جراحی زیبایی با پیوند چربی

جراحی زیبایی با پیوند چربی

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

جراحی زیبایی با پیوند چربی

تزریق چربی یا پیوند چربی به معنای برداشتن چربی قسمتی از بدن فرد و تزریق (پیوند) آن به نقطه مورد نیاز دیگر از بدن همان فرد است . این كار به اصطلاح عمل تزریق چربی یا پیوند چربی خودی Autologus fat graftingگفته می شود

تزریق چربی با استفاده از روش لیپوساکشن و تزریق با لوله های باریک ۱ میلی متری حدود ۲۰ سال است که توسط جراحان استفاده می شود. با این حال استفاده از چربی بدن برای اصلاح فرم و برطرف کردن نواقص صورت و بدن، حدود ۱۲۰ سال پیش و توسط پزشکی به نام سيدني کلمن بررسی و انجام شد. در سال های اخیر پرکننده (فیلر) های قابل جذب و غیر جذب فراوانی برای صورت و بدن معرفی شده اند، اما هنوز هم چربی های بدن با اثر طولانی تر، طبیعی و در دسترس بودن، از پرطرفدارترین انواع فیلر هستند. دوره ی نقاهت کوتاه، عوارض جانبی کم، سهولت انجام، و اثرگذاری ماندگار تزریق چربی، این جراحی را به یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی دنیا تبدیل کرده است.

در تکنیک تزریق چربی یا پیوند چربی اتولوگ (Autologous Fat Grafting)، چربی خود شخص از شکم، پهلو یا ران برداشته شده و برای فرم دهی و پرسازی قسمت های فرورفته و یا اضافه کردن حجم بدن شخص مورد استفاده قرار می گیرد. چربی برداشت شده در این روش در مقادیر کمی بوده و این جراحی با لیپوساکشن متفاوت است. کلمه ی "Autologous" به استفاده از چربی خود فرد اشاره می کند و نکته ی قابل توجه در این روش این است که تمام سلول های زنده ی چربی بعد از پیوند زنده نمی مانند و جذب مقادیری از چربی تزریق شده اتفاق می افتد. بنابراین ممکن است جراح در نقاط مورد نظر، بیش از حد لازم چربی تزریق کند.

جراحی زیبایی با تزریق چربی (Autologus Fat Grafting)

مرحله ی اول در این جراحی استخراج مقادیری چربی از نواحی مناسب است که معمولا از پهلو، شکم و یا ران انجام می شود. بعد از بی حسی موضعی این نواحی، به کمک سرنگ های ظریف مخصوصی که کمترین آسیب را به چربی برسانند، چربی خارج می شود. در مرحله بعد این چربی باید برای تزریق آماده سازی شود. این آماده سازی می تواند به روش سانتریفوژ و یا شست و شو و آبگیری انجام شود. در سال های اخیر علاوه بر این مرحله، سلول های بنیادی و پلاکت (prp)  به این چربی ها اضافه می شود . این کار ماندگاری بافت چربی را بیشتر و اثر ترمیم کنندگی چربی را افزایش می دهد. در مرحله آخر، چربی آماده شده توسط جراح به هر نقطه از بدن که لازم باشد تزریق می شود.

همانطور که گفته شد همه ی سلول های چربی تزریق شده به بدن زنده نمی مانند، میزان زنده ماندن این سلول ها به دقت برداشت آن ها از یک منطقه و قرارگیری یکنواخت آن ها بین سلول های منطقه ی میزبان است تا شانس تغذیه توسط مویرگ ها را داشته باشند. در بعضی از قسمت های بدن تزریق یک بار چربی برای بهبودی مناسب کافی است و در بعضی قسمت های دیگر تزریق باید بیش از یک بار انجام شود.

پیوند چربی به چه قسمت هایی از بدن انجام می شود؟

تزریق چربی می تواند در گونه ها، نواحی گیجگاهی، خط خنده، دور چشم، حاشیه فک، دست ها، سینه ها و باسن انجام شود. همچنین در سال های اخیر، استفاده از چربی برای بهبود و ترمیم عوارض ایجاد شده پس از عمل زیبایی بینی، کاربرد دارد. روش انجام تزریق در همه ی موارد یکسان و تنها تفاوت در دفعات تزریق چربی در اندام های مختلف است. در سینه و باسن با توجه به انتظارات از افزایش حجم اندام، تزریق چربی گاهی تا دو یا سه بار تکرار می شود.

چربی با ژل؟

در تزریق چربی برخلاف تزریق ژل، هیچگونه حرکت و یا جابه جایی در چربی تزریق شده وجود ندارد. زیرا سلول های چربی که پس از تزریق زنده می مانند، بین سلول های ناحیه ی تزریق شده زندگی کرده و ثابت هستند. همچنین تزریق چربی باعث حجم دهی طبیعی به اندام می شود و برای کسانی که انتظار حجم دهی اغراق آمیز اندام را دارند، کاربرد ندارد.

پس از عمل پیوند چربی

بهتر است تا دو هفته از فعالیت های ورزشی  سنگین دوری کنید.

فرد پس از جراحی معمولا به بستری نیاز ندارد.

کبودی و تورم در ناحیه ی تزریق شده کاملا طبیعی است و بعد از ۱ تا ۲ هفته برطرف می شود.

هیچ فشار و یا ماساژی نباید در نواحی تزریق شده انجام شود.

نتیجه نهایی تزریق بعد از  ۲ تا ۴ هفته مشخص می شود.

در صورت لزوم ترمیم در ناحیه ی مورد تزریق، از چربی برداشت شده در مرحله ی قبل که در فریزر نگهداری شده است استفاده می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X