جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

جراحی زیبایی چانه

علیرغم تاثیر بسیار زیاد چانه در زیبایی صورت، اکثر افراد نسبت به فرم نامناسب چانه‌ در صورت خود بی اطلاع هستند. بیشتر افرادی که چانه‌های کوچک دارند به دلایل دیگری مثل جراحی زیبایی بینی به متخصص زیبایی مراجعه می‌کنند. علت این است که کوچک و عقب بودن چانه باعث بزرگ دیده شدن بینی می‌شود، در حالی که با اصلاح وضعیت چانه، فرم طبیعی صورت بهبود می‌یابد و حالت لب‌ و دندان‌ها نیز زیباتر می‌شود. در بعضی از موارد جراحی زیبایی چانه و بینی به طور همزمان انجام می‌شود تا تعادل مطلوبی بین اجزای صورت ایجاد شود. علاوه بر این، فرم نامطلوب چانه‌ فرایند جویدن را با مشکل مواجه می‌کند و ممکن است مشکلات گوارشی به همراه داشته باشد. به صورت ایده‌آل در حالت نیم‌رخ، خط عمودی‌ای که از لب پایین کشیده می‌شود باید به چانه برسد. بعضی از اشکالات چانه که با استفاده از جراحی زیبایی اصلاح می‌شوند عبارتند از: -    بزرگ بودن چانه -    کج بودن چانه -    جلو بودن چانه -    عقب بودن بیش از حد -    پهن بودن چانه -    کشیدگی یا دراز بودن چانه -    دفورمیتی چانه

جراحی کوچک کردن چانه

در مواردی که چانه بزرگ است، جراح با یک برش در داخل دهان و یا زیر چانه مقداری از استخوان چانه را با استفاده از دریل مخصوص جراحی تراشیده و خارج می‌کند. اما در روش دیگر که ژنیوپلاستی اسلایدینگ نام دارد، مقداری از استخوان چانه بریده شده و به عقب حرکت داده می‌شود. استخوان بریده شده با استفاده از صفحات و پیچ های تیتانیومی مخصوص ثابت شده و تا زمان بهبود در چانه باقی می‌ماند.

جراحی بزرگ کردن چانه

مشکل کوچکی چانه معمولا شایع‌تر است و آمار جراحی بزرگ کردن چانه معمولا بیشتر از کوچک کردن آن است. بزرگ کردن چانه معمولا به دو روش پروتز و  جلو آوردن استخوان چانه (ژنیوپلاستی اسلایدینگ) انجام می‌شود.

-    پروتز چانه

قرار گرفتن پروتز در چانه با برشی ۳ تا ۵ سانتیمتری در داخل دهان و یا زیر چانه انجام می‌شود. پروتز برای حجم‌دهی به چانه‌های کوچک مناسب است ولی در افزایش ارتفاع عمودی و یا عرض چانه موثر نیست. پروتز در اندازه‌های مختلف وجود دارد و مدت زمان لازم برای جراحی پروتز چانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است.

-    جلو آوردن استخوان چانه (ژنیوپلاستی اسلایدینگ)

همانطور که درمورد کوچک کردن چانه گفته شد، استخوان چانه با استفاده از اره‌ی مخصوص بریده شده و به سمت جلو کشیده می‌شود. استخوان با استفاده از پیچ و صفحات مخصوص فیکس شده و تا زمان بهبودی در چانه باقی می‌ماند. قابلیت تغییر در این جراحی نسبت به پروتز بیشتر است و قادر است اشکالات وسیع‌تری را اصلاح کند.

پس از جراحی زیبایی چانه

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی چانه به تدریج از بین می‌رود و پس از یک الی دو هفته فرد می‌تواند به زندگی روزمره‌ی خود برگردد. بخیه‌ها معمولا یک هفته پس از جراحی برداشته می‌شوند. در این دوران بهتر از مواد غذایی نرم استفاده شود تا حرکات چانه به حداقل برسد و حتما پس از هر وعده‌ی غذایی دهان‌شویه استفاده شود. به طور کلی جراحی زیبایی چانه عوارض عمده‌ای ندارد، گران قیمت نیست، دوره‌ی نقاهت آن کوتاه است و می‌تواند با بی‌هوشی موضعی و یا بی‌هوشی عمومی انجام شود.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X