بهترین روش پاک کردن تاتو توسط لیزر

بهترین روش پاک کردن تاتو توسط لیزر

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

بهترین روش پاک کردن تاتو توسط لیزر

امروزه خوشبختانه هیچگونه نگرانی بابت پاک کردن تاتو از بدن وجود ندارد. با استفاده از لیزر و تکنولوژی های جدید، نقوش تاتو بدون هیچگونه عوارضی می تواند از بدن شما پاک شود.

انواع روش حذف اثر تاتو

امروزه برای رفع اثر تاتو از روش های زیر استفاده می شود:
- درم ابریژن
- تری کلر استیک اسید - TCA (این ماده اسیدی عمیق ترین لایه هایی را که رنگ تاتو ممکن است در آنها نفوذ کرده باشد را از بین می برد)
- سال ابریژن (سابیدن نمک روی پوست)
- کریو سرجری برای تاتوهای وسیع - اکزیژن (Excision) برای تاتوهای وسیع

انواع روش های پاک کردن تاتو

در قدیم معمول بوده است که برای رفع تاتو از موادی اسیدی مانند لیمو ترش و سرکه و کود کبوتر و همچنین سیر استفاده شود. بعداً از موج های پیوسته لیزر برای از بین بردن تاتو استفاده شود و پس از آن در دهه ۱۹۹۰ استفاده از لیزر Q-Switched رواج پیدا کرد. این نوع لیزر امروزه به منظور حذف پیگمنت های تاتو مورد استفاده قرار می گیرد و تتوهای تیره تر و مشکی تر را کاملاً از بین خواهد برد. امروزه لیزر در سطح وسیعی برای از بین بردن تاتو مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اشعه لیزر پیگمنت های جوهر را می شکند و ذرات شکسته شده جوهر توسط بدن جذب می شوند. به مرور زمان و با تابش نور خورشید این ذرات به صورت طبیعی محو می شوند. هر کدام از ذرات جوهر طیف نوری بخصوصی دارند که نور لیزر باید بتواند انرژی مورد نیاز برای شکستن آنها را ساتع نماید. به طور معمول پیگمنت های روشن تر مانند رنگ سبز و زرد یا شب نما مشکل تر از پیگمنت نورهای تیره و آبی از بین می روند. رنگ های ملایم تر قدرت تمرکز بالایی از دیوکسید تیتانیوم دارند و دارای بازتاب می باشند. به دلیل همین بازتاب پاک کردن آن ها مشکل تر است. پاک کردن تاتو با لیزر باید طی چندین مرحله انجام شود.
مراجع جهانی هیچ جراحتی را برای لیزرهای کیو سوییچ جدید تشخیص نداده اند. با این حال احتمال جراحت در افراد نازک پوست بیشتر ازاحتمال جراحت در افرادی با پوست ضخیم تر می باشد. لیزرهای کیوسوییچ در انواع مختلف هرکدام برای از بین بردن یک طیف رنگی مناسب هستند.

ضایعات پیگمنت های رنگی در پاک کردن تاتو با لیزر

در روش های قدیمی تر رفع تاتو که از سوزاندن و شکستن تاتو استفاده می کردند، به جای محو تاتو به صورت کامل آن را می سوزاندند. بدین ترتیب جراحت های باقی مانده چهره بدی را به بدن بیمار می داد. امروزه با استفاده از لیزر کیو سوییچ به عنوان یکی از بهترین روش های از بین بردن تاتو با لیزر، کمترین درد و جراحتی برای بیمار باقی می ماند. رنگ مشکی به راحتی همه طول موج های اشعه لیزر را جذب کرده و سریعتر از هر رنگ دیگری از بین می رود. برای از بین بردن سایر رنگ ها از لیزرهای از بین برنده ضایعات پیگمنت های رنگی استفاده می شود. به علاوه تکنیک های پاک کردن هر تاتو با توجه به طرح تاتو متفاوت است. به جرأت می توان گفت هر تتویی که به وسیله روش های قدیمی از بین نرفته است توسط لیزر می تواند از بین برود. بسته به طرح و رنگ تاتو تعداد جلسات تاتو برای هر فرد ممکن است تغییر کند. تعداد این جلسات با یک جلسه مشاوره پیش از لیزر تعیین می شود. به علاوه سن بیمار و رنگ پوست بیمار نیز بر روی رفع اثر تاتو با لیزر تأثیر دارد.

فرآیند پاک کردن تاتو توسط لیزر

قبل از هر اقدامی طی یک جلسه مشاوره رایگان نزد پزشک معالج ضروری می باشد. در این جلسه که توسط تکنسین های مجرب، تتوی روی بدن شما بررسی می شود، روش حذف اثر تتو تعیین و به شما توضیح داده می شود. عواملی که در این فرآیند مؤثر است شامل: نوع جوهر خالکوبی، مدت زمان وجود خالکوبی یا عمر تتو، عمق تتو، نوع پوست بیمار و ضخامت پوست بیمار، سن فرد و اندازه تاتو می شود. در مجموع آنچه در یک جلسه حذف تاتو با لیزر انجام می گیرد به صورت زیر است: - استفاده بیمار از محافظ چشم - انجام آزمایش واکنش پوست به لیزر به منظور تعیین حداکثر انرژی مؤثر
- ایجاد یک فاصله ۷ هفته ای بین دو جلسه لیزر. در صورتی که این فاصله بیش از ۷ هفته شود نتیجه عکس حاصل شده و درصد جذب جوهر زیادتر می شود.

جلسات لیزر نقش تاتو

در هر جلسه تنها تعدادی از ذرات جوهر شکسته می شود و به همین دلیل کوچکترین ذرات طی هفته های متوالی از بین می روند. هرچه جلسات بیشتر می شوند نقش تاتو کمرنگ تر و روشن تر می شود. پاک کردن تاتو در محل هایی مانند زانو زمان بیشتری می برد. پس از رفع اثر تاتو بیماران باید تا جذب تمام جوهر توسط بدن صبر کنند. اثرپذیری رفع تاتو توسط لیزر و زمان رفع کامل اثر بسته به هر بیماری متفاوت می باشد. منبع : کلینیک تخصصی لیزر موهای زائد ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X