چه کسانی مستعد ترکهای پوستی هستند

چه کسانی مستعد ترکهای پوستی هستند

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

چه کسانی مستعد ترکهای پوستی هستند

در حالی که افراد زیادی از وجود ترکهای پوستی رنج میبرند، شایع ترین آنها زنان باردار میباشند. بارداری و ترکهای پوستی به یکدیگر متصل هستند. از هر ۴ زن باردار ۳ زن دچار ترکهای پوستی میشوند. دیگر افراد مستعد، افرادی هستند که بطور قابل توجهی کاهش وزن داشته اند و بدنسازانی که به یکباره حجم بدن خود را افزایش داده اند.

دلایل به وجود آمدن ترکهای پوستی

ترکهای پوستی هم در مردان و هم در زنان به وجود می آیند که بر روی ران ،باسن،بازوها، پهلو،شکم و کمر دیده میشوند. علل متعددی برای بوجود آمدن آنها وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند: ژنتیک: زنان بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند و آن هم به دلیل بارداری و افزایش و کاهش وزن در آنهاست. بلوغ: رشد در دوران بلوغ باعث ترک های پوستی میشود زیرا پوست توانایی تحمل کشش ناشی از رشد ناگهانی را ندارد. بدنسازی: رشد سریع عضلات بدن باعث کشش پوست و ترک های پوستی میشود. کورتیکواستروئیدها: استفاده زیاد یا طولانی از کورتیکواستروئیدها بصورت موضعی یا خوراکی میتواند منجر به ترک پوستی شود. قومیت: افراد با پوست های تیره کمتر دچار ترکهای پوستی میشوند.

ترکهای پوستی در دوران بارداری

شایع ترین دلیل برای ترکهای پوستی بارداری در زنان است. تقریباً از هر ۴ زن ۳ زن در دوران بارداری دچار ترکهای پوستی میشوند که به دلیل افزایش و کاهش وزن در این دوران میباشد. در دوران بارداری پوست تا آخرین حد خود کشیده میشود که باعث پارگی های ریز در لایه های پوست میگردد. این پارگی ها بصورت ترکهای پوستی دیده میشوند. اکثر بانوان پس از دوران بارداری از لیزر درمانی برای ازبین بردن این ترکها استفاده میکنند. ناحیه هایی از بدن که دچار ترکهای پوستی میشوند شکم شایع ترین قسمت بدن برای ترکهای پوستی میباشد اما آنها در ناحیه هایی مثل باسن،پهلو،کمر ، ران ، بازو ها و سینه هم دیده میشوند. به طور کلی پوستِ هر نقطه از بدن که به دلیل رشد عضلات کشیده شود میتواند در مقابل ترک های پوستی آسیب پذیر باشد.

بررسی ها

افراد زیادی تحت درمان ترکهای پوستی قرار میگیرند. بیماران باید انتظارات واقع گرایانه از درمان داشته باشند. بیمارانی که جراحی را برای ازبین بردن آنها انتخاب میکنند باید از سلامت کامل برخوردار باشند و در مورد سوابق دارویی خود با پزشک صحبت کنند.

روش های طبیعی از بین بردن ترک های پوستی

برای ازبین بردن ترکهای پوستی به روش سنتی از کرم، لوسیون ،ورزش و رژیم استفاده میکنند. محصولات زیادی برای از بین بردن این ترکها موجود میباشند. با این حال، این روش ها برای افراد رضایت بخش نیستند. در این موارد، درمانهای دارویی بیشتر تنها یک گزینۀ مؤثر هستند.

نتایج

ارزیابی دقیق تاثیر روش های طبیعی برای از بین بردن ترک های پوستی دشوار است. مجموعه ای از محصولات ادعا میکنند که ترکهای پوستی را کاملاً از بین میبرند اما داده های واقعی برای اثبات این ادعا بسیار کم هستند. به طول کلی این محصولات برای ترکهای پوستی که به تازگی ایجاد شده اند مؤثر هستند و باعث از بین رفتن سریع آنها میشوند.

مزایا

محصولات از بین برندۀ ترک های پوستی در مقایسه با دیگر روشهای زیبایی ارزانتر هستند. این محصولات در فروشگاه های اینترنتی یا فروشگاه های عرضۀ محصولات بهداشتی در دسترس هستند. برای استفاده از آنها نیاز به تجویز پزشک ندارید. برندهای معروف مطمئن تر هستند.

خطرات

از آنجائیکه محصولات زیادی برای از بین بردن ترک های پوستی عرضه میشوند برندهایی با شهرت کمتر یا برندهای ناشناخته هیچ اثری بر ترکهای پوستی ندارند و حتی ممکن است باعث ناراحتی های پوستی نیز شوند. علاوه بر این، هزینۀ روش های غیر مطمئن میتواند برابر با یک روش مطمئن و مؤثر باشد.

از بین بردن ترکهای پوستی با لیزر

در این روش، لیزر لایه نازکی از پوست اطراف ترکهای پوستی را از بین میبرد. لیزر رادیواکتیو برای این روش مورد استفاده قرار میگیرد. بجای سوزاندن یا برش ناحیه توسط دیگر لیزر ها، لیزر رادیواکتیو از نور لیزر فرابنفش برای اخلال در پیوندهای مولکولی در بافت پوست استفاده میکند که به این عمل فرسایش میگویند. پس از اتمام لیزر درمانی، نواحی تحت درمان سریعاً ترمیم میشوند و لایۀ سالم پوست تشکیل میشود و ترکهای پوستی بطور کامل از بین میروند.

دوران نقاهت

پس از لیزر درمانی نواحی تحت درمان قرمز میشوند که به دلیل از بین رفتن لایه نازکی از پوست است. تاول و دیگر علائم سوختگی مشاهده خواهد شد که موقت هستند. اکثر بیماران تا چند روز پس از درمان بهبود یافته اند اما در برخی از موارد که به درمانهای گسترده تر نیاز دارند دوران بهبودی تا یک هفته افزایش می یابد.

نتایج

از بین بردن ترکهای پوستی با لیزر در اکثر موارد بسیار مؤثر است. مانند تمام روش های زیبایی، درصد موفقیت در افراد جوان بیشتر است. در برخی موارد به ده جلسه درمان نیاز است تا ترکهای پوستی بطور کامل از بین بروند. در موارد جدی تر لیزر تنها باعث کمرنگ تر شدن ترکها میشود.

مزایا

مهمترین مزیت از بین بردن ترک های پوستی با لیزر مؤثر بودن آن است. درصد رضایت بیماران با این روش بسیار زیاد است. روشی بسیار ایمن و مطمئن است. دوران نقاهت کوتاه تری نسبت به روش های جراحی زیبایی دیگر مانند تامی تاک دارد و کم هزینه تر است.

خطرات

مانند تمام روشهای زیبایی، درمان ترک های پوستی با لیزر کاملاً بی خطر نیست. از آنجایی که لیزر میتواند یک لایه از پوست را از بین ببرد اگر بدرستی کنترل نشود باعث آسیب به بافتهای پوستی میشود. به همین دلیل باید این درمان را نزد یک متخصص مطمئن انجام دهید. اگر ترکهای پوستی مقاوم باشند امکان از بین رفتن کامل آن وجود ندارد. ممکن است عوارض پوستی مانند تاول ایجاد کند که موقتی هستند.

از بین بردن ترک های پوستی با روش جراحی

از بین بردن ترک های پوستی با جراحی تنها روشی است که ترکها را بطور کامل و دائمی از بین میبرد. از آنجائیکه برای سلامتی مضر نیست و نتایج دائمی هستند بیماران برای خلاص شدن از شر ترکهای پوستی که یک معضل بزرگ برای همه افراد است روش جراحی را انتخاب میکنند.

ناحیه هایی از بدن که تحت درمان قرار میگیرند

جراحی زیبایی شکم و پهلو که به نام تامی تاک شناخته میشود در حال حاضر تنها روش جراحی برای ازبین بردن ترک های پوستی است. در جراحی تامی تاک پوست اضافی زیر شکم برداشته میشود که تمام ترک های پوستی در آن ناحیه از بین خواهند رفت. در حال حاضر روش جراحی برای از بین بردن ترک های پوستی نواحی دیگر وجود ندارد. به همین دلیل از بین بردن ترک های پوستی با روش جراحی تنها بر روی افرادی انجام میشود که واجد شرایط جراحی تامی تاک هستند. این افراد باید از سلامت کامل برخوردار باشند و سیگار نکشند. با رفع مشکلات ترکهای پوستی به جوانسازی پوست خود کمک کنید.

منبع : کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X