لایه برداری فوری پوست چگونه است؟

لایه برداری فوری پوست چگونه است؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

لایه برداری فوری پوست چگونه است؟

لایه برداری در واقع یک روش مراقبت از پوست می باشد که با حذف سلول های مرده از لایه های بیرونی پوست به رفع مشکلات آن کمک می کند. از بین رفتن لایه های مرده، پوست را روشن میکند و باعث می شود که محصولات مراقب از پوست عمیق تر به پوست نفوذ کنند و به این ترتیب بهتر عمل نمایند. با لایه برداری پوست می توان پوستی جوان، صاف و عاری از جای جوش، لک، چین و چروک، خطوط و  افتادگی ایجاد کرد. از این رو ، در این مقاله، لایه برداری فوری پوست مورد بررسی قرار گرفته شده است .

انواع روش های لایه برداری

لایه برداری عمدتا به دو روش مکانیکی و شیمیایی انجام می گردد که در ادامه به اختصار آنها را شرح می دهیم و مراقبت های مورد نیاز برای جلوگیری از بروز عوارض و مشکلات درمان را ذکر می نماییم.

لایه برداری مکانیکی

لایه برداری مکانیکی توسط اسکراب ها و مواد ساینده پوست انجام می گردد. اسکراب ها دارای دانه های ریزی هستند که به در اثر تماس با پوست، لایه های سطحی و مرده را از آن جدا می نمایند. لایه برداری مکانیکی در بسیاری از سالن های زیبایی و کلینیک ها نیز انجام می گردد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی با استفاده از برخی ترکیبات شیمیایی از بین برنده لایه های مرده پوست انجام می گردد. این ترکیبات روی پوست مالیده شده و در آن نفوذ می کند. نفوذ مواد در لایه های پوست موجب تخریب آنها می گردد به طوری که پس از گذشت چند روز لایه های تخریب شده از سطح پوست جدا می گردند. لایه برداری شیمیایی یک روش ایمن، ساده و مقرون به صرفه است و مانند لایه برداری مکانیکی، در دزهای بالاتر مواد در سالن ها و کلینیک های زیبایی انجام می گردد.

لایه برداری فوری پوست

همانطور که گفته شد لایه برداری به روش های مکانیکی و شیمایی انجام می شود. این روش ها با استفاده از برخی محصولات در منزل نیز قابل انجام هستند ولی میزان تاثیر گذاری آنها به نسبت کمتر از روش های مورد استفاده در کلینیک ها می باشد. در رابطه با لایه برداری فوری پوست می توان عنوان نمود که از این روش جهت برداشت لایه ی سطحی پوست استفاده می گردد تا به واسطه آن پوستی شفاف، شاداب و روشن ایجاد شود . با استفاده از کرم اسکراب پوست موجود در داروخانه ها به راحتی و فوری می توان لایه ی سطحی سلول های مرده ی پوست را برداشت و درخشندگی خاصی در پوست تازه و جوان ایجاد کرد . به هنگام حمام رفتن ، سنگ پا زدن و همچنین استفاده از سفیداب و کیسه کشیدن بدن نیز نوعی لایه برداری فوری پوست می باشد که به راحتی پس از خیس شدن بدن می توان آن را انجام داد . افزودن مقداری شکر به ژل شست و شوی صورت برای افراد با پوست خشک و افزودن نمک به آن برای افراد با پوست چرب ، به عنوان یک لایه برداری سریع و فوری عمل خواهد کرد . با لایه برداری سطحی و فوری پوست می توان تخریب های ناشی از آفتاب، چروک های خفیف، تغییرات رنگدانه ای، جای جوش، منافذ بزرگ، آلودگی های پوستی و چربی های اضافه ی پوست به طور موثری کاهش داد . لایه برداری فوری در مواقعی که فرد نیاز به جوانسازی پوست دارد به صورت خانگی با مواد طبیعی و روش های ساده امکان پذیر می باشد ، با لایه برداری پوست ، تولید سلول های جدید پوستی نیز تحریک خواهد شد و پوست همواره جوان و شاداب خواهد ماند .

عوارض لایه برداری پوست

سوزش، خارش، قرمزی و التهاب پوست را می توان به عنوان عوارض احتمالی لایه برداری فوری پوست مطرح کرد. می توان با انجام مشاوره نزد پزشک متخصص پوست و انتخاب روش لایه برداری مناسب، از بروز این عوارض جلوگیری به عمل آورد.

نکات قابل توجه برای رسیدن به نتیجه مطلوب از لایه برداری فوری پوست

انتخاب بیمار

اولین گام برای جلوگیری از بروز عوارض لایه برداری و در نتیجه رسیدن به نتایج مطلوب از درمان، انتخاب بیمار مناسب است. برخی از افراد دارای پوست حساس تری نسبت به سایرین هستند و به همین دلیل لایه برداری باید با دقت بیشتری انجام گردد؛ همچنین وجود مواردی همچون تبخال و زخم های باز روی پوست نیز انجام لایه برداری را غیر ممکن می سازد.

مشاوره بیمار با پزشک

در طی جلسه مشاوره بیمار باید پزشک را به طور کامل در جریان مشکلات پوستی و داروهای مصرفی خود قرار دهد و همچنین انتظارات خود را از انجام لایه برداری بیان کند. همچنین پزشک معالج باید متقاضی را از تمامی جوانب انجام درمان و مراقبت های قبل و بعد از آن آگاه گرداند.

مراقبت های مورد نیاز در حین درمان

  • به منظور جلوگیری از رسیدن آسیب به پوست، عامل لایه برداری با غلظت مناسب باید انتخاب گردد.
  • از تماس مواد با نقاط حساس پوست مانند دور چشم باید خودداری گردد.
  • مراقبت های پس از لایه برداری پوست
  • انجام مراقبت های مورد نیاز بعد از لایه برداری به بهبود نتایج بسیار کمک میکند از این رو در ادامه با ذکر مراقبت های بعد از لایه برداری می پردازیم.
  • در روزهای اولیه بعد از لایه برداری باید از مواد شوینده ملایم برای شستشوی پوست استفاده شود.
  • در صورت تجویز پزشک می توان از پماد آنتی بیوتیک موضعی برای جلوگیری از عفونت باکتریایی و بهبود زخم استفاده شود.
  • بیمار باید از قرار گرفتن در معرض سرما و گرمای شدید خودداری کرده و به هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نماید.
  • در صورت بروز عوارضی مانند قرمز شدن بیش از حد، تورم، سوزش یا درد بیمار باید پزشک را در جریان قرار دهد تا اقدامات پیشگیرانه سریعا صورت گیرد.
  • پس از لایه برداری از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید باید جلوگیری کرد .
  • لایه برداری بیش از حد پوست موجب خشکی ، التهاب ، قرمزی و حساسیت آن خواهد شد ، لذا در انجام لایه برداری باید تعادل را رعایت کرد .

محدودیت لایه برداری پوست

لایه برداری پوست را می توان برای تمام پوست بدن و صورت حتی برای ناحیه ی پاها نیز انجام داد و نتایج شگفت انگیز آن لذت برد . ولی باید دقت داشت که لایه برداری پوست صورت باید با ملایمت و نرمی بیشتری انجام شود ، زیرا پوست ناحیه صورت حساس تر و نازک تر می باشد . همچنین از تماس مواد با چشم و پوست نازک اطراف آن باید خودداری گردد. کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X