کاشت موی مصنوعی و انواع آن

کاشت موی مصنوعی و انواع آن

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

کاشت موی مصنوعی و انواع آن

هرچند روش کاشت موی مصنوعی از طرف FDA مورد تأیید قرار نگرفته است اما این محصول همچنان در آسیا و برخی کشورهای اروپایی به فروش می رسد. حتی اکثر کشورها استفاده از این روش را تحریم نموده اند. بعلاوه بدن بیمار نیز در موارد بسیاری موی مصنوعی را به عنوان جسم خارجی از بدن دفع می کند.

از جمله عوارض قابل توجه کاشت موی مصنوعی احتمال بروز عفونتهای گسترده است. ضمن اینکه در روش کاشت مو مصنوعی، موهای کاشته شده هماهنگ با موهای طبیعی رشد نمی کند و نباید آنها را اصلاح نمود. این در حالیست که این مشکل در روش پیوند مو طبیعی رخ نمی دهد.

برندهای تولید کننده موی مصنوعی جهت کاشت مو شامل Biofiber  ایتالیا و Nido ژاپن می باشند. اگر واکنش منفی پوست سر نسبت به موهای مصنوعی مشاهده شود باید این موها را برداشت.

قبل از کاشت موی مصنوعی باید برخی اصطلاحات و تفاوت آنها را دانست. Implant  به معنی جایگزین نمودن و قراردادن فیبرهای مصنوعی مو است در حالیکه اصطلاح  transplantبرای کاشت موهای طبیعی فرد بیمار که انتخاب آنها به طور معمول از ناحیه پشت سر انتخاب می شود، اطلاق می گردد.

انواع موی مصنوعی

۱- موهای مصنوعی از جمله مونواکریلیک و پلی اکریلیک و پلی استر ۲- تارهای طبیعی شبیه موی انسان که تحت تغییراتی قرار گرفته اند. گره زدن و محکم کردن این تارها روی سر به وسیله ابزاری تحت عنوان implanter انجام می شود. از مزایای این روش می توان به راحتی و عدم خونریزی و سرعت در مشاهده نتیجه آن اشاره نمود. اما باید بدانیم برخلاف کاشت مو، (Transplant) تارهای مصنوعی توانایی رشد ندارند و نمی توان آنها را کوتاه کرد.

عوارض کاشت موی مصنوعی

از سال ۱۹۷۰ که موهای مصنوعی به بازار ارائه شد تاکنون، نظرات مختلفی درباره آنها ارائه شد است. از جمله عوارض کاشت موی مصنوعی عفونت، عدم پذیرش موها توسط بدن و ریزش مقطعی تارها می باشد که تارهای ریخته شده نیاز به جایگزینی دارد.

سازمان FDA در سال ۱۹۸۳ طبق دلایل زیر استفاده از تارهای موی مصنوعی جهت کاشت مو را ممنوع نمود: ۱- غیرطبیعی بودن روش

۲- عدم هماهنگی تارهای موی مصنوعی با بدن انسان ۳- فریبکاری و عدم راستی در معرفی این روش. به صورتی که اطلاعات درست و کافی درباره روش implantارائه نشده است و هیچ جنبه مثبتی برای بهداشت عمومی نداشته است.

اما با این حال کمپانی های سازنده فیبرهای مصنوعی به بهینه سازی این تارها پرداخته اند و همچنان به معرفی محصولات خود دراروپا و استرالیا مشغولند.Biofibre  همچنان در لیست انتظار FDA برای اخذ مجوز قرار دارد و مدعی است که بسیاری از نقایص پیشین را رفع نموده است.  اما تا با حال هیچ مرجعی این ادعا را تأیید نکرده است. با این همه  پیوند موی مصنوعی همچنان در فضایی از شک و ابهام قرار دارد. حتی پیشرفت های اخیر انجام گرفته در این زمینه نیز مورد تأیید پژوهش های علمی نیست.

بطور کلی:

۱- این روش علیرغم راحتی، درمان قطعی و استاندارد طاسی و  ریزش مو نیست.

۲- پزشکان مسئولیت انتخاب این روش را بر عهده دارند و باید نسبت به عواقب و موارد قانونی آن اطلاع کافی داشته باشند. ۳- این روش حتی کاشت مو برای بیماران فاقد بانک موی کافی نیست.

منبع : کلینیک ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X