از عوارض لیزر موهای زائد در بارداری و شیردهی آگاه شوید

از عوارض لیزر موهای زائد در بارداری و شیردهی آگاه شوید

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

از عوارض لیزر موهای زائد در بارداری و شیردهی آگاه شوید

لیزر موهای زائد با هدف کاهش و حذف درصد بالایی از موهای زائد نواحی مختلف بدن و صورت با تابیدن اشعه ی لیزر به فولیکول موهای زائد انجام می شود . اگر چه می توان از لیزر برای حذف دائمی موهای زائد نواحی مختلف بدن و صورت استفاده نمود ، اما از این روش نمی توان بر روی همه ی افراد استفاده نمود . به طور مثال متخصصان پوست و مو همواره بیماران را از انجام لیزر موهای زائد در بارداری و دوران شیردهی منع می می کنند.

در حالی که مو می تواند به روش های مختلف برداشته شود، ممکن است برخی از افراد روش های دائمی را ترجیح دهند. در حال حاضر لیزر موهای زائد به یکی از محبوب ترین روش ها برای رفع دائمی موهای زائد محسوب می گردد. بطور کلی حذف موهای زائد بر روی زنان در دوران بارداری انجام نمی شود. چند دلیل عمده برای اجتناب از انجام این روش در بارداری وجود دارد. که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم.

لیزر درمانی موهای زائد چگونه انجام می گردد؟

در این روش ، اشعه ی لیزر با نفوذ چند میلی متری خود در عمق پوست و ایجاد گرما در ریشه ی مو طی چندین جلسه باعث سوزاندن پیاز مو می شود و به تدریج موها نازک و کرک مانند می گردند یا به طور کلی از بین می روند .

رنگدانه ی سیاه رنگی به نام ملانین موجود در فولیکول مو ، اشعه ی لیزر را در خود جذب می کند و گرمای حاصل از این اشعه به شکل موثر و دائمی موهای زائد را از بین می رود ، افراد دارای پوستی روشن و موی سیاه رنگ و ضخیم کاندید مناسب لیزر درمانی موهای زائد هستند ، زیرا ملانین موجود در پوست های تیره ، اشعه ی لیزر را جذب خواهد کرد و فرد دچار تغییر رنگ و سوختگی ناشی از آن خواهد شد .

 افرادی که در ناحیه ی مورد نظر خود دارای تبخال فعال هستند ، نمی توانند از این روش برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نمایند ، زیرا لیزر درمانی موهای زائد این ناحیه موجب انتشار ویروس تبخال خواهد شد .

آیا لیزر موهای زائد در بارداری خطرناک است؟

 لیزر درمانی جهت از بین بردن موهای زائد در زنان باردار و شیرده ، آیا عوارضی برای جنین به همراه خواهد داشت ؟ برای پاسخگویی به این سئوال باید نکات زیر را در نظر گرفت .

کلینیک تخصصی پوست و مو ، لیزر درمانی موهای زائد در دوران بارداری را کم عارضه می دانند . در دوران بارداری با بر هم خوردن تعادل هورمونی ممکن است فرد به رشد موهای تیره ی زائدی در نواحی قفسه سینه ، بازو ، شکم و صورت دچار گردد که با کاهش دسترسی به برخی نواحی بدن ، فرد به فکر لیزر درمانی موهای زائد بیافتد.

اگر چه هنوز عوارض و مضرات لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی اثبات نشده است ، اما متخصصین توصیه می کنند که جهت پیشگیری از عوارض احتمالی از لیزر موهای زائد در بارداری و شیردهی خودداری شود .

اگر چه آماری از عوارض لیزر بر جنین گزارش نشده ، اما ممکن است در هنگام لیزر درمانی موهای زائد اشعه ی لیزر توسط بافت های اطراف جذب شود و بر جنبن تاثیر بگذارد .

به خاطر درد و سوزش ناشی از لیزر درمانی ، از پماد های بی حس کننده ای که توسط بدن جذب می شوند ، استفاده می گردد که پزشکان استفاده از آنها را در دوران بارداری ممنوع می دانند .

عوارض و مشکلات عمل لیزر در زنان باردار

با حساس شدن پوست زنان باردار ، انجام لیزر درمانی در این دوران با سوزش ، قرمزی و خارش همراه خواهد بود که در نهایت سبب مشکلات پوستی در آنها می شود.

از آنجا که لیزر درمانی طی ۶ تا ۱۰ جلسه یک ماهه انجام می شود و در پایان این دوران زنان باردار بسیار حساس خواهند شد و دراز کشیدن یا نشستن برای انجام لیزر برای آنها دشوار می گردد ، لذا نمی توانند دوره ی کامل لیزر درمانی را به پایان برسانند .

برای از بین بردن موهای زائد توسط لیزر به الگوی رشد ثابتی نیاز هست که در دوران بارداری با تغییرات هورمون ها این الگو با تغییرات زیادی مواجه خواهد شد که در نهایت لیزر درمانی را بی اثر خواهد کرد .

به منظور جلوگیری از عوارض و مضرات احتمالی لیزر موهای زائد در بارداری و پیشگیری از تاثیرات سوء آن بر جنین لازم است از انجام این کار تا پایان دوره شیردهی خودداری گردد .

لیزر موهای زائد شکم در بارداری

شکم شما در طول دوران بارداری بزرگتر و بزرگتر شده و شما به سختی می توانید پاهای خود را مشاهده کنید. پیشنهاد ما این است که اگر پیش از بارداری به فکر لیزر موهای زائد نبوده اید، در طول مدت بارداری بیخیال آن شوید. اگر بخواهید موهای خود را در حمام و در حالت ایستاده بتراشید، یک نفر باید برای حفظ تعادل به شما کمک کند. در صورتی که بخواهید به صورت نشسته این کار را انجام دهید، ممکن است تراشیدن موها زمان زیادی طول کشیده و به جنین فشار وارد آید. به دلیل تغییرات هورمونی، ممکن است موهای زائد شکم در بارداری بیشتر شود. در صورتی که شما اقدام به تراشیدن و اصلاح این موها نکنید، آنها خود به خود پس از زایمان ریزش پیدا می کنند و شما می توانید پس از اتمام دوره شیردهی برای موهای باقیمانده اقدام به روش لیزر موهای زائد نمایید.

درصد ایمنی لیزر موهای زائد شکم در بارداری

در روش حذف موهای زائد با لیزر پیگمانته های موجود در فولیکول های مو توسط اشعه لیزر که به گرما تبدیل می شود، تخریب می گردد. در حال حاضر هیچ تحقیق جدی درباره اثرات و ایمنی روش لیزر موهای زائد شکم در بارداری انجام نشده است. اما بسیاری از متخصصین سلامتی به زنان باردار و شیرده توصیه می کنند که در طول این مدت از لیزر برای حذف موهای زائد خود استفاده نکنند. زیرا اطلاعات کافی در این زمینه هنوز وجود ندارد. همچنین در صورتی که از روش الکترولیز استفاده می کنید، از حذف موهای زائد روی سینه اجتناب کنید. به خصوص در ماه های آخر که منتهی به شروع دوره شیردهی می شود. در هفته های آخر نیز از حذف موهای زائد شکم در بارداری نیز باید اجتناب کنید زیرا ممکن است ایجاد حساسیت نموده و به جنین آسیب برساند.

استفاده از موم و وکس در دوران بارداری

پوست ممکن است در طول بارداری حساس تر گردد و به همین دلیل از بین بردن موهای زائد با استفاده از موم و وکس می تواند باعث بروز عوارضی همچون سوزش یا خارش گردد. برای رفع این عوارض می توان از کرم های تسکین دهنده موضعی استفاده نمود. کلینیک تخصصی لیزر موهای زائد ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X