تفاوت اسکراب پوست و لایه برداری پوست

تفاوت اسکراب پوست و لایه برداری پوست

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تفاوت اسکراب پوست و لایه برداری پوست

حفظ زیبایی و لطافت پوست ملزم رسیدگی به آن و پاک کردن آلودگی ها از سطح پوست می باشد که با توجه به نوع پوست می توان با مواد ساده و طبیعی به لایه برداری سطحی پوست اقدام نمود . اما آیا لایه برداری پوست با اسکراب پوست به یک معنا می باشد ؟

فواید لایه برداری پوست

لایه برداری و اسکراب پوست یک راه عالی برای احیای پوست صورت و بدن می باشد. با برداشتن سلول های پوست مرده و باز کردن منافذ پوست، می توان طراوت و شادابی را به آن برگرداند. لایه برداری کمک می کند که اکسیژن بیشتری به پوست برسد، بافت آن را نرم می کند و بازسازی سلول ها را تحریک می نماید و همچنین آن را برای جذب رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز آماره می سازد. از بین بردن لایه های مرده پوست موجب رفع بسیاری از مشکلات پوستی مانند آکنه، لک های پوستی، جای زخم، رفع چین و چروک و جوانسازی پوست می گردد. به عبارت دیگر انجام لایه برداری برای شاداب و زیبا ماندن پوست ضروری است.

مهمترین مزایای لایه برداری پوست عبارتند از:

 • رفع جوش و جای جوش
 • رفع تیرگی های پوستی و روشن نمون آن
 • ایجاد طراوت و شادابی در پوست
 • رفع خط اخم، خط خنده و چروک های سطحی
 • رفع تیرگی دور چشم

اسکراب پوست چیست؟

ساییدن و برداشتن لایه های سطحی پوست که حاوی آلودگی ها و سلول های مرده پوست می باشد و هفته ای یک الی دو مرتبه با توجه به نوع پوست، باید صورت پذیرد ، اسکراب کردن پوست گفته می شود . این عمل منجر به جوانسازی پوست می شود.

از آنجا که با اسکراب پوست ، لایه های سطحی آن برداشته می شود ، لذا انجام روزانه ی اسکراب موجب آسیب دیدگی پوست می شود اما با این عمل یعنی اسکراب کردن هفتگی پوست، کرم های موضعی مورد استعمال مانند کرم ضد چین و چروک و یا کرم ضد جوش موثرتر در پوست نفوذ می کنند ، زیرا دیگر سلول های مرده مانع از رسیدن مواد مغذی به پوست نخواهند شد . از جمله اسکراب کننده های قدیمی می توان سفیداب را نام برد .

لایه برداری پوست

لایه برداری به عملی گفته می شود که ضمن لایه برداری سطحی پوست ، لایه های عمیق تر نیز برداشته می شوند ، در حالی که در اسکراب تنها به لایه برداری لایه های سطحی پوست اقدام می شود  .

لایه بردای یک عمل تخصصی بوده و با کرم های لایه بردار انجام می شود و لازم است توسط پزشک متخصص پوست صورت پذیرد، همچنین اینکه پوست یک فرد به لایه برداری نیاز دارد یا  به اسکراب کردن ، تنها با تشخیص پزشک متخصص خواهد بود .

روش های لایه برداری پوست

مراحل اسکراب پوست

همانطور که  گفته شد اسکراب پوست معمولا با کرم های حاوی دانه های طبیعی انجام می گردد. برای اسکراب پوست فقط کافیست که پوست را به وسیله این کرم ها ماساژ داد و سپس پوست را شست. از اسکراب ها می توان به صورت هفتگی استفاده نمود چرا که استفاده از آنها فقط چند دقیقه طول می کشد. جهت اسکراب کردن پوست ، بهترین نوع اسکراب را با توجه به پوست خود انتخاب کنید و جهت انتخاب بهترین اسکراب شاید لازم باشد چند محصول مختلف تست گردد تا مناسب ترین آنها انتخاب گردد . در ادامه روش و مراحل استفاده از اسکراب های پوستی را شرح می دهیم:

 • جهت استفاده ی منظم و هفتگی ، اسکراب خود را در حمام قرار دهید .
 • قبل از اسکراب پوست جهت تاثیر بهتر ترکیبات اسکراب با پوست و نرم و لطیف کردن آن ، پوست خود را مرطوب کنید .
 • تنها نواحی بینی ، پیشانی و چانه را می توان  محکم اسکراب نمود و دیگر نواحی صورت را به آرامی و با ماساژ به شکل دورانی اسکراب کنید ، علاوه بر صورت می توان دیگر نواحی بدن را نیز با اسکراب دورانی لطیف و شاداب نمود .
 • مناطق حساس بدن را باید به آرامی اسکراب نمود اما می توان بر روی پوست زانوها ، آرنج و پاها که پوست کلفت تری دارند ، فشار بیشتری جهت اسکراب کردن اعمال نمود .

مراقبت های لازم برای اسکراب کردن پوست

هر روش درمانی به موازات اثرات درمانی مثبت ممکن است عوارض جانبی نیز برای فرد داشته باشد مخصوصا اگر به نکات ضروری در هنگام استفاده و بعد از آن توجه نگردد. در ادامه به ذکر مراقبت های لازم برای اسکراب کردن پوست می پردازیم.
 • پس از اسکراب کردن پوست صورت و بدن جهت جلوگیری از خشکی پوست بلافاصله آن را شست و شو نمائید و پس از خشک کردن پوست با حوله از مرطوب کننده های مناسبی مانند کرم صورت و لوسیون استفاده کنید .
 • استفاده بیش از حد و افراطی از اسکراب ها موجب جمع شدگی ، نازک و شکنندگی پوست خواهد شد  .
 • اسکراب کردن پوست باید قبل از اصلاح نمودن موهای زائد صورت پذیرد زیرا پس از اصلاح موها ، پوست به شدت حساس شده و دچار سوزش خواهد شد .
 • استفاده از کرم ضدآفتاب پس از اسکراب کردن به دلیل واکنش پوست به نور الزامی است .
کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X