جراحی افتادگی پلک (blepharoplasty)

جراحی افتادگی پلک (blepharoplasty)

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

جراحی افتادگی پلک (blepharoplasty)

چشم ها بدون شک مهم ترین عضو صورت و نشان دهنده ی حالات و احساسات هر فرد هستند. داشتن چشمانی زیبا و شاداب به ارتباط موثر با دیگران کمک می کند. ممکن است در اثر مرور زمان، مشکلاتی مثل ایجاد چروک هایی در اطراف پلک، کش آمدن و شل شدن پوست پلک، تجمع چربی زیر پلک و یا ایجاد افتادگی در پلک، در زیبایی چشم های شما تاثیرگذار باشند. در سمت بالا و پایین چشم هر فرد، کیسه های چربی وجود دارد که درون یک غشا و زیر پلک ها قرار دارند. در اثر افزایش سن، چربی ها خارج شده و باعث افتادگی پلک و پف آلود شدن چشم می شوند. جراحی افتادگی پلک (Blepharoplasty)، یک روش متداول برای خارج کردن چربی های اضافی و کشیدکی پوست پلک است.

جراحی افتادگی پلک معمولا سه حالت دارد:

  • پلک بالا

شکاف بر روی خط طبیعی چشم و از گوشه ی چشم تا انتها و خط خنده ادامه می یابد. پوست از بافت زیرین جدا شده و چربی و یا احتمالا بافت اضافی زیر پلک خارج می شود و در نهایت پوست بخیه زده می شود.

  • پلک پایین(transconjunctival blepharoplasty)

اگر در زیر پلک پایینی توده ی چربی وجود داشته باشد، یک برش در لایه ی داخلی پلک پایین ایجاد شده و با استفاده از ابزار مخصوص چربی خارج می شود. بخیه با نخ های جذب شونده انجام می شود و نیازی به کشیدن بخیه نیست. این روش برای افراد جوان که پوست منعطف تری دارند کاربرد بیشتری دارد و هیچ جای بخیه و برشی روی صورت ایجاد نمی کند.

  • جراحی از طریق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty)

این روش نیز برای افراد جوانتر که پوست سفت و منعطی دارند استفاده می شود. روش کار به این صورت است که برشی در پشت پلک پایینی در قسمت ملتحمه (غشا مخاطی نازک و شفافی است که سطح داخلی پلکها را پوشانده) ایجاد شده و کیسه های چربی برداشته می شوند. مهم ترین مزیت این روش این است که هیچ برش و شکافی در پوست ایجاد نمی شود.

* اگر افتادگی پلک خیلی زیاد و تا نزدیکی مردمک چشم باشد، برای بهبودی کامل علاوه بر بلفاروپلاستی جراحی دیگری به نام توسیس (Ptosis) نیز لازم است.

نکاتی در مورد جراحی زیبایی پلک :

اگر پف و ورم پلک ها به دلیل بیماری های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است، باید قبل از جراحی بیماری فرد درمان شود.

در بسیاری از موارد جراحی افتادگی پلک با بی حسی موضعی انجام می شود. در این صورت معمولا علاوه بر تزریق داروی بی‌حسی در پلک، برای آرامش بیمار داروهای آرامبخش نیز تزریق می شود.

پس از جراحی افتادگی پلک

  • برای کاهش کبودی و ورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • از پایین انداختن سر و انجام فعالیت های سنگین در روزهای اول پس از جراحی خودداری کنید.
  • بخیه پس از ۲ تا ۷ روز کشیده می شوند و پس از ۱۰ روز به زندگی روزمره برمی گردید.
  • برای دو هفته امکان استفاده از لنز وجود ندارد.
منبع: کلینیک تخصصی جراحی زیبایی ایران نوین  
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X