علت خارش سر بعد از کاشت مو

علت خارش سر بعد از کاشت مو

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

علت خارش سر بعد از کاشت مو

خارش سر بعد از کاشت مو اغلب به دلیل کبره بستن پوست پس از عمل ایجاد می شود. در موارد نادرتر، این مورد به دلیل خشک شدن بیش از حد اسکالپ در نتیجه استفاده بیشتر از شامپو، عفونت پوستی، حساسیت به مواد کاربردی یا شرایط پوست قبلی نظیر ابتلا به پسوریا و ... اتفاق می افتد.

کاشت مو و پیوند مو از جمله راه کارهای دائمی و ماندگار مقابله با ریزش و کم پشتی موهای سر ، صورت ، ریش و سبیل است.روش های مختلفی جهت کاشت مو وجود دارد که با توجه به نیاز فرد به تعداد گرافت های مورد نیاز ، روش های کاشت مو و پیوند مو متفاوت خواهد بود .گرچه در نگاه اول هزینه ی پیوند مو گران به نظر می رسد ولی در مقایسه ی با هزینه راهکارهای موقتی دیگر که طی سال های قبل فرد امتحان نموده است ، هزینه ی کاشت مو ناچیز  و به صرفه خواهد بود.

در روش ترمیم مو و پیوند مو ، خط رویش ایجاد شده به روش های مختلف کاشت مو ، به فرد زیبایی طبیعی و خاصی خواهد بخشید که به طور حتم ارزش هزینه کردن در این گونه عمل ها را برای فرد منطقی جلوه می دهد. در عمل های ترمیمی و پیوند مو به روش های مختلف ، به روش خاصی مو از محل دهنده یا بانک مو برداشته شده و با دقت خاصی در محل گیرنده با ایجاد برش های میلی متری پیوند زده می شود.

دلایل بروز خارش سر پس از کاشت مو

در عمل کاشت مو در هر روش که با بیحسی موضعی انجام می شود ، فولیکول های مو به صورت تک به تک در محل مورد نظر کاشته می شوند. در صورتی که عمل کاشت مو توسط تیم جراحی با تجربه و آشنا به جزئیات و شرایط عمل و با رعایت شرایط استریل و تجهیزات استاندارد صورت پذیرد ، شاهد عارضه ی پایداری نخواهیم بود ، اما عوارضی موقت و زودگذری ممکن است با رعایت همه ی نکات لازم در مورد جراحی کاشت مو نیز ایجاد شود که با انجام توصیه های لازم از سوی پزشک و رعایت آنها توسط بیمار، طی چند روز بر طرف خواهند شد.

از جمله عوارض موقت بعد از کاشت مو می توان به ،تورم اطراف چشم ها ، قرمزی ، خارش ، ایجاد پوسته، بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، درد در منطقه دهنده و گیرنده ی مو ، جوش چرکی ، جابجایی و بیرون آمدن گرافت ها و خون ریزی خفیف اشاره کرد.

در میان عوارض موقت پس از کاشت مو ، خارش درمحل اهدا کننده ی مو و گیرنده ی مو بسیار شایع است .این خارش می تواند به علت دستکاری پوست سر و یا شوره ی آن باشد که عارضه ی خطرناکی نبوده و به زودی برطرف خواهد شد.در ناحیه ی دهنده ی خارش ملایم ، مشکلی را ایجاد نمی کند ولی در محل گیرنده از خاراندن محل باید اکیدا خودداری کرد ، زیرا خاراندن این محل در طی چهار روز اول پس از عمل می تواند موجب آسیب دیدگی گرافت های تازه کاشته شده گردد .مرطوب نگه داشتن و شست وشوی محل کاشت  با سرم شست و شو و مصرف داروهای ضد خارشی چون آنتی هیستامین  به از بین بردن خارش منجر می شود.

انواع خارش سر

همانطور که همه ما میدانیم، خارش احساسی را ایجاد می کند که فرد تمایل به خراشیدن محل خارش داشته باشد. در واقع به واسطه خراشیدن یا خاراندن، شیء اضافی را از سطح پوست خود پاک می کنیم. متأسفانه، بشر هنوز نتوانسته است خارش های مفید را که توسط جانداران ایجاد می شود از خارش های مضر ناشی از پوسته و دلمه تشکیل شده در اثر خشک شدن خون پس از بیرون آمدن از زخم (چه زخم های جراحی و چه سایر زخم ها) را از هم تفکیک نموده و تمیز دهد.

همیشه باید از خارش سر بعد از کاشت مو جلوگیری نمود، زیرا علاوه بر این که بیمار را آزار می دهد، به صورت ناخودآگاه بیمار را مجبور به خاراندن و ایجاد خراش در پوست سر خود کرده که احتمال جابجایی پرافت ها و باز شدن تارهای موی کاشته شده و عفونت های باکتریایی را افزایش می دهد.

راه حل کاهش خارش سر بعد از کاشت مو

در برخی از روش های کاشت مو، تکنیکی استفاده می شود که به واسطه آن، زخم التیام یافته و خارش سر پس از کاشت مو کمتر می شود. در این روش از یک پماد آنتی باکتریال در طول خط بخیه استفاده می شود که جای زخم جراحی را به مدت دو هفته بعد از عمل چرب نگاه می دارد و به این وسیله احتمال خارش سر بعد از کاشت مو کمتر می شود.

همچنین با شستشوی محل برداشت مو در دو روز متوالی پس از کاشت مو، احتمال ایجاد لخته و پوسته کمتر می شود. به علاوه آنکه نظافت موی سر از آن لحاظ نیز مهم است که چربی پوست سر و ریزش مو ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. یک شامپوی ملایم می تواند لخته ها را راحتتر از پوست سر جدا کند. اگر لخته ها در دو روز اول پس از کاشت مو جدا نشدند، احتمالا تا زمان ریزش موی متصل به آنها باقی می مانند.

برای بیماران ویژه ای که علیرغم اقدامات بالا، خارش سر آنها رفع نشده است، پماد هیدروکورتیزون ۱% یا ۲.۵% بر روی خط بخیه یا محل برداشت تجویز می شود. تنها راه کاهش خارش سر پس از ترمیم مو، چرب نگاه داشته محل جراحی است.

برای انجام یک عمل جراحی مطمئن کاشت مو با کمترین عوارض و بهبودی در کوتاه ترین زمان ممکن ، می توانید با مراجعه به کلینیک معتبر و با سابقه ی ایران نوین عمل کاشت موی خود را به متخصصین زبده و با تجربه ی این مرکز و امکانات پیشرفته ی آن بسپارید.

منبع: کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X