ریزش مو در مردان و زنان

ریزش مو در مردان و زنان

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

ریزش مو در مردان و زنان

در این مقاله به بررسی عوامل ریزش مو در مردان و زنان، الگوی ریزش مو می پردازیم، همچنین بیان می کنیم که چرا ریزش مو در مردان نسبت به زنان بیشتر است.

ریزش مو در مردان و زنان

در ریزش موی مردانه ابتدا نواحی شقیقه سر و قسمت بالایی سر دچار ریزش میشود شروع ریزش از نقطه رویش موی پیشانی است و به آرامی پیشرفت میکند و تا قسمت بالایی سر یعنی تاج سر را در بر می گیرد ولی در خانم ها ریزش مو اینگونه نیست  و به صورت پراکنده در کل سر فرد رخ می دهد مبتلا شدن خانم ها به ریزش مو به سبک مردانه بسیار نادر است مگر اینکه در بدن شخص افزایش بیش از حد آندروژن داشته باشد البته اکثر  خانم ها با افزایش پیدا کردن سن درجاتی از نازک شدن مو ها در خط رویش پیشانی را شاهد هستند.

ریزش مو به علت تاثیرات ژنتیکی

عواملی مانند ژنتیک و سن در مردان از دلایل اصلی ریزش مو می باشد. با پایین امدن هورمون تستوسترون در اقایان موها نازک شده و شروع به ریزش می کند. عامل اصلی ریزش مو در مردان مربوط به نوعی هورمون تستوسترون به نام دی هیدروتستوترون است که باعث مرگ پیاز مو میشود. عفونت در ناحیه سر ومشکلات مربوط به تیروئید و همچنین بیماری سفلیس و عفونت های قارچی می تواند باعث ریزش مو در مردان شود. ریزش موی  آندروژنیک یا  هورمونی  یکی از شاخص ترین علت های ریزش مو است. این مشکل، هم در مردان و هم در زنان قابل مشاهده می‌ باشد و علائم آن میشود گفت که قابل تشخیص است و از نشانه‌های آن ریزش جلوی مو و قسمت بالایی می‌باشد. پس ریزش مو در قسمت‌های پشت سر و در اطراف گوش اکثرا جزو این دسته قرار نمی‌گیرد. در این حالت تبدیل هورمون‌های مردان در پوست بیشتر میشود ولی این حالت در خانم ها کمتر دیده میشود و در خانم هم همان طور که قبلا گفتیم ریزش مو سر به صورت پراکنده رخ میشود.

دلایل ریزش مو در زنان

ریزش مو در خانم ها نسبت به اقایان به عومل بیشتری بستگی دارد. از جمله، یائسگی، بارداری، و به دنیا آوردن فرزندمیزان هورمون ها را بهم ریخته و باعث ریزش مو می گردد و همچنین ریزش مو در خانم ها بستگی به حالات روحی انها دارد ولی خوشبختانه تاثیرات ان نیز کوتاه مدت است.
 • تغییر و تحولات هورمونی بعد از حاملگی: زمانی که مادران کودکان شان متولد میشوند ابتدا بعد از زایمان به مدت ۶ماه دچار ریزش موی هورمونی میشوند. و این تغییر به ابن علت است که استروژن بدن در حال برگشت به حالت نورمال است.
 • داروها: بسیاری از داروها فرد را دچار ریزش مو میکنند اگر این مسئله مورد اهمیت هست میتوانید از پزشک خود درخواست داروهای جایگزین کنید.
 • کمبود آهن در بدن: در صورت کمبود آهن در بدن فرد دچار ریزش مو میشود ولی بهنر است خود سرانه از قرص های مکمل آهن اسنفاده نکنید.
 • اختلالات غده تیروئید: اگر غده تیروئید پر کار باشد یا کم کار فرقی نمیکند در هر دو حالت احتمال ریزش مو وجود دارد.
 • کاهش مقدار استروژن بدن: زمانی که ترشح مقدار استروژن در بدن زنان کاهش میابد فرد به ریزش مو دچار میشود.
 • استفاده از محصولات حالت دهند ه مو و استفاده از قرص های ضد بارداری در خانم ها باعث ریزش مو می گردد.

عوامل مشترک ریزش مو در مردان و زنان

عوامل مشترک ریزش مو در زنان و مردان عبارت است از:

 • استفاده از داروهای افسردگی
 • سرطان̜ ارتروز
 • فشار خون
 • مصرف بی رویه ویتامین A

چرا ریزش مو در مردان از زنان بیشتر است؟

در حالی که هم مردان و هم زنان می توانند ریزش مو را تجربه نمایند، این مشک در مردان شایع تر است و آمارها نشان می دهند که مردان نسبت به زنان بیشتر دچار ریزش مو می گردند. در اینجا بررسی خواهیم کرد که چرا ریزش مو در مردان بیشتر از زنان است؟

آلوپسی آندروژنیک در مردان شایع تر است

ریزش مو در مردان به علت مسائل ژنتیکی بیشتر از خانم هاست . در واقع مردان بیشتر مستعد ابتلا به آلوپسی آندروژنی هستند. این یک وضعیت ژنتیکی است که اغلب به عنوان طاسی الگوی مردانه شناخته می شود و از ریزش مو در شقیقه ها شروع شده و شروع به پیشروی می نماید. این وضعیت باعث افزایش فعالیت گیرنده های آندروژن در فولیکول مو می شود. این گیرنده ها به آندوژن ها مانند دی هیدروتستسترون پاسخ می دهند، یک هورمون جانبی تستسترون که فولیکول مو را ضعیف کرده و آنها را از بین می برد. از آنجاکه مردان بیشتر از زنان تستسترون تولید می کنند، آنها دائما در حال تولید دی هیدروتستسترون هستند، این عامل باعث می شود که موهایشان بیشتر از زنان ریزش داشته باشد.

ریزش مو در مردان بیشتر قابل توجه است

یکی دیگر از دلایلی که به نظر می رسد مردان بیشتر از زنان موهای خود را از دست می دهند این است که ریزش مو در مردان بسیار واضح تر است. موی زنان با سرعت کمتری نازک شده و شروع به ریزش می نماید در حالی که مردان تمایل به از دست دادن یک منطقه کامل از مو در دوره کوتاه دارند.

چربی بیشتر پوست سر مردان

اولین نکته یا به اصطلاح اولین قدم برای آقایان شست و شو مو میباشد که باید به درستی رعایت کنند. آقایان به علت داشتن هورمون های مردانه نسبت به زنان دارای موهای چرب تری میباشند و یا بعد از استحمام زود تر از خانم ها مو های آقایان چرب میشود و از آنجا که چربی پوست سر یکی از علل شایع ریزش مو می باشد، ریزش مو در مردان بیشتر از زنان می باشد.

نکاتی برای مراقبت از مو برای آقایان

 • به تمام آقایان توصیه میشود برای موخوره نزدن و همچنین رعایت بهداشت از محکم ماساژ دادن مو و بلند کردن آن خودداری کنند.
 • در این روز ها سشوار کشیدن در آقایان مخصوصا نسل جوان رواج زیادی پیدا کرده است در موقع سشوار کشیدن بهتر است دقت کنیم باده سشوار خیلی گرم یا داغ نباشد چون که هم پوست سر را تحریک میکند و هم ساقه مو را به مرور خشک میکند و باعث ایجاد مو خوره میشود.
 • از فر کردن و صاف کردن بیش از حد مو خودداری کنید چون که اینکار هم مو را خشک میکند.
 • آقایان معمولا توجه زیادی به نوع و کارایی مواد شست و شو دهنده سرشان ندارند به چرب بودن یا خشک بودن پوست سر و مو توجه کنید.
کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X