آشنایی با جوش های دوره نوجوانی

آشنایی با جوش های دوره نوجوانی

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آشنایی با جوش های دوره نوجوانی

جوش‌ها اکثرا در دوره نوجوانی به وجود می‌آیند و ممکن است حتی تا سی سالگی هم باقی بمانند. درمان جوش های دوره نوجوانی تحت نظر متخصص پوست در کلینیک پوست و مو بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر دردناک بودن، ظاهر نازیبای آنها نیز آزار دهنده است. علاوه بر اینها، جوش‌ها پس از رفع شدن، با به جا گذاشتن جوشگاه‌ها بر روی پوست، تهدیدی جدی برای زیبایی پوست محسوب می‌شوند.
در دوران بلوغ، به علت افزایش ترشح هورمون‌های جنسی، غدد چربی بزرگ می‌شوند و شروع به تولید و ترشح چربی می‌کنند. این غدد ترشحات خود را از طریق مجاری چربی به سطح پوست می‌ریزند. ناهماهنگی هورمونی و میکروبی و التهابی موجب بسته شدن مجرا و تخریب جداره غده‌های چربی می‌شود. از به هم پیوستگی سلول‌های صدمه دیده، پلاک یا لخته تولید می‌شود که علت بسته شدن مجاری و منافذ پوستی هستند
 

عوامل ایجاد جوش های دوره نوجوانی

در بسیاری افراد، خوردن برخی غذاهای چرب و شیرین موجب تشدید جوش‌ها می‌شوند. اما از آنجا که این موضوع عمومیت ندارد بهتر است حتما در کلینیک پوست و مو آزمایش شود و اگر افرادی بدنشان چنین واکنشی داشت حتما از خوردن اینگونه خوراک‌های چرب و شیرین بپرهیزند. عدم رعایت بهداشت فردی و آلودگی پوست به خودی خود عامل ایجاد آکنه نیست، اما میتواند تشدید کننده جوش‌هاباشد. پس حتما در رعایت بهداشت فردی دقت شود اما از زیاده‌روی در شستشوی پوست هم باید اجتناب کرد. باکتری‌های موجود در آن ناحیه نیز از چربی‌های مسدود شده تغذیه می‌کنند و با ایجاد التهاب بیشتر، منافذ پوست را تنگ‌تر می‌کنند. انسداد این مجاری باعث تجمع چربی شده و در نتیجه آن رشد باکتری‌های موجود در مجاری، که رشد باکتر‌ی‌ها هم چربی ذخیره شده را تخمیر کرده و همین امر فرآیند التهاب را فعال کرده و ابتدا در سطح پوست دانه‌های قرمز و در پی آن جوش چرکی ایجاد می‌شود.

بسته شدن منافذ پوست ، عامل اصلی تشکیل جوش های دوره نوجوانی

به طور کلی هر عاملی که منافذ پوست را مسدود کند می‌تواند به عنوان عامل ایجاد یا تشدید جوش های دوره نوجوانی شناخته شود. به عنوان مثال کلاه‌های ایمنی یا لباس‌های تنگ ورزشی که عموما از الیاف مصنوعی تولید می‌شوند و باعث تعریق و انسداد منافذ پوست می‌شوند، می‌توانند در زمره عوامل ایجاد جوش شمرده شوند. لوازم آرایشی چرب هم اگر مکرر و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند چون از عوامل انسداد منافذ پوست هستند می‌توانند در پوست ایجاد جوش کنند یا جوشهای موجود در پوست را تشدید کنند.گرمای خورشید هم پوست را خشک می‌کند هم فرآیند تولید چربی را تشدید می‌کند. بنا بر این می‌تواند از عوامل ایجاد و تشدید آکنه‌های پوستی از آن نام برد.هورمون‌های مترشحه در زمان نزدیکی عادت ماهیانه در دختران نیز می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید جوش‌ها شوند. جوش‌ها به هر علتی که به وجود آمده باشند، یک نکته مهم در مورد آنها باید رعایت شود و آن پرهیز از دستکاری آنهاست، زیرا موجب ایجاد جوشگاه روی پوست می‌شوند که با عدم مراجعه به کلینیک پوست و مو ضایعاتی درمان ناپذیر  خواهد داشت.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X