علت اسکار پوست و رفع آن با لیزر RF

علت اسکار پوست و رفع آن با لیزر RF

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

علت اسکار پوست و رفع آن با لیزر RF

هنگامی بخشی از بدن در اثر عوامل مختلف ، زخم می شود در اثر فرآیند بیش از حد ترمیم و بازسازی پوست ( افزایش تولید کلاژن در محل زخم ) در ناحیه ی زخم بافتی ایجاد خواهد شد که به آن اسکار می گویند ، به دلیل بد نما کردن ظاهر پوست در اثر اسکار ، همواره درمان موثر آنها مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد ، از این رو در این مقاله علت اسکار پوست و رفع آن با لیزر RF مورد بررسی قرار گرفته شده است .

علت اسکار پوست

در رابطه با علت اسکار پوست می توان عنوان نمود که اسکارها در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شوند و در برخی موارد با گسترش بافت اسکار ، قابلیت تحرک یک اندام نیز تحت تاثیر وجود اسکار کاهش خواهد یافت . عمق و اندازه بریدگی ، جراحت ، پارگی و سوختگی ایجاد شده ، موقعیت زخم ، نوع پوست ، سن فرد ، عوامل وراثتی ، جنسیت و نژاد ، عواملی هستند که بر نحوه واکنش پوست فرد نسبت به زخم‌هایی که بر روی آن ایجاد می‌ شود ، تأثیر گذاشته و انواع اسکار را ایجاد خواهند کرد که عبارتند از :
  • اسکار ناشی از جوش صورت
  • اسکار ناشی از کشیدگی پوست
  • اسکار ناشی از سوختگی پوست
  • اسکار هیپرتروفی
  • اسکار کلوئیدی
درمان انواع اسکار را می توان با روش هایی مانند ؛ میکرونیلدینگ ، میکرودرم ابریژن ، لایه برداری شیمیایی ، تزریق ژل و چربی ، جراحی پلاستیک و لیزر درمانی انجام داد .

درمان انواع اسکار به کمک لیزر RF

در درمان انواع اسکار به کمک لیزر RF ، از امواج رادیو فرکوئنسی استفاده می شود ، ورود این امواج به لایه ی میانی درم پوست موجب تولید گرما و تحریک کلاژن سازی خواهد شد . در روش لیزر درمانی با RF ، سوزنهای بسیار ظریف دستگاه ، جهت مبادله ی امواج رادیو فرکوئنسی وارد پوست میشوند که این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست خواهد شد و گرما نیز سبب تولید کلاژن جدید و انقباض کلاژن های قدیمی خواهد شد ، در این روش تنها بخشهایی از پوست حرارت میبیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمیگیرد و سالم خواهد ماند که با تحریک کلاژن سازی بخش های سالم جهت بخش های آسیب دیده عمل کرده و موجب ترمیم پوست خواهند شد ، بدین ترتیب در اثر افزایش فرایند بازسازی و ترمیم پوست ، اسکارهای نیز درمان خواهند شد . درمان اسکار با روش های مختلف ، مخصوصا با  لیزر فرکشنال RF ، به صورت نسبی خواهد بود ، با هیچ روشی نمی توان این اسکارها را کامل درمان کرد . در روش لیزر RF ، چون انرژی به طور مستقیم به لایه ی میانی درم  پوست داده میشود ، به لایه سطحی اپیدرم پوست هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد شد . جهت درمان موثر اسکار به کمک لیزر RF  ، به 3 الی 5 جلسه درمان با فاصله ی زمانی یک ماهه نیاز خواهد بود .

مشاهده ی نتایج

از آنجا که بدن برای تولید کلاژن به فرصت نیاز دارد ، فرآیند درمان اسکارها با روش لیزرRF ، به زمان نیاز خواهد داشت که با توجه به واکنش بدن به درمان ، مشاهده ی نتایج حاصل از درمان با لیزر ، 2 الی 3 ماه طول خواهد کشید .
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X