آیا کاشت مو با سلول های بنیادی امکان دارد

آیا کاشت مو با سلول های بنیادی امکان دارد

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

 آیا کاشت مو با سلول های بنیادی امکان دارد

یکی از روش های درمانی جدید در حوزه کاشت مو استفاده از روش کاشت مو با سلول های بنیادی است. در این روش کل فولیکول مو از ناحیه خارج نمی شود و چندین سلول بنیادی  Stem Cellدر ناحیه دهنده جهت تحریک مجدد رشد مو باقی می ماند.از مزایای این روش استفاده مجدد از ناحیه دهنده در کاشت های بعدی است و به علت اینکه فولیکول به طور کامل خارج نمی شود رشد موها هم در ناحیه دهنده و هم در ناحیه گیرنده به خوبی صورت خواهد گرفت.

[caption id="attachment_19647" align="aligncenter" width="500"] کاشت مو با سلول های بنیادی[/caption]

اجرایی شدن پروژه کاشت مو با سلول های بنیادی

تکنیک کاشت مو با سلول های بنیادی فولیکول مو امروزه در کشور ما برای اولین بار بروی حیوانات و در فاز حیوانی با نتیجه قابل قبولی روبه رو شده است ولی در پروژه انسانی و بروی انسان هنوز به نتایج مطمئن نرسیده است که امیدواریم در آینده خیلی نزدیک بتواند تحولی بزرگ در دنیای کاشت و ترمیم و درمان ریزش مو ایجاد کند.

کاشت مو با سلول های بنیادی

سلولهای بنیادی بدن سلول هایی هستند که قادر به تمامی سلول های بدن از مثل سلولهاي خوني، قلبي، عصبي و غضروفي را تولید نمایند زمانی که سلول بنیادی شروع به تقسیم شدن میکند، می توانند یک سلول بنیادی دیگر یا سلول دیگری را تولید کند. برای مثال سلولهای بنیادی پوست می توانند سلولهاییی دقیقا از نوع خودشان یا سلولهایی از نوع دیگر در پوست بسازندکه وظیفه ایی دیگری بر عهده دارند و اینکه این سلول ها قادر به بازسازي و ترميم بافت هاي آسیب دیده در اندام های مختلف بدن را دارند و میتدان از این این سلول ها برای ترمیم ناحیه های آسیب دیده بدن استفاده کرد به طوری که این سلول ها را داخل بافتهاي آسيب ديده اي که بخش عمده سلولهاي آنها از بين رفته است پيوند زده می شوند و این سلول های بنیادی جايگزين سلولهاي آسيب ديده میشوند. درمان طاسی با این روش یعنی پیوند سلول های بنیادی روش نوین و مدرنی است و همانطور که گفتیم هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و نتایج آن قطعی و مطمعن نیست و هنور نمیشود در مراکز درمانی از این روش استفاده کرد.در اين شیوه نمونه ایی از فولیکولهای مو از پوست سر فرد برداشته می شود. این سلولها از باقی مانده فولیکول مو جدا می گردد و در یک محیط کاشت مناسب در طول چند مدت پخش میشود و سپس به روش سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص بطور سطحی به محیط طاس تزریق می شود که ممکن است باعث رویش مجدد موها گردد.

شایعه پراکنی!

متاسفانه امروزه شاهد برخی از شایعات هستیم به طوری که دیده میشود گفته شده کاشت مو و ترمیم مو به روش پیوند سلول های بنیادی در مدت کم در یک روز. همانطور که اشاره شد این نوع از درمان در کشور ما هنوز به مرحله اجرایی بر روی انسان نرسیده است. پیوند سلولهای بنیادی مو که با عنوان روش HASCI نیز شناخته می شود، دارای ویژگی های زیر می باشد: •    در یک ناحیه دهنده می تواند پیوندهای متعددی انجام گیرد. •    بدون زخم •    درمان بدون درد از آنجائیکه تنها بخشی از فولیکول مو و سلول های بنیادی موجود در آن برداشته می شوند، سلول های بنیادی باقی مانده و پیوند شده باعث تحریک رشد موهای جدید در طی چند هفته خواهند شد. سلولهای بنیادی باقی مانده و پیوند شده، موهایی با کیفیت همان موهای موجود را تولید خواهند نمود. نتیجه نهایی را می توان پس از یک چرخه کامل رشد مو در طی ۹ ماه دید.

موی بیشتر پس از درمان

هر فولیکول مو شامل مناطق مختلفی است که شامل سلول های بنیادی مو می باشند. طی مطالعات انجام گرفته مشخص شد که در این روش نیازی با استخراج تمام فولیکول نیست و تنها بخش کوچکی از فولیکول مو قادر به تولید موهای جدید می باشد. تحت شرایط ایده آل، این تکنیک می تواند برای ایجاد دو فولیکول مو از یک فولیکول تک مورد استفاده قرار گیرد تا باعث رشد مو گردد. در این روش از یک سوزن تو خالی که ۰.۵ الی ۰.۶ میلی متر قطر دارد، استفاده می شود. ساقه مو به عنوان راهنما برای حذف بخشی از فولیکول مورد استفاده قرار می گیرد. با دنبال کردن شفت مو، سوزن بطور خودکار به محل صحیح حذف چند سلول بنیادی می رسد. به این ترتیب امکان حذف بخش کوچکی از فولیکول فراهم می گردد. در نتیجه یک ناحیه دهنده که بخوبی حفظ شده باشد می تواند برای برداشت فولیکول های مو جدید در درمان های آینده مورد استفاده قرار گیرد.

مروری بر روش کاشت مو با سلول های بنیادی

۱.    این روش با یک بی حسی موضعی شروع می شود. در کاشت مو بوسیله سلولهای بنیادی از یک روش بی حسی منحصر به فرد استفاده می شود که درد کمتری نسبت به روش های سنتی دارد. ۲.    این باعث می شود که درمان کاملا بدون درد صورت بگیرد. ۳.    و با تشکر از سوزن های فوق العاده کوچک، هیچ دردی بعد از عمل هم وجود نخواهد داشت. ۴.    نتیجه نهایی نیز رشد تقریبا کامل موهای جدید در هر دو ناحیه دهنده و گیرنده است. ۵.    بهبودی کامل ناحیه کمک کننده در طی دوروز. ۶.    با نتیجه ای بسیار طبیعی. ۷.    بهبودی کامل منطقه گیرنده در عرض پنج تا هفت روز. ۸.    مناسب برای درمان های ناحیه منتهی به صورت ۹.    مناسب برای درمان بافت سوخته (به عنوان مثال سوختگی)

منبع: کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X