آیا کاشت مو در اسکار امکان دارد؟

آیا کاشت مو در اسکار امکان دارد؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آیا کاشت مو در اسکار امکان دارد؟

در بدن مکانیزم هایی برای ترمیم محل زخم و جراحت پوست وجود دارد که در هنگام بروز آسیب به پوست فعال می شوند. یکی از واکنش های بدن به هنگام بروز زخم ، ایجاد اسکار است. به طور عمده کاشت مو در پوست های صاف و بدون آسیب راحتتر است اما خبر خوب این است که کاشت مو در اسکار نیز امکان پذیر است.

انواع آسیب دیدگی پوست

۱-آسیب دیدگی سطحی آسیب دیدگی سطحی تنها شامل لایه اپیدرم به عنوان لایه سطحی پوست می شود.مکانیزم ترمیم کننده بدن در این زمان پوست را به صورت کامل ترمیم نموده و پوستی طبیعی با رنگی کمی متفاوت را در محل جراحت جایگزین می کند. این پوست تازه کلیه ویژگی ها و وظابف یک پوست طبیعی را دارد و تنها رنگ آن کمی فرق دارد. ۲-آسیب دیدگی عمقی لایه درم یا لایه وسطی پوست و همچنین لایه هیپودرم یا لایه عمقی پوست در واقع همان لایه ای است که در آسیب دیدگی عمقی مورد جراحت قرار می گیرد.بدیهی است که خراشیدگی ها و سوختگی های خیلی شدید منجر به این نوع آسیب می شوند. بعلاوه انواع بیماری ها مانند آبله مرغان، جوش های جوانی و لوپوس نیز می توانند پوست را دچار آسیب دیدگی عمیق نمایند. سیستم دفاعی بدن در این حالت تا حدودی پوست را ترمیم نموده و نهایتاً جای زخم یا جراحت باقی می ماند که به آن جوشگاه یا اسکار می گویند. اسکار بافتی غیر طبیعی دارد. وجود اسکار نشان می دهد که جراحت به حدی عمیق بوده است که سیستم ترمیم کننده بدن نتوانسته است وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

ویژگی های یک بافت اسکار

۱-در منطقه اسکار اعصابی وجود ندارد.
۲- دردی غیر طبیعی معمولاً در آن وجود دارد. ۳- آنچه یک پوست طبیعی دارد، نظیر غدد چربی و غدد مو در آن یافت نمی شود. ۴-رنگ آن با پوست طبیعی متفاوت است و همچنین کشش و سفتی آن را ندارد. ۶-نقوش طبیعی پوست را ندارد.

درمان اسکار :

۱-حذف بافت اسکار حذف بافت اسکار می تواند به روش های مختلف از جمله جراحی حذف یا کوچکتر شود. هرچند باید بدانیم با وجود بکارگیری روش های مدرن جراحی، در نهایت به جای ماندن جای بخیه از جراحی اسکار، اجتناب ناپذیر است. ۲-پنهان کردن اسکار در مناطق دارای مو می توان اسکار را توسط مو پنهان کرد. کاشت مو در اسکار و این نواحی کمک خوبی به پنهان کردن اسکار می کند. در برخی موارد پیش از کاشت مو، اسکار را کوچک می کنند.

کاشت مو در اسکار

باید توجه داشت که بافت اسکار نسبت به پوست بدن حالت غیر طبیعی دارد به همین دلیل کاشت مو در اسکار با یکسری مشکلات خاص همراه است.که عبارتند از: ۱-بافت اسکار فاقد عروق خونی است به همین دلیل احتمال نگرفتن موهای کاشته شده بیشتر از پوست معمولی است،در ضمن در یک جلسه نمی توان تراکم مطلوب و دلخواه را در آن ایجاد نمود. ۲-بافت اسکار سفت است به همین دلیل کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل بوده و نیاز به دقت و زمان زیاد دارد. ۳-به دلیل بافت سفت (فیبروز) اسکار امکان دارد که موها در جهت دلخواه رشد نداشته باشد.این مساله در اسکارهای ابرو و خط رویش مو در جلوی سر دارای اهمیت زیادی است و بایستی به بیمار گوشزد شود. ۴-جاگذاری گرافت ها باید عمیق تر از پوست نرمال باشد تا ریشه ها به عروق خونی بیشتری دسترسی داشته باشند. ۵-خون رسانی در بافت اسکار ضعیف است به همین دلیل باید پس از کاشت مو برای بقای موهای کاشت شده بافت اسکار گرم و مرطوب نگه داشته شود. بهتر است که همیشه از روش FUT برای کاشت مو در اسکار استفاده شود زیرا گرافت ها در این روش کیفیت بهتری دارند و بقای آنها بیشتر می باشد. بهترین گرافت ها برای کاشت مو در اسکار، گرافت های دارای ۳-۲ تارمو هستند زیرا این گرافت ها پوشانندگی بهتری ایجاد می کنند.

منبع : کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X