همه چیز درباره ریزش مو بعد از زایمان

همه چیز درباره ریزش مو بعد از زایمان

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

همه چیز درباره ریزش مو بعد از زایمان

در حالت عادی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ تار مو در هر روز از دست می رود اما بعد از زایمان این مقدار به روزانه ۵۰۰ تار مو هم می رسد. در مقابل این ریزش مو ها فقط باید صبور بود چون روشی برای پیشگیری وجود ندارد اما کمتر کردن تعداد دفعات شامپو کردن موها یا  کمتر سشوار کشیدن آنها ممکن است کمی سرعت ریزش مو را کم کند. تمام مادران به ریزش مو بعد از زایمان دچاز می شوند اما شدت و ضعف آن در افراد مختلف متفاوت است.

در طول بارداری تغییرات هورمونی در بدن مادر موجب می شود فاز استراحت موها طولانی تر شود و بنابراین ریزش مو از حالت عادی کمتر می شود. حتی ممکن است موها به طور محسوس ضخیم تر هم شوند. حدود دو هفته بعد از زایمان سطح هور مون ها در بدن به وضعیت ثابت بر می گردد و بنابراین موها شروع به ریزش می کنند.

در طول شش ماه دوم بعد از زایمان معمولا ضخامت موها به انداره قبل از زایمان بر می گردد اما فرم و بافت آنها ممکن است هیچوقت دقیقا مانند قبل نشود یعنی ممکن است موجی تر یا صاف تر،خشک تر یا چرب تر شوند که همگی احتمالا مربوط به تغغیرات هورمونی است که در بدن مادر رخ داده است.

چنانچه بعد از این مدت هنوز ریزش مو کم نشد با متخصص مو مشورت کنید زیرا ممکن است نشانه ای از فقر آهن باشد که اتفاقا بعد از زایمان چندان نا شایع هم نیست.

آرامش خود را در برابر ریزش مو بعد از زایمان حفظ کنید

اگر دارای فرزند هستید،حتما از حال و هوای ریزش مو بعد از زایمان با خبر هستید. اکثر زنان در مدت زمان بارداری به این دلیل که ریزش مویشان قطع شده است احساس رضایت و خوشنودی دارند اما این احساس رضایت زیاد دوام نخواهد آورد و بعد از فارغ شدن،هنگام شانه کردن مو موهایی که ریزش میکنند بسیار بیشتر از قبل از زمان بارداری شده اند این ریزش کاملا طبیعی است و بعد از مدتی رفع خواهد شد اما در بعضی از موارد علت ریزش مو رژیم های نادرست لاغری برای کاهش سریع اضافه وزن بعد از بارداری میتواند باشد. این نوع ریزش ناگهانی خطر ساز نیست! ریزش مو بعد از زایمان طبیعی است و جای نگرانی نیست. ناگفته نماند که در خانم ها شدت ریزش مو بعد از بارداری متفاوت است.

زمان شروع و پایان ریزش مو در بعد از زایمان

زمان شروع این ریزش یا بیماری دو هفته بعد از زایمان است و اوج ریزش موها در ماه دوم و سوم است و اکثرا هم تا پایان ۶ ماه ادامه پیدا میکند علت آن هم تغییرات هورمونی میباشد که در بدن زنان صورت میگیرد. در مقاله های دیگرمان نیز گفتیم که آهن و روی برای جلوگیری از ریزش مو مفید است زنان باردار برای جلوگیری از ریزش مو یا ریزش کمتر مو بعد از بارداری بهتر است که در دوران بارداری آهن و روی مصرف کنند آهن در انواع مغزها و تخم مرغ و برگ سبزیجات تیره و در گوشت وجود دارد.

ریزش مو تلوژن

در موارد نادری هم زنان دچار بیماری ریزش موی تلوژن میشوند این در اصل میتواند یک پدیده کاملا طبیعی باشد و نیازی به علائم هشدار دهنده نیست، اما بعضی زمان ها این چرخه طبیعی امکان مختل شدنش وجود دارد و امکان دارد مشکلاتی به وجود بیایید تلوژن افلوویوم به حالتی میگویند که ریزش موها به صورت غیر طبیعی در زمان خواب و یا استراحت بیشتر می شود و در یک مدت از زمان این تلوژن کتر خود را انجام میدهد و بعد از مدتی بدون نیاز به هیچ دارو و شوینده ایی مو مجددا به حالت عادی برمیگردد. اما در بعضی از زنان بعد از زایمان این نوع از ریزش برایشان دائمی باقی میماند و در آخر منجر به ریزش حجم وسیعی از مو ویا باعث ریزش موضعی میشود.در خانم هایی که قرص های ضد بارداری مصرف میکردند و سپس آن را قظع کرده اند شکل دیگری از این نوع بیماری دیده میشود. تلوژن هم میتواند بر اثر یک نوع استرس شدید به وجود بیایید در سایر افراد مثل استرس امتحان کنکور.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X