چگونه ریزش موی ارثی یا آندروژنیک را کاهش دهیم

چگونه ریزش موی ارثی یا آندروژنیک را کاهش دهیم

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

چگونه ریزش موی ارثی یا آندروژنیک را کاهش دهیم

ریزش مو ارثی چیست؟

ریزش مویی که در خانواده ها اتفاق می افتد، ریزش موی ارثی نامیده می شود. همچنین به آن آلوپسی آندروژنیک نیز می گویند. در صورتیکه نزدیکان شما ریزش مو را تجربه کرده باشند، خطر ابتلا به ریزش مو ارثی در شما افزایش می یابد. چرخه مو در کسانی که دارای ریزش موی ارثی هستند تغییر می کند:

-فولیکول های مو کوچکتر می شوند.

-فاز رشد کوتاه تر است.

-موها سریع تر ریخته می شوند.

در نتیجه، موها کوتاه تر، نازک تر و حتی بی رنگ می شوند.

در حالیکه مردان "طاسی الگوی مردانه" ( طاس شدن سر/عقب رفتن خط مو پیشانی) را تجربه می کنند، زنان معمولا "طاسی الگوی زنانه" که شامل نازک شدن بیش از حد موهای جلوی سر می باشد را تجربه خواهند نمود.

-ریزش موی ارثی در مردان رایج است اما در زنان نیز رخ می دهد؛ به ازای هر پنج مرد با این شرایط، سه زن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

-برای ریزش مو ارثی هیچ دارویی وجود ندارد؛ اما برخی از درمان ها ممکن است به کاهش ریزش مو کمک نمایند.

-هر چه درمان زودتر صورت گیرد، شانس بیشتری برای جلوگیری از ریزش مو بیشتر وجود خواهد داشت.

درمان ریزش موی ارثی

ریزش مویی که به آرامی صورت می گیرد، بخشی از روند پیری در مردان و زنان است. در این موارد معمولا درمان ضروری نیست. با این حال، ریزش مویی که به سرعت در سالهای اولیه زندگی رخ می دهد، می تواند ناراحت کننده باشد. اگر می خواهید ریزش موهایتان را کم کنید، درمان هایی در دسترس هستند.

فیناستراید

این تنها درمان نسخه ای برای ریزش موی ارثی در مردان است (طاسی الگوی مردانه). این دارو با مسدود کردن تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون کار می کند. پس از مصرف این دارو، فولیکول های مو تحت تاثیر این هورمون قرار نمی گیرند و می توانند به حالت عادی بازگردند.

لوسیون موضعی ماینوکسیدیل

این دارو را می توانید از داروخانه ها خریداری نمایید. این دارو می تواند توسط مردانم و زنان استفاده شود. از ماینوکسیدیل دو بار در روز بر روی پوست خشک باید استفاده گردد.

کاشت مو

کاشت مو می تواند موهای از دست رفته شما را بازگرداند. روش کاشت مو از دهه ۱۹۵۰ در دسترس است و یک روش کم خطر می باشد. در مردان پیوند مو می تواند موهای باقیمانده را پر پشت تر نشان دهد.پیوند مو در زنان نسبت به مردان از رضایتمندی کمتری برخوردار است؛ به همین جهت در صورتیکه ریزش مو در زنان بسیار شدید باشد، معمولا استفاده از تکه موهای جزئی یا کلاه گیس توصیه می شود.

منبع: کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X