تشخیص آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای سر

تشخیص آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای سر

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تشخیص آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای سر

تشخیص آلوپسی آره آتا عموما با مشاهده توسط پزشک و در صورت وجود تظاهرات بالینی غیر معمول از طریق بیوپسی پوست انجام گیرد . معمولا اندازه گیری هورمونهای تیروئید به ویژه برای کودکان باید انجام شود . معمولا در اکثر نواحی مبتلا موها مجددا رشد کرده و هیچ درمانی لازم نیست . در صورت نیاز به درمان دارویی از استروئید موضعی و تزریق داخل جلدی استروئید استفاده میشود .

طاسی منطقه ای ( آلوپسی آره آتا ) :

آلوپسی آره آتا نوعی از ریزش مو بدون تشکیل اسکار (زخم گاه ) می باشد که بیشتر جمعیت جوان و کودکان را درگیر می کند . این بیماری غیر از پوست سر می تواند  ابروها ، مژه زیر بغل ، ریش ، موهای کل دست و پا را درگیر کند . ضایعات به صورت نواحی مدور یا بیضی شکل و با حدود کاملا مشخصی تظاهر میکنند  .  در این بیماری هیچ درد و خارشی وجود ندارد . استرس به عنوان علت این بیماری ذکر شده ولی ارث و وجود بیماری دیگر از قبیل مشکلات تیروئید – کم خونی شدید – ویتلیگو ، دیابت و... در ابتلا به این بیماری موثر شناخته شده است . -    ضد افتاب ها -    پلینگ -    ضد لک ها -    Prp -    میکرودرمی -    مزوتراپی -    کرایولیپولیز -    کاویتیشن -    بوتاکس -    فیلرها -    ابدومینوپلاستی -    ماموپلاستی -    اضافه وزن و رژیم شناخت پوست -    تعریف پوست -    انواع پوست -    وظایف پوست -    نگهداری پوست -    عوامل موثر بر سلامتی پوست -    درمانهای پوستی -    مشکلات زیبایی پوست -    آکنه -    خشکی پوست -    اگزما -    ریزش موهای مژه ، ابرو ۲- مو -    شناخت مو -    انواع مو -    مشکلات شایع : -    ریزش مو  : -    تعریف -    الگوی ریزش مو -    علل ریزش مو -    شوره سر -    خارش -    کندن مو -    پرمویی -    درمان ها -    درمان دارویی -    Prp -    مزوتراپی -    پیوند سلول بنیادی

طاسی منطقه ای سر:

طاسی‌ منطقه‌ ای‌ سر شامل‌ ریزش‌ ناگهانی‌ موها در یک‌ منطقه‌ دایره‌ای‌ برروی‌ سر فرد میباشد و همچنین ریزش شدید مو را  نیز در بر دارد و هیچ عواملی از بیماری پوستی نیز بروی پوست مشاهده نمیشود.البته‌ قابل ذکر است که این بیماری علاوه بر پوست سر میتواند ناحیه زیر بغل فرد و ناحیه تناسلی و حتی ابرو ها و مژه ها را درگیر کند.

نکات قابل ذکر درباره آلوپسی آره آتا :

۱.در زمانی که  آلوپسی آره آتا به طور خودکار متوقف و درمان میشود و آنقدر زیاد نیس که جلب توجه کند ۲.شاید هیچ‌گونه‌ درمانی‌ لازم‌ نباشد. ۳.نیازی نیس ترتیب حمام گرفتن و مصر و نوع شامپو خود را عوض کنید این بیماری مسری نمیباشد. ۴.در زمان شدت بیماری‌ می‌توان از کلاه‌گیس‌ استفاده‌ کرد. ۵.مراقبت کنید موی‌ اطراف‌ منطقه طاس شده را به‌ محکم نکشید زیرا احتمال اینکه ریشه مو اطراف منطقه طاس شده نیز ضعیف شده باشد وجود دارد. این نوع از کچلی امکان رویدادش در هر سنی وجود دارد. اما در اکثر اشخاص براي اولين بار در دوره نوجواني و كودكي رخ میدهد. قبل از ۲۰ سالگي معمولا اولين لكه ها پیداش ريزش مو آشکار مشود. زنان و مردان به يك نسبت مبتلا مي شوند و فرقی در جنسیت ندارد.

شروع مجدد رشد مو در منطقه طاسی سر:

در این بیماری اکثر موارد، رشد موها مجددا در عرض مدت زمانی مثلا چند ماه در محلی که دچار بیماری طاسی سر شده است شروع به رشد خواهد کرد. موهايي كه مجددا دوباره شروع به رشد میکنند ممكن است از همان ابتدا رنگ معمول و قبلی خود را نداشته باشند اگر این وضعیت به وجود بیایید معمولا رنگ مو ها خاکستری رنگ یا سفید به نظر میاید. بعد از چند ماه دوباره موها رنگ عادی خود را به دست خواهند آورد. در بعضي موارد این نوع از طاسی، چند هفته بعد از ايجاد اولین لکه، چند لكه جديد دیگر  هم به وجود میایند.گاهي نیز همزمان با رويش مو در يك لكه قديمي، لكه كچلي جديدي پدیدار مي شوند. نیازی به آزمایش دادن نیست معمولا برای تشخیص این نوع بیماری نیازی به آزمایش نیست.و در این نوع بیماری وظیفه سيستم ايمني بدن وظيفه ساخت گلبولهاي سفيد خون را براي حمله به باكتريها، ويروسها و ساير عوامل بيماريزا به عهده دارد. منبع: کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X