تولید کلاژن ، کلید جوان سازی پوست

تولید کلاژن ، کلید جوان سازی پوست

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تولید کلاژن ، کلید جوان سازی پوست

کلاژن یک پروتئین بسیار مهم فیبردار است که در بافت ها، استخوان ها و مفاصل وجود داشته و همچنین جز اصلی پوست ما را تشکیل می دهد. از همین رو تحریک کلاژن در پوست باعث جوانسازی پوست می شود. در واقع کلاژن یک پروتئین فراوان در بدن انسان است که حدود ۳۰ درصد از پروتئین های بدن را تشکیل می دهد. کلاژن در بدن ما توسط فیبریل تشکیل می شود که لوله های طولانی از بافت فیبر است. با این حال با افزایش سن، تولید کلاژن در بدن ما کاهش می باید. به همین دلیل است که چین چروک های پوستی پدید می آیند، مفاصل، تاندون ها و رباط ها بیشتر آسیب می بینند و پوکی استخوان در سن های بالا بیش تر مشاهده می شود.

پیری پوست که به شکل خطوط، چین و چروک و تغییر رنگ دانه ها خود را نشان می دهد عمدتا به دلیل تجزیه و از بین رفتن کلاژن است که با بالا رفتن سن، آسیب های ناشی از نور مستقیم خورشید و یا حتی بیماری ها ممکن است کلاژن در بدن ما کم تر تولید شود. به طور خلاصه کلاژن مفاصل ما را قوی تر نگه داشته و پوست ما را از چین و چروک حفظ می کند. اما چگونه می توان به افزایش تولید کلاژن در بدن به داشتن مفاصلی قوی و پوستی سالم کمک کرد؟

ویتامین C

برخلاف اکثر حیوانات، انسان ها قادر به تولید ویتامین C نیستند بنابراین لازم است این ویتامین توسط یک رژیم غذایی مناسب به بدن انتقال پیدا کند. به طور قابل توجهی این ویتامین برای تشکیل کلاژن در بدن مورد نیاز است. بدون آن بافت ها شروع به شکستن کرده و منجر به خونریزی لثه، دردهای عضلانی و مفصلی می شود. هرچند کمبود ویتامین C امروزه بسیار نادر است اما باز هم این ویتامین اهمیت خاصی در تولید کلاژن در بدن دارد.

ژلاتین

احتمالا می دانید امروزه با تغییراتی که در رژیم غذایی به وجود آمده میزان مصرف اسید چرب از مصرف چربی های حیوانی و روغن های گیاهی بسیار بیشتر شده است که همین امر موجب شده تا با کمبود امگا۳ و دریافت امگا۶ بیش از حد مواجه شویم. امروزه غذاهای گوشتی ما بسیار کم شده و یا به صورتی طبخ می شود که آب گوشت و استخوان آن و در نتیجه ژلاتین موجود در آن از بین می رود. ژلاتین یک منبع غنی از کلاژن است. ژلاتین می تواند در استخوان و آب گوشت به فراوانی یافت شود. هم چنین می توان به عنوان یک پودر که می تواند با آب مخلوط شود در دسترس قرار گیرد. در نظر داشته باشید گوشت گاو در تولید کلاژن بسیار موثر است، اما باید حواستان را جمع کنید تا گوشت هورمونی مصرف نکنید. منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست و تزریقات دستگاهی ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X