علت افتادگی پوست صورت بعد از کاهش وزن

علت افتادگی پوست صورت بعد از کاهش وزن

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

علت افتادگی پوست صورت بعد از کاهش وزن

یکی از نگرانی عمده افرادی که قصد کاهش وزن را دارند وضعیت آینده پوستشان می باشد و آنها بسیار نگران افتادگی و شل شدگی پوست خود بعد از ایجاد لاغری در نقاط مختلف بدن و صورت خود خواهند بود اما علت افتادگی پوست صورت بعد از کاهش وزن  چیست.

علت افتادگی پوست

با کاهش و افزایش وزن، ظاهر پوست صورت نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. گاهی اوقات این تغییرات در راستای بهبود وضعیت پوست و گاهی اوقات در راستای تخریب آن می باشد. پوست برای شاداب و جوان ماندن نیاز به تولید کلاژن و الاستین دارد و هنگامی که بر اثر عوامل زیادی مانند رژیم سخت و تغذیه نامناسب پوست به درستی توسط خون تغذیه نگردد و  به افتادگی و شل شدگی دچار می گردد، یکی دیگر از عوامل افتادگی پوست کاهش چربی زیر پوست بر اثر گرفتن رژیم می باشد که این کاهش چربی باعث کاهش حجم پوست و در نهایت افتادگی و شل شدگی آن خواهد شد. روند کاهش تولید کلاژن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد و خطوط چین و چروک را روی صورت پدیدار می گرداند. در حالی که کاهش وزن ناگهانی منجر به از دست دادن چربی ناگهانی در پوست می گردد و حالت ارتجاعی آن را کاهش می دهد؛ و در نتیجه روند افتادگی پوست را با سرعت بیشتری مواجه می گرداند. پوست دارای منافذی می باشد که زیر آنها با چربی پر شده است، کاهش یا افزایش میزان این چربی ها ارتباط مستقیمی با ظاهر پوست دارد. هنگامی که وزن افزایش می یابد، سلول های چربی زیر پوست نیز افزایش یافته و باعث می شود تا خطوط، چین و چروک ها و خلل و فرج ها پر شوند. در واقع با کاهش وزن چربی زیر منافذ پوست از بین رفته و باعث می گردد که چین و چروک ها بیشتر مشخص شوند. بطور کلی پوست افرادی که اضافه وزن دارند جوانتر دیده می شود.

رژیم غذایی مناسب برای اجتناب از افتادگی پوست پس از کاهش وزن

گر چه رژیم های غذایی متفاوتی برای کاهش وزن وجود دارد که این رژیم ها بر روی نتیجه گیری سریع بیمار تمرکز دارند اما بهترین رژیم ، رژیمی خواهد بود که به بدن و مخصوصا پوست آسیبی وارد نکند  و به گونه ای رژیم تنظیم گردد که پروتئین و فیبر لازم و کلسیم مورد نیاز بدن در آن به اندازه کافی گنجانده شود تا حالت ارتجاعی پوست حفظ  گردد  و پوست دچار شل شدگی نگردد، بهترین رژیم غذایی جهت کاهش وزن رژیمی خواهد بود که کربوهیدرات بدن را کاهش دهد  و به اندازه کافی به بدن آبرسانی انجام گیرد . از نظر متخصصین تغذیه اصولی ترین روش کاهش وزن و گرفتن رژیم رژیمی می باشد که به آرامی وزن را کاهش می دهد و همانگونه که افزایش وزن به آرامی صورت گرفته است به پوست فرصت داده شود تا با رژیم متناسب به آرامی عضلات خود را جمع نماید تا بعد از کاهش وزن بیمار شاهد افتادگی و شل شدگی پوست صورت خود نگردد. علت افتادگی پوست بعد از کاهش وزن ایجاد کمبود آنتی اکسیدان ها و اسید آمینه های ضروری بدن بر اثر حذف  برخی مواد غذایی در رژیم غذایی می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان و اسید آمینه هستند که این مواد در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شوند و حذف اشتباه آنها در رژیم غذایی افتادگی پوست را تشدید خواهد کرد.

استفاده از کرم ضد آفتاب در 365 روز سال

به علت آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب، پوست زمانی که وزن از دست می دهد بیشتر آسیب پذیر می گردد. برای جلوگیری از این روند بهتر است روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X