عوامل موثر در تخریب ساختار مو

عوامل موثر در تخریب ساختار مو

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

عوامل موثر در تخریب ساختار مو

با گذشت زمان در چرخه ی طبیعی رشد مو یک مو همانطور که پیر می شود ظاهرش نیز کرکی تر می شود؛ این به دلیل از کار افتادگی ساختار پروتئینی در ساقه ی مو است. تخریب ساختار مو ممکن است به وسیله ی فاکتور های آسیب رسان محیطی سرعت بگیرد و بدتر شود.

عواملی که منجر به تخریب ساختار مو می شوند

در معرض نور زیاد خورشید (ماورای بنفش) قرار گرفتن همان طور که به پوست صدمه می زند می تواند به مو نیز آسیب وارد کند. پوشیدن یک کلاه از پوست و مو در مقابل تشعشع شدید ماورای بنفش محافظت می کند. علاوه بر این، کرم های ضد آفتابی برای جلوگیری از آسیب آب و هوایی تولید شده اند. اگر شما زمان زیادی را در آب سپری می کنید این محصولات می توانند مفید باشند. رطوبت زیاد، خصوصا در آب شور، به مو آسیب می زند. خورشید و آب شور ترکیبی هستند که منجر به "surfer’s hair"می شوند. با شانه زدن شدید یا برس کشیدن موی مرطوب، موی در هم تنیده شده تحریک می شود، اما باید از این اتفاق جلوگیری کرد چرا که شانه زدن یا برس کشیدن شدید به ساقه ی مو آسیب می زند و منجر به ریزش مو می گردد.

آسیب های شیمیایی و فیزیکی عامل تخریب ساختار مو

آسیب شیمیایی و فیزیکی که به دلیل موج دار کردن طولانی مدت، فر کردن مو و صاف کردن مو ایجاد می شود می تواند موجب نوعی از آسیب به ساقه ی مو شود که در ریزش مو تاثیر می گذارد. آسیب شیمیایی که با سفید شدن، رنگ کردن و استفاده از شامپو های روغنی ایجاد می شود می تواند باعث صدمه ی قابل توجهی به ساقه ی مو شود. اصطکاک و آسیب فیزیکی ساقه ی مو که به دلیل شانه کردن شدید، برس زدن و بافتن مو اتفاق می افتد منجر به ریزش موی دائمی ناشی از آلوپسی انقباضی شود. علاوه بر این برای اجتناب از این آسیب ها به مو، یک متخصص پیوند مو ممکن است به شما راه هایی برای قوی و درخشان کردن موهای آسیب دیده توصیه کند – برای مثال، استفاده از حالت دهنده های پروتئینی.

چگونه آسیب های فیزیکی سبب تخریب ساختار مو می شوند؟

آسیب شدید یا متناوب به ساقه مو لایه ی بیرونی مو را منقطع می کند و به لایه ی داخلی اجازه می دهد تا بیرون بیاید، مدیریت کردن مو را سخت کند. مو هیچ گونه اتصال عصبی ندارد و از این رو هنگام صدمه دیدن نمی تواند احساس درد را منتقل کند – برخلاف پوست که هنگام آفتاب سوختگی یا بریده شدن درد را منتقل می کند. با این وجود، مو مانند پوست ساختاری پیچیده با چندین لایه است، که می تواند به دلایل آرایشی و محیطی منقطع شوند. در زیر میکروسکوپ، لایه ی بیرونی یک موی بالغ به دلیل روی هم قرار گرفتن لایه های کوتیکل که لایه های زیری را می پوشاند ظاهری ماهی مانند دارد. کوتیکل یک ماده ی غنی از پروتئین است که ساختار را فراهم می کند و از لایه های زیری نرم تر محافظت می کند. این کوتیکل ها دندانه دار شده و می شکنند. آسیب (آرایش) فیزیکی و شیمیایی می تواند فرسایش کوتیکل ها را سرعت ببخشد و در ریزش مو تاثیر بسیاری داشته باشد.

همیشه عوامل زیادی در تخریب ساختار مو دخیل است

به دلیل عوامل آرایش و محیطی متعدد در طول زندگی هر فرد، احتمالا اشاره به "یک عامل" به عنوان فاکتور ایجاد ریزش مو دشوار است. یک متخصص پیوند مو می تواند به یک بیمار در تشخیص – و جلوگیری – عواملی که موجب آسیب دیده به نظر آمدن مو می شوند کمک کنند. در موارد کمیاب، ممکن است یک شرایط ژنتیکی منجر به شکستگی و آشفتگی ساقه های مو شود. متخصص ترمیم مو در طی معاینات کامل پزشکی پوست سر حضور هر گونه شرایط ژنتیکی را قبل از انجام بازسازی مو غیر محتمل خواهد شمرد. آسیب شدید به مو معمولا مانعی در سر راه یک فرد برای ترمیم موی دارویی یا جراحی نیست، اگر فولیکول های مو سالم مانده باشند. وقتی فولیکول های مو سالم باشند، پیوند مو معمولا موفقیت آمیز خواهد بود و درمان های دارویی فعالیت را به فولیکول های سالم ولی غیرفعال مو بر می گردانند. باید از عوامل محیطی و آرایشی که منجر به آسیب و در نهایت نیاز به کاشت مو می شوند بعد از بازسازی مو اجتناب شود – نه به این دلیل که ممکن است موجب این شوند که ترمیم مو با شکست مواجه شود بلکه بیشتر به این علت که آسیب آب و هوایی ممکن است اغلب بهبودی های ظاهری که از ترمیم مو انتظار می رود خنثی کند. متخصص ترمیم مو می تواند پند هایی در رابطه با مراقبت مو که بهترین ظاهر را پس از بازسازی مو نتیجه می دهد پیشنهاد دهد.  
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X