آیا عوارض کاشت موی طبیعی جدی است؟

آیا عوارض کاشت موی طبیعی جدی است؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آیا عوارض کاشت موی طبیعی جدی است؟

هنگامی که با لکه های طاس در سرتان دست و پنجه نرم می کنید، قطعا یکی از بهترین روش ها انجام کاشت مو است. پیوند مو شامل گرفتن مو و پوست سر از یک ناحیه با فراوانی مو ( مانند دو طرف یا پشت سر) و پیوند آن به ناحیه ای است که طاس یا موهای بسیار نازک داشته باشد. از آن جایی که پیوند مو شامل عمل جراحی است، تعدادی از عوارض کاشت موی طبیعی را که به صورت احتمالی ممکن است رخ دهد در نظر می گیریم.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

کاشت مو برای انتقال فولیکول مو از نقاط پرپشت سر و یا بدن به نقاط فاقد مو انجام می گردد. پس از تمیز کردن پوست سر، جراح با استفاده از یک سوزن کوچک ناحیه مورد نظر را دچار بی حسی موضعی می نمایند. روش های مختلفی برای انتقال ریشه مو به نواحی تحت درمان وجود دارد. در روش جراحی کاشت مو، پزشک قسمتی از پوست سر را بریده و اقدام به جداسازی فولیکول های آن می نماید. در نهایت فولیکول های بدست آمده در نواحی مورد نیاز قرار داده می شوند. در روش دیگر کاشت مو که بدون جراحی انجام می گیرد، از سوزن های مخصوص برای جداسازی فولیکول مو و قرار دادن آن در نواحی بدون مو استفاده می شود.

عوارض کاشت موی طبیعی

هر درمانی ممکن است عوارضی برای بیمار داشته باشد به خصوص در صورتی که نزد فرد غیر متخصص انجام گردد. برای جلوگیری از بروز عوارض مهمترین نکته انجام کاشت مو نزد پزشک با تجربه و بعد از آن رعایت نکات مراقبتی توسط بیمار می باشد. در ادامه به شرح عوارض احتمالی کاشت مو می پردازیم.

بی حسی ناحیه تحت درمان

یکی از عوارض کاشت موی طبیعی احتمال بی حس شدن ناحیه پس از جراحی است. این مشکل زمانی که اعصاب در منطقه اهدا کننده یا پیوند آسیب دیده است، اتفاق می افتد. در برخی موارد این بی حسی موقتی است و در برخی دیگر می تواند دائمی باشد.

باقی ماندن جای زخم ناشی از برش جراحی

جراحی پیوند مو می تواند باعث آسیب شود. اگر پیوند موفق باشد مو های جدید باید زخم ها را پوشش دهد. با این حال، اگر بدن شما پیوند مو را رد کند، ممکن است یک نقطه ضعفی باقی بماند. مقدار زخم بستگی به روش انجام این عمل، حساسیت پوست و مهارت جراح در انجام پیوند دارد.

عفونت

گرچه اکثر کلینیک های پیوند مو اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفونت انجام می دهند، ممکن است بعضی از عفونت های جدی ( مانند عفونت استاف ) رخ دهد. طبق نظر پزشکان متخصص، برای جلوگیری از عفونت باید قبل از عمل آن را از بین برد. همچنین ممکن است پزشکان داروهای ضد التهابی را برای کنترل هرگونه تورم پس از جراحی تجویز کند.

واکنش آلرژیک

همانند هر عمل جراحی، جراحی پیوند مو خطر ابتلا به واکنش حساسیت جدی به بیهوشی را به همراه دارد. بیهوشی محلی همچنین می تواند باعث ایجاد واکنش های دیگر مانند مشکلات قلبی یا سیستم عصبی مرکزی شود.

عدم پذیرش فولیکول های کاشته شده توسط بدن

گاهی اوقات عمل جراحی موفق به نظر می رسد اما بدن در نهایت کاشت مو را رد می کند. اگرچه به طور معمول آسیب فیزیکی ایجاد نمی کند اما برای دیدن چنین نتیجه ای باید هزینه ی بسیار زیادی را متقبل شوید.

خون ریزی

برخی از خونریزی ها طبیعی است و با فشار ساده متوقف خواهد شد. خونریزی های مداوم در حدود یک درصد از موارد رخ می دهد.

سکسکه

ممکن است سکسکه پس از عمل جراحی رخ دهد. علت این اتفاق شناخته شده نیست اما به نظر می رسد که سکسکه اغلب بعد از پیوند مو نسبت به کاهش پوست سر اتفاق می افتد. بروز این عارضه ۵% است و معمولا بین چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد.

چگونه می توان از بروز عوارض کاشت موی طبیعی جلوگیری به عمل آورد؟

بعد از انجام کاشت مو از انجام هرگونه اقدامی بدون نظر پزشک باید خودداری گردد. انجام ندادن فعالیت های سنگین و همچنین شستشوی سر در روزهای اولیه پس از درمان ضرورت دارد و به بهتر شدن روند درمان کمک خواهد کرد. همچنین در دوران نقاهت فرد باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کند.

منبع : کلینیک کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X