مکانیسم کرایوتراپی در درمان خال و سالک

مکانیسم کرایوتراپی در درمان خال و سالک

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

مکانیسم کرایوتراپی در درمان خال و سالک

به روش درمانی که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض سرما و کاهش دما قرار می‌گیرد ، در اصطلاح علمی پزشکی ،  کرایوتراپی گفته می شود ، از این رو در این مقاله ، مکانیسم کرایوتراپی در درمان خال و سالک  مورد بررسی قرار گرفته شده است . به طور کلی می توان گفت که کاهش سوخت و ساز سلولی ، افزایش بقای سلولی ، کاهش التهاب ، کاهش درد و اسپاسم ، انقباض عروق هدف اصلی کرایوتراپی می باشد .

کاربرد دستگاه کرایوتراپی

کاربرد دستگاه کرایوتراپی در درمان بیماری سالک ، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل جراحی در پرتو درمانی ، از بین بردن چربی‌های اضافه بدن ، ضایعه ی سرطلانی ملانوم و ... می باشد که نتایج بسیار مطلوبی را نیز ایجاد خواهد کرد . انواع کرایوتراپی :
  • کرایوتراپی با نیتروژن مایع
  • کرایوتراپی با یخ دی‌اکسید کربن
  • کرایوتراپی با DMEP

مکانیسم کرایوتراپی صورت

در رابطه با مکانیسم کرایوتراپی در درمان خال و سالک می توان عنوان نمود که روش کرایوتراپی در طی سه مرحله ، می توان ضایعات پوستی نظیر خال و جای سالک را درمان نماید ، این سه مرحله عبارتند از :
  • فاز انتقال حرارت:

نیتروژن مایع رایج‌ترین ماده مورد استفاده در روش موثز کرایوتراپی است ، نقطه جوش نیتروژن مایع  معادل 196- درجه سانتی گراد است که در اثر استفاده از نیتروژن مایع بر روی ضایعه ی سالک یا خال ،  یک فاز انتقال حرارت سریع از پوست به مایع فریز کننده ، اتفاق خواهد افتاد   ، بدین ترتیب زمینه ی تخریب سلولی ضایعه ایجاد خواهد شد .
  • فاز تخریب سلولی :

فریز کردن  ضایعه ی خال یا ساک به سبب شرایط هیپراسمتیک داخل سلولی ، تخریب ناگهانی و سریع سلولی را به دنبال خواهد داشت ، پس از یک تخریب سریع ، توانایی تولید کلاژن فیبروبلاست‌ها به حداقل می رسد و این مسئله، شرایط درمان ضایعات پوستی را به بهترین شکل فراهم خواهد کرد .
  • فاز التهابی:

در این مرحله از درمان خال و سالک ، پوست محل کرایو شده با التهاب ، ادم و قرمزی همراه است که این خود پاسخ طبیعی به فرایند مرگ سلولی عارضه ی پوستی می باشد ، در نتیجه خال و سالک از بین خواهند رفت . تشکیل عوارضی نظیر ؛ تاول و اسکار ناشی از عدم کنترل مناسب این فاز خواهد بود . طی این سه مرحله می توان به کمک سرمادهی لازم ، ضایعات پوستی نظیر؛ جای سالک و خال را از بین برد . کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X