انواع اسکار و لیزر آثار سوختگی

انواع اسکار و لیزر آثار سوختگی

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

انواع اسکار و لیزر آثار سوختگی

سوختگی‌ ها تاثیر یکنواخت بر روی پوست ندارند، به همین خاطر یک آسیب مشخص ممکن است از نظر عمق جراحت وارد شده در حالت‌های مختلف متفاوت باشد. تشخیص نوع خفیف از نوع شدید آن می‌تواند شامل تعیین میزان آسیب وارده به بافت‌های بدن باشد. روش های مختلفی برای ترمیم سوختگی ها و اسکارهای موجود بر روی پوست وجود دارد که یکی از این روش ها، لیزر آثار سوختگی است.

چندین نوع جراحت وجود دارد که شامل جراحت کلوید Keloid یا گوشت اضافه می باشد و این جراحت ها نتیجه روند شدید درمان است. که با زخم اصلی این جراحت ها افزایش پیدا می کند.با زمان های اضافه حرکت جراحت های کلوید  Keloidممکن است متوقف شود که برای درمان گوشت اضافه روش های درمانی مختلف وجود دارد.

جراحت های منقبض شده

زمانیکه پوست شما می سوزد شما با یک جراحت منقبض شده روی پوست خود مواجه می شوید. اینگونه جراحت ها پوست شما را تنگ تر می کنند و شما قادر به حرکت نیستید .و جراحت ها منقبض شدید روی ماهیچه ها وعصب های بدن تاثیر می گذارد.

جراحت های هایپرتراپیک  Hypertrophic

این جراحت ها ،مانند جراحت کلوید که در بالا ذکر شد قرمز رنگ می باشند اما فراتر از مرز این آسیب دیدگی ها نمی باشد.روش های درمان، رفع و از بین بردن جای زخم شامل تزریق استروئیدبرای کاهش التهابات، استفاده ازورقه های سلیکون برای رفع جای زخم و بخیه می باشد.

جراحت هایی که باعث ایجاد آکنه می شوند: اگر شما آکنه های شدیدی روی پوست خود دارید حتما جراحتی در پوست خود داشته اید که باعث ایجاد این آکنه شده است.انواع زیادی از آکنه حاصل از جراحت وجوددارد .عمق زخم ها درجه بندی میشود وشکل ظاهری این جراحت ها شامل جراحت ها ی زاویه دار و موجی شکل می باشد.

انواع لیزر

دونوع لیزر برای رفع اسکار و جوانسازی پوست وجود دارد که هرکدام نقاط ضعف وقوت زیادی دارند.

لیزر سی او ۲CO۲یکی ازقویترین لیزرهایی است که به عمق پوست نفوذ می کند ویکی از بهترین نوع لیزر برای رفع جای سوختگی و از بین بردن جای بخیه عمیق و باریک است. درنهایت مرحله ریکاوری و احیاء بیمار طولانی می باشد و معمولا حدود ۲ هفته طول می کشد. و درمان آن دردناک است.

لیزر اربیوم Erbium YAG کم قدرت تر از لیزر سی او ۲ CO۲ وبرای رفع جای سوختگی و جای بخیه کم عمق استفاده می شود و به بی حسی کمتری احتیاج داریم و زمان ریکاوری واحیای بیمار سریعتر و در حدود یک هفته است.

درمان ها

درمان ها شامل لیزر برای رفع جای سوختگی و جای بخیه ،تزریق استروئید،ورقه های سلیکون که باقرار دادن آن ها بر روی جای سوختگی و جای بخیه (اسکار) آن ها را صاف می کند می باشد.کلویدهای کوچکتر می تواند توسط کرایوتراپی cryotherapy درمان شود.

(یخ درمانی توسط نیتروژن مرطوب انجام می شود). همچنین می توانید از شکل گرفتن کلوید با استفاده از فشار درمانی واستفاده از یک پد پوشیده از ژل یا استفاده از سلیکون ، زمانیکه آسیب دیده جلوگیری کنید . جراحت های کلوید یکی از از رایج ترین جراحت ها درمیان افرادی با پوست های تیره می باشد.

رفع جای سوختگی و جای بخیه و جای زخم بوسیله لیزر

در لیزر آثار سوختگی ، با روشی خیلی متفاوت از عمل جراحی ، درمان و از بین بردن جای سوختگی زخم و بخیه ،از پالس ها ی کوتاه نور لیزر میکروفاینmicro-fine  استفاده می کند تا به لایه های زیرین پوست نفوذ کند و ساختارهای پشتیبان آن را درمان کند. سپس روند طبیعی درمان بدن شروع می شود و بافت های کهنه وآسیب دیده را نابود می کند و بافت های تازه می سازد. تولید کلوژن و الاستین یکی از مراحل ساخت توسط پوست های طبیعی می باشد.

درمان لیزر آثار سوختگی بسیار سریع و ساده می باشد و برای کسانی که مایل هستند روند درمان آن ها با سرعت انجام شود بسیار گزینه مناسبی می باشد. برنامه درمان , رفع و ترمیم جای سوختگی و رفع لکه سوختگی خود را دریافت کنید. یک فرد متخصص را پیداکنید و از او درمان جای زخم و جای بخیه بوسیله لیزر را سوال کنید.

لیزر آثار سوختگی با روش های بسیار پیشرفته و با انواع مختلف می تواندجای هرگونه زخم و بخیه را کاملا ازبین ببرد. امروزه تکنولوژی های بسیا ر پیشرفته می تواند هرگونه جراحتی را بر روی پوست ازبین ببرد. درمان سوختگی و جای بخیه بوسیله لیزر یکی از رایج ترین عمل ها است که در مطب ها و کلینیک های زیبایی انجام میشود. بوسیله لیزر جای سوختگی و جای بخیه بر روی پوست ازبین می رود البته این بستگی به نوع شدت آن جراحت دارد.

لیزر بخیه صورت

این درمان لیزری دقیق که از اشعه های نوری کوچک برای نفوذ به عمق پوست استفاده می شود . این لیزر ۱۲ یا حتی صدها سوراخ میکروسکوپی بسیار ریزی را برروی پوست ایجاد می شود تا سلول های پوستی از بین برود و پوست سالم را احاطه می کند. این سوراخ ها کمک کند تا سلول های مرده پوست را بشکند درحالیکه کلوژن ها را در سطوح عمیق پوست تحریک کند .

پوست سالم احاطه شده کمک می کند تا درمان پوست به وسیله لیزر به سرعت انجام شود و در نهایت سلول های نو وجدید جایگزین سلول های مرده شوند.

لیزر ترمیم جای زخم قدیمی

دراینگونه درمان ها، متخصصین زیبایی از قدرت بالای اشعه لیزر برای ازبین بردن لایه های بالایی پوست که آسیب دیده هستند و ترمیم جای زخم قدیمی استفاده می کنند.لیزر همچنین به لایه های میانی پوست هم نفوذ کند و پوست را صاف و نازک می کند.

این عمل درحدود یک یا دو ساعت در کلینیک های زیبایی انجام می شود وبعد از آن بیمار می تواند به خانه برود.

عینک های ایمنی می تواند از نفوذ نورهای روشن به چشمان شما جلوگیری کند.بی حسی های موضعی برای کاهش درد بسیارمناسب است شما کاملا بیهوش نیستید اما قسمتی که قرار است لیزرشود بی حس می شود. متخصص زیبایی لیزر را شبیه به یک چوبدستی دردست برای ازبین بردن سلول های پوستی روی پوست حرکت می دهد.هر حرکت لیزر روی پوست تعداد زیادی سلول را از بین می برد.

ترمیم و جوانسازی پوست بوسیله لیزر

می دانید که ترمیم و جوانسازی پوست شما بوسیله لیزر، وانجام بخار بوسیله لیزر و اسابریشن as abrasion کردن می تواند چین و چروک ها را کاهش دهد و جای جراحت ها و لکه های پوستی را هم از بین ببرد.

تکنولوژی های جدیدتر لیزر ،به پزشک کمک می کند تا بتواند کنترل خوبی از ترمیم پوست بوسیله لیزر داشته باشد. مخصوصا برای نواحی بسیار ظریف وحساس استفاده می شود.

ترمیم پوست بوسیله لیزر می تواند عیب های کوچک پوست را برطرف کند مانند:

ازبین بردن جای آکنه ، آبله مرغان و جای بخیه (اسکار)

لیزر آثار سوختگی پوستی ناشی از تابش آفتاب

لکه هایی که براثر کمبود کم کاری کبد روی پوست ایجادمی شود

بهبود عیب های پوستی شما مانند رفع تن زردی یا خاکستری پوست

ازبین بردن زگیل

لکه های مادر زادی

ازبین بردن دشبل های روغنی روی دماغ

نحوه درمان

بیهوشی های امروزی از احساس درد بیمار جلوگیری میکند.این درمان ها دوره ریکاوری واحیاء سریعتری برای بیمار دارد.درمان با این لیزر تاثیری را که لیزرکامل برروی پوست ایجاد می کند ندارند. بیمار معمولا قرمزی و تاول های کمتری روی پوست خود دارد که بعد از چند روز ناپدید می شود. احتمالا شما به ۳ یا ۴ دوره درمان با حداقل یک هفته فاصله نیاز دارید. درحالیکه بعضی درمان ها فورا نتیجه بخش هستند اما شما به چندماه انتظار نیاز  دارید تانتیجه واقعی را مشاهده کنید.

 متخصص پوست از لیزر با اشعه مادون قرمز برای حرارت دادن قسمت ها ی داخلی پوست که قابل لمس نیستند استفاده میکند. تحریک شدن کلوژنها برای رشد و سلول های ساخته شده جدید وتازه جایگزین سلول های مرده وآسیب دیده می شوند.یکی از نقاط قوت این روش برای رفع جای سوختگی و جای بخیه زمان می باشد.بیمار احتیاج به زمان برای ریکاوری واحیا ندارد و زمان کمتری درمطب پزشک حدود ۱۵تا ۳۰ دقیقه برای انجام این عمل نیاز میباشدواز نقاط ضعف این جراحی این است که این عمل کمی دردناک است اما وقتی لیزر انجام شد با استفاده از یک اسپری خنک کننده روی قسمت های لیزرشده از درد آن قسمت بکاهید.

به دلیل اینکه لیزر آثار سوختگی در عمق پوست شما انجام شده ماه ها به طول می انجامد تا نتیجه را مشاهده کنید.

عملکرد لیزر

درانجام لیزر ازاشعه های نور استفاده می شود. پزشک با استفاده از لیزر اشعه های نوری را به قسمت آسیب دیده می فرستد و بوسیله آن آسیب های پوستی ناخواسته وخیلی ظریف را از یک لایه ازپوست شما رفع خواهد کرد.

رفع جای سوختگی و بخیه بوسیله لیزر هدفمند است یعنی اینکه در این درمان کمترین مشکل مانند تغییر رنگ پوست و یا روشن شدن پوست توسط لیزر برای درمان هایی مثل از بین بردن جراحت های پوستی دارد.

اشعه لیزر دررفع جای اسکار بوسیله لیزر ،لایه های خاجی پوست شما را ازبین می برد که به آن اپیدرمیس epidermis (بیرونی ترین لایه پوستی) میگویند.آن به طور همزمان لایه های زیرین پوست راهم گرم میکند که به آن درمیس dermis گفته میشود.

این کارها برای این انجام می شود تارشد فیبرهای کلوژن را تحریک کند. زمانی که درمان کامل شد، یک پوست جدید که صاف تر محکم تر است را مشاهده خواهید کرد.

فواید درمان با لیزر

درمان در یک مدت زمان پایین

درمان ساده با ناراحتی کم

جلسات درمانی سریع

نتیجه مطلوب از لیزر آثار سوختگی و جای بخیه (اسکار)

منبع : کلینیک تخصصی کاشت مو ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X