آیا کاشت مو در زنان امکان پذیر است؟

آیا کاشت مو در زنان امکان پذیر است؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آیا کاشت مو در زنان امکان پذیر است؟

خبر خوب برای بانوان این است که درمان دارویی و جراحی برای بانوان موفقیت آمیزتر است. این واقعیت توسط تحقیقات اخیر انجمن آلمانی جراحی و ترمیم مو تاکید شده است.

البته مطالعات اخیر نشان می دهد که زنان نسبت به دهه گذشته از ریزش مو بیشتر رنج می برند. درسال ۲۰۰۴،%۱۱ و در سال ۲۰۰۸،%۱۵ جراحی کاشت مو در زنان صورت گرفت.

ریزش مو در بانوان یک اختلال ویرانگر است که می تواند به صورت درمان دارویی و یا جراحی درمان شود. برای درمان اختلالات مو در زنان، یک ارزیابی پزشکی دقیق و کامل توسط یک پزشک متخصص مو و آموزش دیده ضروری و لازم است. زنان معمولا در دوره یائسگی متوجه نازک شدن مو و کاهش تراکم موها در وسط سر می شوند.

علل اصلی ریزش مو بانوان عبارتند از : کاهش یک‌باره وزن، عوارض جانبی مصرف دارو، تغییرات هورمونی، تغییرات هورمونی، تغییرات هورمونی، یائسگی، استرس احساس و فیزیکی، مشکلات تیروئید، مشکلات تیروئید، شرایط مختلف روانی، فیزیکی و شیمیایی.

محدودیت های انجام کاشت مو در زنان

 کاشت مو بیشتر برای افرادی که دچار ریزش موی الگوی مردانه هستند و افرادی که امکان رشد مجدد مو به طور طبیعی برای آنها وجود ندارد انجام می گردد. در سایر انواع ریزش مو که با دارو و روش هایی غیر از کاشت مو قابل درمان هستند معمولا کاشت مو توصیه نمی گردد. چرا که این روش علی رغم مطمئن و دائمی بودن، از حساسیت بالایی نیز برخوردار می باشد.

ریزش موی ژنتیکی بیشتر در مردان اتفاق می افتد و ریزش مو در بانوان اغلب به دلایلی نظیر تغذیه نادرست، بارداری، اختلالات هورمونی، کمبود ویتامین ها، کاهش وزن ناگهانی و مواردی از این قبیل روی می دهد که هرکدام روش های درمان مشخصی دارند.

ریزش مو ناشی از بارداری در زنان

ریزش موی ناشی از بارداری بعد از گذراندن این دوره تمام می شود و موها به طور طبیعی رشد خواهند کرد، اختلالات هورمونی نیز اغلب بوسیله دارو برطرف می گردند. کمبود ویتامین نیز با رعایت رژیم درست و استفاده از مکمل ها برطرف خواهد شد. به همین دلیل آمار انجام کاشت مو در زنان بسیار پایین تر از مردان است.

علاوه بر، احتمال بروز کچلی بانوان بسیار کمتر از مردان است. ریزش موی شدید در بانوان اتفاق می افتد اما همواره موهای نازک و کم حجم در قسمت های مختلف سر آنان باقی خواهند ماند مگر در موارد خاص.

موارد مهم در کاشت مو بانوان

یکی دیگر از مواردی که انجام کاشت مو را برای بانوان با محدودیت مواجه نموده است لزوم تراشیدن سر قبل از کاشت مو است. چرا که اکثر بانوان تمایلی به تراشیدن تمام موهای خود ندارند.

اما موارد گفته شده به این معنی نیست که امکان انجام کاشت مو برای بانوان وجود ندارد. در صورت وجود شرایط مناسب و لزوم انجام کاشت مو برای درمان، این عمل برای بانوان نیز انجام می گردد.

مقایسه کاشت مو در زنان و مردان

در طاسی الگوی مردانه دو طرف و پشت سر هنوز هم با مو پوشیده شده است. DHT مسئول الگوی ریزش مو در بالای سر مردان است. با این حال هیچ تاثیری بر فولیکول های مو در اطراف و پشت سر ندارد.

به طور معمول این ناحیه سر دارای فولیکول های سالم مو است و مو در این مناطق برای استفاده در عمل پیوند مو بسیار مناسب است. فولیکول های مو در این مناطق به عنوان محل های با ثبات شناخته می شوند و تحت تاثیر DHT قرار نمی گیرند. بنابراین مردانی که طاسی الگوی مردانه دارند، معمولا پیوند مو موفقی خواهند داشت.

از سوی دیگر زنان معمولا این محل های پایدار را ندارند تا در آن فولیکول های موی مقاوم در برابر ریزش را بتوان پیدا کرد. برخلاف مردان زنان به احتمال زیاد نه تنها در بالای سر خود بلکه در دو طرف سر و قسمت پشت و جلوی سر نیز ریزش مو خواهند داشت. بنابراین تمام قسمت‌هایی سر یک زن توسط  DHT تحت تاثیر قرار می گیرد.

کاشت مو برای زنان خوب است ؟

از آنجایی که فولیکول های مو به طور عمده در تمام قسمت های سر یک زن توسط  DHT تحت تاثیر قرار می گیرد، هرگونه تلاش برای انتقال مو به قسمت های طاس سر بیهوده است. به همین دلیل پیوند مو با شکست مواجهه می شود.

و از آنجا که فولیکول های مو پیش از پیوند در محل نخست خود توسط DHT آسیب دیده است پیوند آنها در محل طاس بر روی سرمشکل طاسی را حل نخواهد کرد. این باعث می شود که زنان کاندیداهای خوبی برای پیوند مو نباشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X