جراحی زیبایی برداشتن خال

جراحی زیبایی برداشتن خال

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

جراحی زیبایی برداشتن خال

خال در علم پزشکی "نووس" نامیده می‌شود و از تعدادی سلول های رنگدانه دار تشکیل شده است که به صورت نقاط تیره در پوست بدن دیده می‌شود. در زبان انگلیسی به خال اصطلاحا " Beauty Mark" یا نشانه ی زیبایی گفته می شود. خال به عنوان نشانه ی زیبایی در قرن هجدهم در اروپا مطح شد و کم کم از رونق افتاد. البته هنوز هم بعضی از خال ها باعث زیبایی بیشتر چهره می شوند اما بعضی از خال ها به خاطر بزرگی و یا محل قرار گرفتن آن ها دردسر ساز هستند و افراد، اقدام به برداشتن خال می کنند.

تعدادی از خال ها از کودکی در بدن وجود دارند که به آنها خال های مادرزادی و بعضی دیگر در طول دوران زندگی به وجود می آیند که به آن ها خال های اکتسابی گفته می شود. وجود خال زمینه ی ژنتیکی دارد و در افراد سفید پوست بیشتر دیده می شود. هرفرد بزرگسال تا بلوغ حدود۲۰ تا ۳۰ خال خواهد داشت. اکثر خال ها بی خطر و غیرسرطانی هستند و فقط خال هایی که دچار تغيير در رنگ، سايز، تقارن و شکل می شوند و یا خال هایی که بعد از ۲۰ سالگی ظاهر می شوند باید مورد بررسی پزشک قرار بگیرند.

در گذشته بیشتر افراد برای برداشتن خال هایی اقدام می کردند که به دلیل محل قرارگیری آن ها در معرض خطر بودند مثل خال هایی که در ریش و مو قرار دارند اما امروزه به دلایل دیگری نیز مثل احتمال بدخیم بودن خال و همینطور مسائل زیبایی خال ها مورد جراحی قرار می گیرند. خال های مشکوک به بدخیمی حتما باید نمونه برداری شده و به طور کامل برداشته شوند.

برداشتن خال معمولا به دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود.

روش های غیر جراحی شامل لیزر و سوزاندن است. برداشتن بیشتر خال های مادرزادی و یا خال هایی که پهن تر هستند با استفاده از لیزر نسبت به جراحی ارجحیت دارد اما چون خال به طور عمقی برداشته نمی‌شود احتمال برگشت آن وجود دارد. استفاده از لیزر سرپایی بوده و جای زخمی باقی نمی گذارد.

برداشتن خال به روش جراحی به سه روش انجام می شود:

  • خارج سازی کامل تراشه ای: این روش در مورد خال هایی کاربرد دارد که برآمده هستند. پزشک پس از بی‌حسی موضعی خال را با چاقوی جراحی جدا کرده و پوست بخیه زده می شود.
  • بیوپسی پانچ: این روش برای خال های کوچکتر استفاده می شود. به این صورت که با استفاده از یک دستگاه مخصوص یک قطعه ی مکعبی شکل کوچک از پوست جدا می شود.
  • جراحی برشی: این روش برای خال های صاف و یا بدخیم کاربرد دارد. روش کار به این صورت است که خال به طور کامل برش داده شده و پوست به هم بخیه می شود.

احتمال برگشت خال در روش جراحی بسیار کم و نادر است. همچنین خال هایی که احتمال بدخیمی آن ها وجود دارد حتما باید توسط جراحی خارج شوند و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده شوند. زیرا لیزر خال را تخریب می کند و امکان آزمایش و بررسی آن وجود ندارد.

پس از برداشتن خال:

  • بخیه های صورت معمولا بعد از ۴ تا ۷ روز باز می شوند و برای باز کردن بخیه های بقیه ی نقاط بدن بسته به نظر پزشک باید بین ۸ تا ۲۱ روز صبر کرد.
  • مصرف آنتی بیوتیک موضعی طبق نظر پزشک به بهبود زخم کمک می کند.
  • جای خال باید کاملا پاکیزه نگه داشته شود.
  • از استرس و فشار روانی دوری کنید.

امکان برداشتن خال در هر سنی وجو دارد اما از آن جا که احتمال ایجاد خال های بیشتر در سن رشد وجود دارد می توان برداشت خال ها را تا کامل شدن رشد به تعویق انداخت. با این حال هیچ خطری برای انجام این کار در سنین پایین وجود ندارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X