رعایت منظم و دقیق روش های غذایی لاغری

رعایت منظم و دقیق روش های غذایی لاغری

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

رعایت منظم و دقیق روش های غذایی لاغری

تناسب میزان کالری وارد شده به بدن با میزان فعالیت روزانه ی هر فرد ، در ایجاد اندامی متناسب و بدون چربی های اضافه ، اصلی ترین گزینه ی تاثیر گذار بر چاقی و لاغری افراد مختلف است . رعایت روش های غذایی لاغری مناسب در کنار میزان فعالیت لازم برای هر فرد باعث سوزاندن کالری های اضافه ی دریافت شده خواهد شد .

در این مقاله برای سوزاندن موثر کالری های اضافی نکات ریز و مهمی در قالب چند توصیه ی برتر رژیمی برای لاغری آورده شده است .

روش های غذایی لاغری ؛ از عادات غذایی تا سبد غذایی

●  مصرف آب روزانه ی خود را افزایش دهید ، گاهی دریافت یک لیوان آب خنک ، علاوه بر تشنگی ، گرسنگی را نیز رفع می کند و دریافت مقادیر اضافی کالری نیز از بین می برد .

●  بعد از شام ، دیگر میان وعده ای را مصرف نکنید ، زیرا در این مواقع به دلیل تلویزیون نگاه کردن و دورهمی های شبانه فرد در انتخاب میان وعده سهل انگاری می کند و کالری های بیشتری را مصرف می کند .

● رعایت اعتدال در رژیم غذایی فرد را از لذت خوردن غذاهای مورد علاقه  ی خود محروم نمی کند ، به عنوان مثال ، به جای خوردن چندین تکه شیرینی یک تکه انتخاب کنید .

● وعده های غذایی خود را به ۴ تا ۵ وعده غذایی افزایش دهید ، با این کار کنترل بیشتری بر روی اشتها و وزن خود خواهید داشت .

● از آنجا که پروتئین هایی مانند سویا ، حبوبات ، مغزها ، ماست و گوشت بدون چربی و .... اثر سیرکنندگی طولانی تری از چربی ها و کربوهیدرات ها دارند ، لذا به مقدار کافی از آنها در وعده های غذایی خود استفاده نمایید .

پرخوری قابل کنترل است!

●  برای کنترل پر خوری خود از ظروف کوچک استفاده کنید ، با این کار سهم غذایی شما بیشتر به نظر می رسد و شکم شما راضی خوهد بود و در نتیجه کمتر خواهید خورد .

● میزان نشاسته ی مصرفی خود را با خوردن سبزیجات کاهش دهید ، بدین وسیله تا ۲۰۰ کیلو گالری کمتر مصرف خواهید کرد و یک سایز کوچک تر می شوید .

● برای کاهش وزن موثر ، وعده ی صبحانه را هرگز حذف نکنید ، با حذف صبحانه ، فرد به ریزه خواری بیشتر و خوردن میان وعده های ناهار و شام روی می آورد ، در نتیجه کالری اضافه ی بیشتری را مصرف خواهد کرد .

● با مصرف مقادیر کافی فیبرهایی چون سبزیجات ، غلات کامل ، میوه ها و جوی دو سر در وعده های غذایی به کاهش وزن ، کلسترول  و جلوگیری از یبوست کمک کنید .

● هله و هوله های چاق کننده ای چون بستنی ، چیپس و پفک را از موجودی قفسه های خانه خالی کنید ، اگر این اقلام در خانه موجود نباشند برای تهیه ی آنها حوصله بیرون رفتن را کمتر خواهید داشت و در نتیجه کمتر نیز استفاده خواهید کرد .

● برای کاهش وزن صبر و حوصله داشته باشید زیرا کم کردن وزن یک فرآیند زمان بر خواهد بود که در صورت عدم صبوری دلسرد خواهید شد و رژیم مناسب خود را رها خواهید کرد .

روش های غذایی لاغری را ثبت کنید

● با یادداشت مواد مصرفی خود در طول روز در یک دفترچه ی یادداشت روزانه که همواره باید با خود همراه داشته باشید به کنترل پرخوری خود کمک خواهید کرد و به طور موثرتری وزن کم خواهید نمود .

● خواب کافی در طول شبانه روز از ایجاد هورمون محرک اشتها جلوگیری کرده و با تولید هورمون سیرکننده به موقع در هنگام غذا خوردن شما را از پرخوری و تنقلات غیرضروری باز می دارد .

منبع: کلینیک تغذیه و تناسب اندام ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X