چربی موی سر موجب ریزش مو می شود

چربی موی سر موجب ریزش مو می شود

12 تیر ، 1401
کلینیک ایران نوین

چربی موی سر موجب ریزش مو می شود

چربی موی سر یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است هر فردی آن را تجربه کرده باشد. افرادی با الگوی طاسی بیشتر در معرض ریسک پیشرفت مشکل چربی پوست سر هستند. هرچند این مشکل، دلیل اصلی ریزش مو نیست، اما می تواند سبب بسته شدن فولیکول های مو و ایجاد سبوم (صمغ یا چربی های تجمع یافته) بر روی سر شده و ریزش مو را افزایش دهد.

چربی موی سر چیست؟

صمغ ماده ای طبیعی است که از غدد چربی ترشح می شود. این غدد در تمام بدن به جز کف دست ها و کف پا مشاهده شده و به صورت منظم به تولید چربی مشغول هستند.

فعالیت بیش از حد غدد چربی در یک فرد می تواند مشکل آفرین باشد. این امر می تواند سبب بروز آکنه در بدن و خط رویش مو و چربی پوست سر شود. البته به غیر این مشکل به غیر از اینکه زیبایی را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند سبب بروز برخی بیماری ها در مو و پوست سر فرد شده و سلامتی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

کاشت مو

چه چیزی سبب ایجاد چربی موی سر می شود؟

علت اصلی چربی پوست سر، فعالیت بیش از حد غدد چربی موجود در پوست سر است که این امر می تواند به دلایل مختلفی باشد.

اختلالات هورمونی

حالات مختلفی وجود دارد که می تواند سبب ترشح بیش از حد چربی در سر شود. یکی از رایج ترین علل آن در افراد مبتلا به طاسی، آلوپسی آندروژنیک است. به صورتی که اختلال هورمون هایی که موجب ایجاد چنین وضعیتی شده اند نقش مهمی را در اندازه و میزان ترشح غدد چربی ایفا می کنند.

چگونه اختلال هورمونی موجب چربی پوست سر می شود؟

هورمون DHT به عنوان محصول فرعی تستسترون و ردوکتاز ۵- آلفا عامل مهمی در افراد مبتلا به طاسی آندروژنیک است. در حالیکه این افراد با الگوی طاسی مردانه سطح بالایی از DHT در بدن خود ندارند، گیرنده های آندروژن در پوست سر بسیار به وجود این هورمون حساس هستند. چنین پدیده ای می تواند منجر به ریزش مو به صورت غیر قابل بازگشت یا با درمان های بسیار مشکل شود.

از سوی دیگر، همچنان که فولیکولها کوچکتر می شوند، اندازه غدد چربی بزرگتر می شود. این بدین معنی است که بیشتر سطح پوست با چربی ترشح شده از غدد پوشانده می شود. به علاوه، مشاهده شده است که طاسی آندروژنیک، بر ترشح غدد چربی سر اثر دارد، هرچند مکانیزم آن هنوز مشخص نیست.

تغذیه نامناسب

همانطور که می توانید حدس بزنید، غذایی که میخورید تأثیر مستقیم و مهمی بر سلامت پوست سر دارد. به همین دلیل است که رژیم غذایی برای کسانی که قصد توقف ریزش مو و رشد مجدد موهای خود را دارند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رژیم های غذایی چرب قطعاً ترشح غدد چربی را افزایش می دهد. این امر می تواند جریان خون را در سر محدود کرده و منافذ پوست سر را ببندد. به علاوه، رشد هورمون DHT نیز متوقف شده و باعث ریزش مو می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند.

درماتیت سیبرئیک

یک نوع درماتیت مزمن به نامه درماتیت سیبرئیک می تواند ترشح غدد چربی را افزایش دهد. به مرور زمان، این امر سبب ایجاد چربی و پوستی مرده و در نتیجه قرمز شدن و خارش پوست سر و نازک شدن آن می شود.

این شرایط، تنها در ۴% موارد اتفاق می افتد و خیلی شایع نیست. یک شکل شایعتر درماتیت سیبرئیک، ایجاد شوره است که تقریبا در ۵۰% از موارد اتفاق می افتد.

هرچند علائم و شدت هر یک از دو مورد بالا تفاوت دارد، اما دلیل هر دو آنها یک چیز بوده و آن قارچ مالاسزیا، برهم زننده تعادل طبیعی پوست سر می باشد.

بهداشت نامناسب

بسیاری از مشکلات چربی پوست سر، توسط یک راه حل ساده که همان تغییر عادات مراقبت از مو و بهداشت مو می باشد، بر طرف می شوند.

همان طور که شستشوی کم موهای سر می تواند باعث تشکیل چربی بر روی پوست سر شود شستشوی زیاد نیز می تواند مشکل آفرین باشد. زیرا پوست خشک سعی می کند با جایگزین کردن چربی طبیعی از پوست سر و تارهای مو محافظت نموده و موجب ترشح بیش از حد چربی می شود. استفاده از شامپوهای فاقد مواد شیمیایی می تواند این روند را متوقف نماید.

آیا چربی موی سر باعث ریزش مو می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد، دلایل مختلفی برای افرادی که با چربی پوست سر مواجه هستند وجود دارد. پس با این ذهنیت، می توان گفت که چربی پوست سر خود به تنها سبب ریزش مو نمی شود. هرچند، قطعاً شرایط اساسی و احتمالاً چربی پوست سر می تواند نشانه مشکلات بزرگتری باشند.

چرا پوست سر چرب باعث ریزش موی بیشتری میشود؟

متخصصان میگویند علت اصلی موی چرب ترشح چربی بعد از سن بلوغ است و ۸۰درصد از افراد دارای موی چرب هستند و افرادی که پوست چرب دارند بهتر است در شست و شوی صورت بیشتر دقت کنند. اکثر آدم‌ها به دلیل تغییر هورمونی بعد از سن بلوغ غدد چربی پوست سرشان بزرگتر میشود و قطعا ترشح چربی نیز افزایش می‌یابد و باید گفت ۸۰ درصد افراد پوست و موی چرب دارند.

راه های درمان چربی موی سر

به غیر از استفاده شامپوهای مخصوص موهای چرب و شست و شوی بیشتر و مداوم، راه های دیگری برای درمان موی چرب تاکنون پیدا نشده است ولی نباید فراموش کرد که موی چرب ربطی به ریزش مو ندارد و اینکه بعضی از اشخاص فکر میکنند چون موی چربی دارند دچار ریزش مو شده اند این فکر غلط است. آلودگی یکی از سریع ترین راه ها برای چزب شدن مو هاست به همین علت تمیز نگه داشتن مو های چرب سخت است.

موهای چربتان را مرتب شامپو کنید: موهایتان را مرتب شامپو کنید واگر پوست چربی دارید نگران شامپو کردن آنها نباشید تقریبا روزی یک بار آنها را شامپو کنید. یادتان باشد که از شامپو صحیح استفاده کنید افرادی که موهای چرب دارند معمولا نیاز به شامپویی با قدرت حل کنندگی بالا دارند تا بتواند چربی ها تا قسمتی پاک کند.

مویتان را خیلی شانه نکنید: سعی کنید مو هایتان را خیلی شانه نکنید هر بار که مو را شانه میکنید چربی را از روی پوست سرتان برمیدارید و بروی مویتان میاورید.

نرم کننده به موهای چرب نزنید: نرم کننده را فراموش کنید نرم کننده ها یک روکش چرب روی موهایتان ایجاد میکنند چیزی که اصلا موی چرب نیاز ندارد اگر مویتان خشک است فقط کمی نرم کننده بهش بزنید.

تاثیر سرکه یا آبلمیو: یکی دیگر از را های کاهش چربی مو این است که بعد از بعد از شامپو کرذن موها آن ها را با سرکه یا آبلیمو آب بکشید.

منبع: کلینیک تخصصی تقویت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X