رفع اثر پیری با درمان چین و چروک با RF

رفع اثر پیری با درمان چین و چروک با RF

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

رفع اثر پیری با درمان چین و چروک با RF

جوانسازی پوست

ایجاد چین و چروک در سنین مختلف مخصوصا در کهن سالی عارضه ای اجتناب ناپذیر است که با توجه به عوامل ایجاد کننده، عمق و سن بروز در افراد جامعه می تواند توسط روش های مختلفی درمان گردد. درمان چین و چروک با RF می تواند به جهت جوانسازی پوست در افراد میان سال و در جوان ترها به جهت جلوگیری از ایجاد آثار پیری زودرس یا همان جوان ماندن مورد توجه قرار گیرد.

لایه های تشکیل دهنده پوست چیست؟

پوست هر فرد از سه لایه تشکیل شده است :

•  اپیدرم : لایه سطحی که مشاهده می کنیم.

• درم : لایه زیر اپیدرم و غنی از کلاژن

• لایه چربی : لایه زیر درم که حاوی فیبرهای کلاژن است.

کلاژن یک پروتئین محافظ صافی و جوانی پوست بوده که در واقع ساختار پایه ی پوست همه اندام ها را تشکیل می دهد.

کهولت سن ، شرایط بد محیطی ، بیماری ها ،استرس ،تابش شدید آفتاب ، استعمال الکل و دخانیات ، ژنتیک و تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی باعث می گردد تا کلاژن که پایه ی ساختار پوستی جوان و صاف است ، زودتر از تولید آن ، از بین برود.

انواع چین و چروک پوست

با از بین رفتن پایه ی ساختاری پوست ، پوست شروع به ضعیف شدن و چروکیده شدن می کند ، به گونه ای که پژمرده ، شل و پر از چین و چروک می گردد.

شدت این چروک ها با توجه به عامل ایجاد کننده در افراد متفاوت خواهد بود .

خطوط و چروک های صورت به دو دسته تقسیم می شوند :

خطوط دینامیک : خطوط و چروکی که با حرکت فعال اعضای بدن ایجاد می شوند.

خطوط استاتیک : این خطوط به طور ثابت وجود دارند و با فعالیت عضلات تغییری نمی کنند.

در نهایت و در گذر زمان خطوط دینامیک نیز به خطوط استاتیک تغییر ماهیت می دهند.

عوامل ایجاد کننده ی خطوط استاتیک و دینامیک در واقع باعث تضعیف و از میان بردن فیبرهای کلاژن یا همان پروتئین های پوستی هستند ،  به همین جهت، درمان این خطوط پیرکننده با اعمال انرژی، شوک حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی و دیگر روش ها به منظور تحریک کلاژن ها و برگرداندن استحکام و انعطاف پذیری و تولید دوباره ی آنها می باشد.

درمان چین و چروک با RF

در حال حاضر روش های متعددی برای درمان چین و چروک و جوانسازی پوست پیشنهاد می شود. در رادیوفرکانسی (Radiofrequency [RF]) به عنوان نوعی درم ابریژن که از طریق ایجاد حرارت در درم سبب نتیجه دلخواه می شود حرارت مناسب به بافت‌های پیوندی عمیق درم می رسد در حالی که این حرارت در اپیدرم پراکنده و کم بوده و امکان ترمیم سریع اپیدرم وجود دارد. در انواع پیشرفته، جریان متناوب گرما به درم می رسد و در حال حاضر، سیستم های متعددی طراحی شده و برای کاربرد پزشکی در دسترس است.

در روش درمان چین و چروک با RF یا همان رادیو فرکانسی ، به شیوه ای کم عارضه ، غیرتهاجمی و بدون آسیب به اپیدرم ، شوک لازم  جهت تحریک فیبرهای کلاژن به لایه ی درم نفوذ داده می شود .

این روش بی خطر توسط سازمان FDA آمریکا علاوه بر اعضای صورت، حتی برای درمان چروک اطراف چشم نیز مورد تایید قرار گرفته است.

با اعمال امواج رادیویی در روش RF به بدن فرد، این امواج باعث نوسان مولکول ها و چرخش آنها می شوند که در نهایت با تحریک فیبرهای کلاژن پس از شش ماه ، شاهد برگشت استحکام ، انعطاف پذیری و تولید مجدد کلاژن تازه خواهیم بود .

استفاده از روش رادیو فرکوئنسی چه مزایایی دارد؟

روش RF برای درمان چروک های کم ، زیاد و ملایم یا عود چروک ها بعد از جراحی لیفتینگ بسیار پرکاربرد است.

 روش RF علاوه بر درمان چروک اجرای صورت و پلک ها ، می تواند در درمان چروک دست ها، پا ، بازوها ، گردن ، کمر  ، سینه و پیشانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به منظور درمان رادیو فرکانسی ، پزشک معالج جهت رفع حس ناخوشایند گرمای حاصله می تواند از بیحسی موضعی استفاده نماید.

راهبرد اولیه استفاده از فرکانس بالا با حداکثر اثر اغلب با عوارض جانبی همراه می شد، ازاین روی بعدها انواع کم انرژی با اثر بالا معرفی شدند که احتمال عوارض جانبی آن ها به حداقل رسید. با افزایش دانش، امکان جوانسازی پوست با روش‌های مناسب بدون خطرکه به خصوصیات بیمار هم بستگی داشت فراهم آمد که آثارزیبایی آن نیز مورد پذیرش بیماران قرار گرفت و سازمان غذا و داروی امریکا هم روش جوانسازی پوست از طریق اشعه فرکانسی را مورد تائید قرار داده است. تفاوت رادیوفرکانسی با دستگاه های لیزری مخصوص جوانسازی پوست این است که آن را بدون محدودیت در همه متقاضیان با انواع رنگ های پوست اعم از تیره یا سفید می توان انجام داد و نتیجه جوانسازی پوست در آن طولانی است و بسته به تشخیص پزشک درمان کننده و نیازپوست می توان اشعه یک یا دو قطبی را درعمق‌های مختلف پوست تاباند. منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X