اثربخشی برداشتن خال سرسیاه با لیزر بیشتر است یا جراحی؟

اثربخشی برداشتن خال سرسیاه با لیزر بیشتر است یا جراحی؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

اثربخشی برداشتن خال سرسیاه با لیزر بیشتر است یا جراحی؟

خال های پوستی انواع مختلفی دارند و درمان آنها باید با توجه به شناخت نوع آنها توسط متخصص صورت گیرد زیرا درمان نامناسب و بدون تشخیص ممکن است باعث بروز مشکلات شدید پوستی مانند عفونت  و حتی گسترش سرطان پوست گردد بنابراین در مورد درمان نباید از روش های سنتی و غیر اصولی استفاده نمود ، نوع خاصی از خال ها ، خال های سر سیاه هستند که باید دید اثربخشی برداشتن خال سر سیاه با لیزر بیشتر است یا جراحی.

خال سر سیاه

خال سر سیاه یا گوشتی زائده ای پوستی می باشد که به دلیل گروه های سلول رنگدانه ایجاد می شود، این خال ها که اغلب در دوران کودکی و نوجوانی ایجاد می گردند اکثرا بدون ضرر می باشند اما برای برداشتن آنها باید حتما توسط پزشک متخصص پوست در مورد آنها بررسی و معاینه و در صورت لزوم آزمایش صورت بگیرد زیرا ممکن است برخی از این خال ها خوش خیم نموده و ریشه دار باشند و باعث گسترش مشکلات پوستی مانند عفونت و در موارد شدید سرطان پوست می گردند.

مناسب ترین روش برای برداشتن خال سر سیاه

خال سر سیاه به مرور زمان دچار تغییر می گردند و بزرگتر می شوند و برای رفع آنها حتما باید به متخصص مراجعه گردد تا متخصص با توجه به  بررسی آنها و محل به وجود آنها روش درمانی متناسب را اعمال نماید، خال های سر سیاه اگر تغییر رنگ داشته باشند یا شکل نامنظمی داشته باشند ، ترشح غیر معمولی داشته باشند باید در مورد برداشتن آنها احتیاط نمود و پزشک در صورت لزوم از آنها نمونه برداری خواهد کرد اما اگر آنها خوش خیم باشند بهترین روش برای برداشتن آنها عمل جراحی می باشد . در جراحی خال های سر سیاه پزشک ناحیه اطراف خال را بی حس می کند و خال به  چندین روش ترکیبی که شامل پانچ کردن ، تراشیدن و بریدن می باشد از سطح پوست جدا می کند و سپس جای زخم را بخیه خواهد زد اما در مورد خال های سر سیاه کوچک  اغلب بخیه زده نمی شود که این روش اثر بخشی مناسبی در حذف این خال ها خواهد داشت و آنها را به طور کامل از روی پوست حذف و رفع خواهد کرد که دیگر برگشت پذیر نخواهند بود. افرادی که خال های سر سیاه متعددی دارند و یا شکل آنها غیر طبیعی می باشد در صورت ایجاد هر گونه تغییر در این خال ها  باید برای معاینه به متخصص پوست مراجعه نمایند یا متخصص با انجام معاینه و در صورت لزوم نمونه برداری جهت درمان و برداشتن آنها اقدام کند. کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X