علت ریزش مو

علت ریزش مو

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

علت ریزش مو

[caption id="attachment_19076" align="aligncenter" width="600"] کاشت-ابرو[/caption]

انواع ریزش مو و تاسی سر :

ریزش موی آندروژنیک: دلیل اصلی ریزش مو در اقایان می باشد که طاسی "الگوی ریزش مردانه" یا طاسی "الگوی ریزش زنانه" نیزنام دارد. ژنتیک و هورمون در این نوع ریزش  نقش اساسی دارند. "الگوی ریزش مردانه" ارثی می باشد. این نوع ریزش مو معمولا از دوطرف سر شروع می شود و هنگامی که این دو قسمت به هم میرسند قسمت فوقانی سر کاملا طاس می شود.. در زنان ابتدا موها در جلو و در فرق سر نازک میشوند و سپس به کناره ها راه پیدا میکند در حالی که پشت سرپر مو است. این نوع ریزش مو در زنان وراثتی است و بعد از سن یائسگی اتفاق میافتد .

ریزش موی تاکسیک: دلیل اصلی این نوع ریزش فشار های عصبی میباشد .و دلایل ان می تواند کاهش ناگهانی وزن  بیماری  استفاده از دارو باشد. بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های مربوط به غده تیروئید، شیمی درمانی، قرص های قلب و  پرتو درمانی از عوامل مهم در ریزش مو هستند. در خیلی از مواقع ۳تا ۴ماه بعد از فشارهای روحی می تواند ریزش مو اتفاق بیافتد.

[caption id="attachment_18930" align="aligncenter" width="600"] کاشت مو[/caption]

ریزش موی آریاتا:  این نوع ریزش مو که به صورت سکه ای اتفاق میافتد بر اثر مشکلات پوستی سر به وجود می اید که بعد از بهبودی بیماری مو مجدد شروع به رشد می کند.

ریزش موی یونیورسالیس: در این نوع ریزش موهای مختلف بدن شروع به ریزش می کند و به فولیکول های مو اسیب نمی رسد ملی در این روش رشد مجدد موها به راحتی صورت نمی گیرد .

ریزش موی تریکو تیلومانیا: این نوع ریزش بر اثر کشیده شدن مو اتفاق میافتد.

علت ریزش مو سر

ریزش مو مردان:

درصد زیادی از علت ریزش مو مردان به عوامل وراثتی بر می گردد. اما میتواند ریشه ژنتیکی نیز داشته باشد در مردان میتوان گفت ریزش مو به علت وجود هورمون های مردانه نیز باشد طاسی مردانه اغلب با خالی شدن شقیقه ها، سپس فرق سر شروع میشود و اگر از بالا یا از پشت نگاه کنید، در آخر موها شبیه به یک نعل اسب در دو طرف سر باقی می مانند.

ریزش مو در زنان:

معمولا الگوی ریزش مو در زنان، نازک شدن موها میباشد. برخلاف مردان، زنان به ندرت دچار طاسی می شوند به دلیلش هم میتوان وجود کمتر هورمون های مردانه در زنان نام برد و روند ریزش موی زنان بسیار آهسته تر از مردان است، موی بلند دلیل اصلی آسیب دیدن موی زنان نیست بلکه عوامل دیگری در این امر سهیم هستند شامپوهای ضد ریزش مو تنها به رویش مویی که به تازگی ریخته کمک خواهد کرد. نور خورشید: بودن بیش از حد در زیر نوذ آفتاب موها را خشک و شکننده میکند.و همچنین افرادی که دارای موی نازک تر هستند بیشتر دچار سوختگی در نواحی پوست سر میشوند. رژیم غذایی نادرست نیز باعث ریزش مو میشود! در بعضی موارد علت ریزش مو میتواند رژیم غذایی نادرست باشد.از مواردی که برای شاداب ماندن و سالم ماندن مو نیاز است آهن و پروتئین را میشود نام برد.همچنین امگا۳ روی و اسید های چرب از ازبین رفتن مو جلوگیری میکنند.

شوره:

وجود شوره یا پوسته های موجود در بعضی از افراد به طور مسری نمیباشد.یکی از دلایل وجود شوره در سر رشد قارچ بروی پوست سر میباشد و یکی دیگر از دلایل وجود استرس گرمای هوا سرما و یا چاقی مستواند باشد. راه حل: برای کم تر شدن و از بین بردن سلول های مرده روی پوست سرتان از شامپو و مواد شوینده ضد شوره استفاده کنید.شاید برای این کار چندبار ماده شوینده را عوضر کردید ولی تائثری نداشته در این صورت میتوانید به پزشک برای مشورت و گرفتن دارو یا مواد شوینده دقیق مراجعه کنید.

شوره زرد یا زرد شوره:

اگر شوره ایی که در سرتان مشاهده میکنید زرد است امکان دارد به دراماتیت مبتلا شده باشید. دراماتیت در ناحیه ایی از بدن که تجمع غدد های چربی مانند سر و صورت زیاد باشد رخ میدهد. راه حل: اگر چه دراماتیت ریشه اش به قارچ ها یا حتی به برخی مشکلات عصبی برمیگردد اما راه درمانش همانند راه درمان شوره میباشد.

منبع: کلینیک کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X