نظافت مو پس از عمل کاشت مو

نظافت مو پس از عمل کاشت مو

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

نظافت مو پس از عمل کاشت مو

نظافت مو و حالت دادن به آن، آخرین گام برای ایجاد ظاهری زیبا پس از عمل ترمیم مو می باشد. پیوند زدن یا روش های دیگر عمل پیوند مو مناطقی از سر را که کچل شده است به حالت اولیه باز می گرداند. اگر آراستن مو و حالت دادن به آن به خوبی صورت پذیرد و به طور منظم ادامه یابد، نتیجه نهایی کاشت مو را بهبود می بخشد. اگر به آراستن و حالت دادن مو اهمیت داده نشود و یا به خوبی انجام نشود ، هر چقدر هم که نتیجه ترمیم مو موفقیت آمیز باشد ، تمیز نکردن و حالت ندادن به مو تاثیر ناخوشایندی بر ظاهر فرد می گذارد. متخصص ترمیم مو می تواند به هر بیمار برای نظافت و حالت دادن توصیه هایی بکند. در این مقاله بعضی از پیشنهادات و مشاهدات آورده شده است.

نظافت مو و محصولات نظافت مو

در دوره اولیه بعد از عمل جراحی، بیمار می بایست از دستورالعمل های متخصص پیوند مو در مورد نظافت پیروی کند. متخصص و بیمار می خواهند تا در حداقل زمان ممکن آراستن مو به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شود. در دوره اولیه بعد از عمل پیوند، باید از مصرف محصولات نظافتی مو (شامپو ها، نرم کننده ها و ...) که ممکن است در روند بهبود خلل وارد کنند، پرهیز شود. بعد از اینکه دوره ی نقاهت کامل شد، بیمار می تواند از شامپو ها، نرم کننده ها و حالت دهنده هایی که به افزایش کنترل پذیری و بهبود زیبایی ظاهری کمک می کند استفاده می کنند.

شامپو ها

شامپو ها اهداف چند گانه ای شامل ۱) زدودن چربی زائد از مو و سر ۲) پاک کردن موی سر از آلودگی های محیطی و سلول های پوستی مرده ۳) کاهش تعداد باکتری ها و  دیگر میکروارگانیسم ها موجود در مو و پوست. تمام برندهای معتبر شامپو که در بازار موجود هستند، وظایف فوق را انجام می دهند. انتخاب شامپو بیشتر یک مسئله ی شخصی است و به توانایی یک شامپو برای ایجاد کیفیت حالت پذیری در مو  بستگی دارد. شامپوی بچه ها ملایم است و معمولا حالت پذیری مو را بالا می برد. اما شامپوی بزرگسالان معمولا دارای عوامل تمیزکننده و تعدادی عوامل نرم کننده برای بهبود انعطاف پذیری مو است. برای مثال عوامل تمیز کننده ی قوی مانند سولفات لاریل(lauryl sulfate) ممکن است بیش از حد روغن مو را کم کند که این موضوع مدل پذیری موها را سخت خواهد کرد. این ماده همچنین سبب ایجاد الکتریسیته ی ساکن در سطح مو خواهد شد که موها را از شرایط مطلوب خارج می کند.

شامپوی مو بعد از ترمیم مو

هر بیمار باید شامپو های متعددی را پیش از انتخاب یک شامپوی مشخص تجربه کند. بیمارانی که مشکلات بیماری پوستی از جمله آماس پوستی،  پسوریاسیز (ایجاد لکه ی قرمز مزمن بر روی پوست)، حساسیت های پوستی و جوش های پوستی دارند، باید به مصرف شامپو ها و مراقبت کننده های مو که کمترین حساسیت را ایجاد می کنند ادامه دهد. البته پزشکان ترمیم مو معمولا شامپو های خاصی را برای این گروه تجویز کنند. استفاده از شامپو هایی با فرمول خاص می تواند در حالت دهی به موهایی وز یا موهایی که دارای فر ریز هستند کمک شایانی بکند. شامپو های طراحی شده برای موهای وز معمولا به باز کردن گره های مو و کاهش آسیب های پوستی ناشی از شانه کردن در این گونه موهای در هم گره خورده کمک می کنند.

نرم کننده ها

نرم کننده مو ممکن است همراه با، یا بعد از یک شامپو مورد استعمال قرار گیرد تا شانه زدن مو را آسان، و انعطاف پذیری مو را برای حالت دادن بیشتر کند. نرم کننده مناسب می تواند درخشندگی موهای پیوندی را افزایش دهد. ممکن است متخصص پیوند مو توصیه هایی برای یک بیمار خاص در رابطه با انتخاب و استفاده از یک نرم کننده داشته باشد.

انواع عمومی نرم کننده های مو

نرم کننده های تماس-کوتاه هم زمان یا بلافاصله بعد از شامپو استعمال می شود، و پیش از شستن موها باید برای چند دقیقه روی مو بماند. در صورتی که نرم کننده مدت اندکی بر روی موها بماند سبب کاهش مدت زمان اثردهی نرم کننده خواهد شد، اما شانه کردن مو را در حالت خیس ساده تر خواهد کرد.

نرم کننده های پروتئینی

نرم کننده های "پروتئینی" ریشه ای بعد از شامپو استفاده می شود، و قبل از شستشو با شامپوی دوم تا ۳۰ دقیقه رو سر باقی می ماند. این محصولات حاوی پروتئین های تجزیه شده است که از بافت های حیوانی به دست آمده اند. نرم کننده های پروتئینی موقتا ساقه های مو را تقویت می کنند و موخوره را بهبود می بخشند. برای باقی ماندن این اثرات، نرم کننده باید بعد از هر شامپو مداوم استعمال گردد. نرم کننده های پروتئینی به طور خاص وقتی مفیدند که مدل دادن به مو به خاطر وضع بد ناشی از خشک شدن مو، تجعد دائمی و شست و شوی روزانه مشکل شده است.

نرم کننده های ماندگار

نرم کننده های ماندگار بعد از اینکه موی شامپو زده خشک شد استفاده می شوند، و به عنوان حالت دهنده روی مو باقی می ماند و با شامپوی بعدی زدوده می شود. بعضی از این محصولات به صورت خاص به عنوان نرم کننده پس از سشوار فرموله شده و به عنوان نرم کننده های سشواری شناخته می شوند ، یا به عنوان نرم کننده برای افرادی که موهای به شدت مجعد یا فر دارند. قدیمی ترین نرم کننده های ماندگار ضخیم کننده مو، پمادها و محصولات گلیسیرینی که برای کمک به انعطاف پذیری و شانه کردن استفاده می شوند هستند. محصولات جدیدتر ساقه های مو را با یک لایه پلیمر می پوشاند. لایه پلیمری ساقه های مو را به طور موقت ترمیم می کند، به مو درخشش بیشتری می دهد و الکتریسیته ساکن که مشکلی برای حالت دادن است را از بین می برد. ضخیم کننده های مو و لایه های پلیمری معمولا برای استفاده روی موهای با ضخامت کافی مناسب نیستند، زیرا وزن لایه باعث می شود که حالت دادن به موی سالم مشکل گردد.

حالت دهنده ها

حالت دهنده ها ژل ها، موس ها و اسپری ها هستند که بعد از شامپو روی مو استفاده می شوند. ارزش اصلی آنها افزودن درخشش مو و افزایش توانایی مو برای "ماندن" در یک حالت است. ژل ها و موس ها معمولا قبل از مدل دادن به عنوان حالت دهنده استفاده می شوند، اسپری ها معمولا بعد از حالت دادن برای نگه داشتن حالت استفاده می شوند. حالت دهنده ها می توانند در موارد زیر بسیار مفید باشند: ۱)    مو را در جا نگه می دارد و نواحی تازه پیوند زده شده را مخفی می کند. ۲)    مو را در حالتی نگه می دارد که حجم آن کمتر دیده شود. هیچ کدام از حالت دهنده ها نباید قبل از کامل شدن فرآیند بهبود پس از عمل استفاده شوند، در عین مضر نبودن، آنها می توانند باعث درد و سوزش روی قسمت های التیام نیافته سر شوند.

حالت دادن مو

ساده ترین شکل حالت دادن بعد از عمل ترمیم مو شانه کردن و دسته کردن است. هنگامی که پیوند در چند مرحله طی مدت چند ماه کاملا صورت گرفت در صورت نیاز ممکن است هر کدام از شانه کردن یا دسته کردن تغییر پیدا کنند. دسته کردن از نقطه نظر زیبایی شناسی وقتی پسندیده تر می باشد که مو در ناحیه هایی که رشد مو یکنواخت است دسته شود. تقسیم مو نباید به گونه ای باشد که نواحی بزرگ کم مو آشکار شود. به این دلیل که کاشت مو در چند مرحله انجام می شود، تا زمانی که ترمیم مو کامل شود و دسته ها به ثبات برسند، ممکن است بعد از هر مرحله به گونه ای متفاوت موها تقسیم شوند تا بهترین ظاهر ممکن به دست آید. وقتی که موهای پیوندی به بلوغ رسیدند، رشد طولی پیدا کردند و قطرشان زیاد شد، حجم بیشتری مشاهده می شود. حجم با ضخامت ساقه و طول مو متناسب است. طول مو می تواند توسط بیمار کنترل شود، هر چه مو بلند تر باشد حجم بیشتری نشان داده می شود.  می توان با به عقب شانه کردن مو به حجم بیشتری رسید. با قسمتی که در وضعیت مناسبی دارد، مو می تواند به سمت چپ یا راست شانه شود تا تراکم افقی افزایش یابد. معمولا محدود به ۴ یا ۵ اینچ می شود. هنگامی که مو به سمت عقب شانه می شود، حجم افزوده شده می تواند به پوشاندن ناحیه پشت موهای پیوندی و/یا فرق سر کمک کند. معمولا طول بیشتر و از این جهت حجم را می توان در حالتی که مو به عقب شانه شده بیشتر حس کرد تا وقتی که به کناره ها شانه شود.

حالت دادن مو بعد از کاشت مو

شانه کردن را می توان برای حرکت مو به قسمتی که تراکم بیشتر ظاهر مطلوبی دارد استفاده کرد. با استفاده از حالت دهنده هایی مثل ژل و موس، مو می تواند به شکل دلخواه شانه شود و تا استعمال دوباره شامپو به همان شکل باقی بماند. مدل هایی که بعد از کاشت مو محبوب نیستند، سرپخ (flattop) و "چتری" هستند. تراکم بسیار زیادی برای ظاهر سرپخ نیاز است. به جز نمایش حجم زیاد مو در ناحیه ی پیش از کشت مو، یا اینکه ساقه ی موی بیمار ضخیم است، مدل موی سرپخ به راحتی حاصل نمی شود. برای اینکه مدل چتری ایجاد شود، بیمار باید به صورت مجزا در جلوی سر ریزش مو داشته باشد و تراکم خوبی هم قبل از مرز مو و در نیمه ی جلویی سر داشته باشد. شانه کردن مو به سمت جلو، قبل از خط مو و در نیمه جلویی سر را کم پشت نشان می دهد. برای بسیاری از بیماران، با دقت سشوار کردن می تواند به بدنه و حجم موی پیوندی اضافه کند. معمولا سشوار کردن با استفاده از نرم کننده های سشواری آسان می شود (مبحث نرم کننده ها که قبلا ارائه شده را مطالعه فرمایید). متخصص پیوند مو ممکن است توصیه هایی برای بعضی از بیماران داشته باشند. گاهی بعد از پیوند مو از رنگ مو برای ایجاد حس تراکم بیشتر یا سن کمتر استفاده می شود. قبل از استفاده از رنگ مو، بیمار باید توسط پزشک متخصص کاشت مو برای بعضی توصیه های خاص و موردی معاینه شود.

منبع : کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X