طب سوزنی گوش آلمان فرانسه و چین

طب سوزنی گوش آلمان فرانسه و چین

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

 طب سوزنی گوش آلمان ، فرانسه و چین

طب سوزنی گوش آلمان ، فرانسه و چین در خیلی از موارد با هم فرق می کنند و این تفاوت سبب به وجود آمدن دو مکتب متفاوت در طب سوزنی گوش شده است. هرچند طب سوزنی گوش از فرانسه منشأ گرفته و به وسیله آلمان ها و چینی ها رشد پیدا کرده است، طب سوزنی گوش آلمان ها کاملا بر اساس دیدگاه نورولوژی و تحریک عصب پایه ریزی شده است و طب سوزنی گوش چینی ها بر اساس فلسفه طب سنتی چین شکل گرفته است.

تنوع تجهیزات تشخیصی در طب سوزنی گوش فرانسه و آلمان ها می تواند یک ابزار قوی در دست پزشک برای تشخیص دقیق تر و درمان بسیار بهتر باشد .

چینی ها برای درمان نقاط طب سوزنی گوش از سوزن استیل، موکسا، خونگیری، دانه ­گذاری، الکتراکوپانکچر و ماساژ استفاده می کنند و از طرف دیگر آلمان ها و فرانسوی ها (غربی) از سوزن های طلایی برای تقویت نقاط و نقره ای برای تضعیف نقاط و دستگاه نقطه یاب برای مشخص شدن مسیر حرکت، لیزر و فرکانس و فیلترهای رنگی و سوزن های ASP استفاده می کنند .

اندازه گیری تغییرات یونی در گوش توسط طب سوزنی گوش آلمان

آلمان ها معتقدند که دربیماری­ها تغییرات یونی در گوش دیده می شود که به وسیله دستگاه قابل اندازه گیری است. پوست گوش فرد بیمار (مثل عصب در مغز) دچار افزایش یا کاهش یونی در هنگام بیماری می شود. به همین دلیل باید افزایش یونی را کاهش و کاهش یونی را افزایش داد تا با برگشت به حالت سلامت یونی بیماری درمان شود و نمی توان در هر دو مورد از یک نوع سوزن برای تصحیح یونی آن موضع استفاده کرد. برای اثبات این موضوع دستگاه های آلمانی نقاط با تغییرات یونی را به صورت طلایی ( یعنی موضع نیازبه تقویت دارد) و نقره ای (یعنی این موضع افزایش یونی داشته و باید تضعیف شود) نشان می دهد. فراموش نکنیم که مغز و غشای عصبی نیز از قانون تغییرات یونی پیروی می کند .

شرح روش طب سوزنی گوش آلمان

ما در فیزیولوژی شاهد آن بوده ایم که حرکت سدیم و پتاسیم به درون و بیرون غشای سلولی تراکم یونی آن موضع را مشخص می کند و در هنگام بیماری این تراکم دچار افزایش یا کاهش می شود.

اندازه گیری دقیق الکتریکال پتانسیل پوستی یک نقطه به ما می گوید که موضع دچار افزایش یا کاهش تراکم یونی شده است و برای درمان آن بیماری چه سوزنی می تواند تصحیح و کمک کننده باشد. دستگاه نقطه یاب خوب در کتب آلمان ها به عنوان تصمیم گیر نهایی برای پزشک محسوب می شود؛ یعنی اگر دستگاه نقطه طلایی یافت، باید از سوزن طلایی استفاده کرد و اگر نقره­ای، باید از سوزن نقره ای استفاده کرد.

مثلا برای درمان بیماری hyperprolactinemia که سبب ناباروری خانم ها می شود و بیمار در آن دچار افزایش تولید هورمون پرولکتین شده است، باید از سوزن نقره ای استفاده کرد تا تولید کاهش یابد و دستگاه نیز نقطه را نقره­ای نشان می دهد که در کتب طب سوزنی گوش چینی ها چنین دقتی وجود ندارد و درمانگر فقط موضع را تحریک می کند؛ ولی نه با این دقت و در نتیجه نتایج هم می تواند چنین دقیق نباشد.

تجربه نشان داده که طب سوزنی گوش غربی هم در آموزش و هم در حل بیماری های صعب العلاج برای پزشکان آسان تر است و براساس انطباق بر پاتوفیزیولوژی غربی می تواند راهکارهای عملیاتی بدهد و با تکنولوژی روز دنیا جلو برود .

منبع : کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X