بالای ناحیه شرمگاهی بیمار از بدن خارج می شود. ماهیچه های بالا و پایین ناف جمع می شود و پوست باقی مانده شکم به هم دوخته می شود تا شکمی صاف ایجاد شود. هرچند اسکاری که در اثر عمل تاک ایجاد می شود بسیار بزرگ است، اما بهبود بسیار چشمگیری در شکل شکم در اثر این عمل ایجاد می شود. بیمارانی که قصد بارداری دارند نباید تا قبل از بارداری اقدام به این عمل نمایند و پس از عمل آبدومینوپلاستی نیز، بارداری مجاز نمی باشد.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

پیچیده ترین نوع جراحی ابدومینوپلاستی ابدومینوپلاستی گرداگرد است که ممکن است در چند مرحله و یا حتی در نوبت های جداگانه انجام شود. در این روش، برش تا ناحیه پشت امتداد پیدا می کند و فرد ابتدا رو به شکم و پس از آن به پشت می خوابد. این جراحی برای افرادی که کاهش وزن بسیار شدید داشته اند، لازم می‌شود و ممکن است با عوارضی همراه باشد.

بهترین کاندیدای عمل آبدومینوپلاستی

در جلسه مشاوره جراحی لاغری در کلینیک ایران نوین، شما می توانید با یک متخصص جراح پلاستیک مشورت نموده و درباره سوابق بیماری، انتظارات خود از عمل و وضعیت سلامت جسمانی و روانی خود به وی توضیح دهید. پزشک متخصص نیز درباره مراحل عمل و مراقبت های قبل و بعد از عمل تامی تاک به بیمار توضیح خواهد داد. در جلسه مشاوره اول، شما باید توضیح دهید که چه چیزی درباره شکم شما برای شما عذاب آور است و چه انتظاری از نتایج عمل دارید. تناسب اندام کلی بیمار در این جلسه مورد ارزیابی قرار گرفته و پزشک متخصص درباره سوابق جراحی های زیبایی شکم ، ران و پا و زایمان فرد، همچنین داروهای مورد استفاده و سابقه استعمال مواد مخدر و الکل در فرد متقاضی سوال می کند. در جلسه مشاوره جراحی لاغری به روش آبدومینوپلاستی ، بیمار تحت ارزیابی قرار گرفته و در مورد روش مناسب برای تناسب اندام فرد بحث می شود. اگر در نهایت فرد به عنوان کاندید مناسب برای عمل جراحی لاغری آبدومینوپلاستی شناخته شود، در این مرحله درباره خطرات و عوارض احتمالی عمل به وی اخطار داده خواهد شد.

نتایج مورد انتظار از عمل

عمل جراحی آبدومینوپلاستی وقتی بهترین نتیجه را خواهد داشت که بیمار از لحاظ جسمی سالم بوده و به بهترین پزشک متخصص جراحی زیبایی شکم مراجعه نماید. قبل از عمل آبدومینوپلاستی به هیچ رژیم غذایی یا برنامه ورزشی ویژه ای نیاز نیست، اما بیمار باید به وزن ایده آل خود نزدیک باشد. طول مدت عمل بسته به روش انتخابی دارد. بعد از عمل، به بیمار توصیه های لازم درباره مراقبت از بخیه های عمل و نوع لباس پوشیدن داده خواهد شد. اغلب جراحان از بخیه های جذبی استفاده خواهند کرد، اما ممکن است نیاز به کشیدن برخی از بخیه ها باشد. درد بعد از جراحی در این روش به خوبی کنترل می شود. بیماران می توانند پس از یک روز حرکت کرده و پس از 6 هفته تمام فعالیت های عادی خود نظیر ورزش و ... را از سر گیرند. تمام روش های آبدومینوپلاستی شامل اسکار خواهد بود. اما طول اسکار و مدت باقی ماندن آن بستگی به روش انتخابی دارد. اسکارهای عمل در 6 هفته اول قرمز شده و بلند می شوند، اما تا ماه ششم پس از عمل کاملاً محو شده و سفید می شوند.

عوارض جانبی عمل آبدومینوپلاستی

هرچند این عمل تاکنون بسیار موفقیت آمیز عمل کرده است، اما ممکن است برخی عوارض و خطرات نیز داشته باشد که باید مورد توجه بیمار قرار گیرد. در عمل آبدومینوپلاستی کامل بیمار باید برای یک عمل جراحی و دوران نقاهت آن آماده باشد. بسیاری از بیماران از نتایج زیبایی و فیزیکی که عمل ابدو مینوپلاستی برای آن ها به ارمغان می آورد خرسندند. اما به هر حال به سختی می توان رضایت 100 درصدی تمام بیماران را تضمین کردو به دلیل اسکارهای ایجاد شده و ورم های باقی مانده، عدم تقارن خفیفی ممکن است در ناحیه شکم پدید آید. همچنین خونریزی پس از عمل طبیعی است که باید تحت نظر کلینیک تخصصی جراحی زیبایی شکم کنترل شود. پوسته شدن زخم ها، عارضه ای طبیعی است که با پانسمان مناسب می تواند کنترل شود. در غیر اینصورت دوران نقاهت عمل زیبایی شکم برای بیمار طولانی شده و می تواند اسکارهای شدیدتری را به وجود آورد. در برخی بیماران ممکن است در ناحیه عمل در شکم آب جمع شود. در اینصورت، آب شکم باید توسط یک سوزن در کلینیک تخصصی خارج شود. تغییری که تمام بیماران در ناحیه زیرین شکم خود حس می کنند، دائمی است. بیماران باید به توصیه های مختلف جهت کاهش خطر خونریزی پس از عمل و لخته شدن خون عمل کنند.

چند نکته در مورد جراحی آبدومینوپلاستی

  • این جراحی برای افرادی که دچار چاقی تمام بدن هستند مناسب نیست.
  • زنانی که قصد بارداری دارند بهتر است این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنند.
  • بهبود کامل بعد از یک سال به دست می آید و فقط خط باریکی از جای بخیه باقی می ماند.
  • برای نتیجه ی بهتر باید پس از جراحی وزن ثابت نگه داشته شود و فرد تغییر وزن محسوسی نداشته باشد.
کلینیک تخصصی تناسب اندام ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X