عمل سپتو رینوپلاستی چیست؟

عمل سپتو رینوپلاستی چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

عمل سپتو رینوپلاستی چیست؟

به عمل جراحی رفع انحراف سپتوم بینی ، سپتو رینوپلاستی با سپتوپلاستی گفته می شود که در این مقاله جهت کسب اطلاعات در مورد این نوع جراحی ، به بررسی عمل سپتو رینوپلاستی پرداخته شده است .

سپتو رینوپلاستی

در رابطه با عمل سپتو رینوپلاستی می توان عنوان نمود ؛ هنگامی که غضروف بین دو سوراخ بینی خارج از محل خود قرار می گیرد ، یک سپتوم منحرف شده ایجاد خواهد شد . عارضه ی انحراف بینی سبب مشکلاتی نظیر ؛  مشکلات تنفسی ، خون دماغ شدن و درد می گردد . بهبود مسیر جریان هوا در داخل بینی جهت تنفس راحت و نرمال ، هدف اصلی سپتوپلاستی از طریق اصلاح هم ترازی سپتوم بینی می باشد . عمل جراحی سپتوپلاستی عملی سرپایی است و می تواند تحت بی هوشی موضعی و یا بیهوشی عمومی صورت پذیرد . عارضه ی انحراف بینی هنگامی ایجاد می شود که سپتوم بینی از یک سمت بینی  به سمت دیگر حرکت کند و موجب کج شدن ظاهر بینی نیز خواهد شد که انحراف تیغه ی بینی برای بعضی از افراد مادرزادی بوده و گاهی در اثر ضربه ایجاد می شود . در اثر انحراف تیغه ی بینی ، یکی از راه های عبور هوا در بینی بسیار کوچک تر از دیگری است لذا اشکال در تنفس ایجاد می شود . تنها از طریق عمل جراحی می توان به اصلاح سپتوم منحرف شده پرداخت . با عمل جراحی سپتوپلاستی ، تیغه ی منحرف شده ی بینی صاف می گردد و جریان هوا بهتر از داخل بینی عبور خواهد کرد .

آمادگی قبل از سپتوپلاستی

بیمار به مدت دو هفته قبل از عمل ، از خوردن داروهایی نظیر ؛  آسپرین ، ایبوپروفن و داروهای دیگری که خون را رقیق می کند ، جدا باید خودداری کند .

نحوه ی جراحی بینی در عمل سپتوپلاستی

در این نوع جراحی ؛ پزشک متخصص جراحی پلاستیک ،جهت دسترسی به سپتوم بینی یک برش در یک طرف بینی ایجاد می کند ، پوشش غشای مخاطی سپتوم را بالا برده و پس از آن سپتوم منحرف شده به جایگاه درست هدایت می کند  ، در این بین اگر استخوان یا غضروف اضافی وجود داشته باشد ، حذف خواهد شد و در آخر لایه ی مخاطی به محل اولیه خود برگردانده می شود . همچنین ممکن است جهت نگه داشتن غشای مخاطی و سپتوم در محل خود نیاز به بخیه باشد .

پس از سپتوپلاستی

بیمار پس از جراحی ، در همان روز جراحی بینی ، پس از از بین رفتن اثرات بی حسی  می تواند به خانه برگردد ، پانسمان بینی دو الی سه روز پس از جراحی باز خواهد شد و اگر نیاز باشد پزشک معالج برای بیمار داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد . کلینیک تخصصی جراحی زیبایی ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X