نقش کمبود مواد مغذی در ریزش مو

نقش کمبود مواد مغذی در ریزش مو

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

نقش کمبود مواد مغذی در ریزش مو

وقتی فردی برای بهبود شرایط جسمی اس تلاش می کند معمولا کاهش وزن در اولویت اول قرار دارد. فرد ممکن است تصمیم بگیرد که به یک وزن مشخص برسد اما در مورد اینکه چطور به این وزن برسد مطمئن نیست. یک رژیم موثر و مطمئن برای کاهش وزن چیست؟ چگونه می توان از تاثر کمبود مواد مغذی در ریزش مو جلوگیری کرد

تمایل به یک رژیم کاهش وزن موثر اساس این صنعت مولی میلیاردی است. عبارت رژیم کاهش وزن را در اینترنت جستجو کنید و با تعداد زیادی سایت مواجه خواهید شد. به فروشگاه یا داروخانه ی محله تان بروید و به احتمال فراوان  با راهرویی مواجه خواهید شد که مختص محصولات رژیمی است.

یک فرد چه محصولاتی را باید انتخاب کند؟

اگر فردی یک رژیم متعادل را رعایت کند به محصولات رژیمی نیازی دارد؟

 رژیم غذایی که به منظور کاهش وزن توسط پزشک متخصص مو تایید می شود باید شامل مقدار مناسبی از همه ی مواد غذایی ضروری باشد. سوتغذیه در موارد مشخصی کاملا با ریزش مو مرتبط است.

•    کمبود آهن یکی از دلایل کم خونی به علت فقر آهن است و کم خونی یکی از دلایل شناخته شده ی ریزش مو است. کم خونی به علت فقر آهن شرایط پیچیده ایست که درآن آهن به مقدار کافی به بدن نمی رسد. رژیم های غذایی مد که کمبود آهن دارند در نهایت منجر به کاهش ذخیره ی آهن در بدن و ک خونی شدید می شوند. بیماری هایی که به جذب آهن مربوط است یا شرایطی که موجب از دست رفتن خون می شود نیز می تواند در کم خونی به علت فقر آهن موثر باشد. کمبود آهن به وسیله ی آزمایش مشخص می شود. درمان باید متناسب با علت بوده و زیر نظر پزشک انجام شود. فقر آهن به دلیل کمبود آهن در رژیم روزانه می تواند با مکمل آهن و اصلاح رژیم غذایی درمان شود.

چگونه کمبود مواد مغذی سبب ریزش مو می شود؟

• کمبود مواد مغذی نظیر روی نیز به ریزش مو مربوط است. رژیم غذایی با کالری بسیار پایین و کمبود یا عدم وجود پروتئین گوشت قرمز می تواند به کمبود روی کمک کند. یک رژیم غذایی گیاهخواری با کالری پایین می تواند منجر به کمبود روی شود چرا که روی منابع گیاهی خیلی کمتر از منابع حیوانی جذب می شود. تشخیص کمبود روی دشوار است؛ نشانه های این مشکل اغلب مختص این بیماری نیستند و این نشانه ها به مشکلات دیگری نیز مربوط می شوند. کمبود روی نباید به صورت احتمالی فرض شود بلکه باید توسط آزمایش مشخص شود. مکمل روی باید فقط تحت نظر پزشک مصرف شود؛ مصرف بیش از حد روی می تواند موجب تاثیرات جسمی نامطلوبی شود.

•    کمبود بیوتین مانند برخی از اختلالات پوستی با ریزش مو دخیل است. بیوتین یکی از انواع ویتامین B است که محدوده عملکردی گسترده ای در بدن دارد. از آنجا که بیوتین در بسیاری از غذاها یافت می شود ، کمبود بیوتین احتمالا به دلیل رژیم غذایی بسیار کم کالری به وجود می آید که دریافت بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز را کمتر از سطح توصیه شده قرار می دهد.

•    کمبود مواد مغذی حاوی پروتئین نتیجه ی عدم وجود پروتئین کافی در رژیم غذایی است. رژیم های گیاهخواری با اضافه کردن منابع گیاهی پروتئینی مانند لوبیا ، حبوبات و آجیل از کمبود پروتئین جلوگیری می کنند. رژیم های گیاهخواری شدید و رژیم های فوق العاده کم کالری ممکن است منجر به عدم دریافت پروتئین کافی توسط بدن شود.

جلوگیری از تاثیر کمبود مواد مغذی بر ریزش مو

بیماری که قصد شروع یک رژیم کاهش وزن قبل یا بعد از پیوند مو دارد باید اهدافش را با متخصص ترمیم مو در میان بگذارد.

رژیم هایی که موجب ریزش مو می شوند باید اجتناب یا اصلاح شوند. محصولات تجاری کاهش وزن که کاهش وزن تضمینی و نتایج معجزه آسایی را نوید می دهد به احتمال زیاد تاثیر کمتری از رژیم اصلاح شده ای دارد که با دریافت مواد غذایی ضروری کالری کمی را به بدن می رساند.

منبع: کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X