ضررها و خطرات جراحی معده برای لاغری

ضررها و خطرات جراحی معده برای لاغری

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

ضررها و خطرات جراحی معده برای لاغری

امروزه چاقی بیش از حد افراد و اضافه وزن یکی از بزرگترین معضلات جوامع می باشد و به دلایل زیادی مانند کم تحرکی ، تغذیه ناسالم و انواع بیماری ها ایجاد می شود ، افرادی که بدنشان در برابر ورزش و رژیم برای کاهش وزن مقاومت نشان می دهد یکی از روش های کاهش وزن خود را جراحی های معده می دانند و تمایل به انجام این جراحی دارند اما ضررها و خطرات جراحی معده برای لاغری چیست.

جراحی معده

جراحی لاغری معده نقش زیادی در کاهش وزن افراد چاق دارد و در این جراحی ها حجم معده کوچک می گردد تا فرد با مصرف غذای کمتری احساس سیری پیدا کند در این نوع جراحی بخشی از معده که مسئول جذب مواد غذایی می باشد برداشته و کوچک می شود ، در جراحی معده با چند روش  معده کوچک سازی می گردد تا فرد خیلی سریع و با مصرف غذای کمتر احساس سیری پیدا کند این عمل جراحی بسیار سنگین می باشد و تحت بی هوشی کامل انجام می گیرد. جراحی کاهش وزن به افراد کمک می کند که وزن خود را کاهش داده و از این طریق خطر ابتلا به مشکلات پزشکی در ارتباط با چاقی را کاهش می دهد.

جراحی لاغری معده چگونه انجام می گردد؟

یکی از انواع جراحی لاغری معده با کاهش حجم معده موجب کاهش میزان غذایی که معده می تواند نگه دارد می گردد و تعداد کالری هایی که فرد در طی روز می تواند به دست آورد را کاش می دهد؛ روش دیگر برای کوچک کردن بخشی از روده کوچک انجام می گردد که چگونگی مصرف غذا را تغییر می دهد. این روش میزان کالری و مواد مغذی را که بدن می تواند جذب کند، کاهش میدهد. در طی این روش، جراح از روش های مخصوص برای ایجاد یک کیسه کوچک به عنوان معده استفاده می کند. این کیسه درون معده اصلی قرار می گیرد. میزان غذایی که این معده می تواند نگه دارد بسیار کم است. بقیه معده بیمار بعد از جراحی نیز وجود دارد اما غذا به آن نخواهد رسید. بعد از آن جراح معده کوچک را به بخشی از روده کوچک متصل می کند و بقیه روده را در زیر آن به شکل خاصی در می آورد. در جراحی لاغری اسلیو، جراح اکثر حجم معده یعنی حدود 75 درصد آن را می گیرد و یک معده لوله ای شکل ایجاد می نماید که هنوز به روده کوچک متصل است. بیمار بلافاصله بعد از جراحی کاهش حجم معده را حس خواهد کرد. همچنین احساس گرسنگی در بیمار کمتر می گردد چون اکثر بافتی که هورمون های گرسنگی را به وجود می آورد، از بین می رود. این روش لاغری غیر قابل بازگشت بوده و نتایج آن تغریبا دائمی هستند.

اقدامات ضروری قبل از انجام جراحی لاغری معده

به منظور کاهش خطرات جراحی معده ، جراح باید بیمار را در جریان اقدامات لازم قبل از شروع درمان قرار دهد. بهتر است از یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین و مکمل های گیاهی اجتناب گردد. پزشک ممکن است به بیمار توصیه نماید که 48 ساعت قبل از درمان فقط آب و مایعات بنوشد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی لاغری معده

بعد از عمل لازم است که بیمار مدتی را در بیمارستان بگذراند تا اطمینان حاصل شود که عمل جراحی درست انجام شده است. این روش لاغری یک روش تهاجمی است و احساس درد بعد از آن طبیعی می باشد که با دارو برطرف می گردد. پزشک بیمار را از لحاظ وجود هرگونه مشکلی مانند قند خون پایین، کم آبی و یا لخته شدن خون مراقبت می کند.

رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری معده

شما در روزهای اولیه بعد از جراحی در رژیم غذایی مایعات می باشید. بعد از گذشت چند هفته می توانید غذاهای جامد نیز مصرف نمایید. در رابطه با رژیم غذایی بعد از جراحی می توانید با یک متخصص تغذیه که با جراحی لاغری آشنا می باشد، مشورت نمایید. بعد از جراحی ممکن است قادر به خوردن آنچه که قبلا می خوردید نباشید. شما باید قطعات کوچکتر و کالری کمتری بخورید و در عین حال مطمئن شوید که مواد مغذی کافی دریافت می کنید. در صورت نیاز می توانید از مکمل ها نیز استفاده نمایید.

خطرات جراحی معده جهت لاغری شکم پهلو

در عمل جراحی معده به جز خطرات حین عمل در بی هوشی کامل ممکن است به ارگان های مهم بدن مانند روده ها و مری آسیب وارد گردد ، از دیگر خطرات جراحی معده جذب نشدن ویتامین مواد غذایی توسط معده می باشد همچنین ممکن است بعد از عمل معده دچار خونریزی گردد. افرادی که جراحی معده جهت ایجاد لاغری انجام می دهند باید بعد از عمل رژیم های خاص غذایی را رعایت نمایند و از ورزش کردن نیز استفاده نمایند تا وزن از دست رفته دوباره باز نگردد این افراد باید از مصرف غذاهایی با حجم زیاد و نوشابه های گازدار خود داری نمایند زیرا به دلیل عمل جراحی معده جذب ویتامین و کلسیم و آهن در بدن کاهش پیدا می کند و ممکن است فرد دچار پوکی استخوان شود بنابراین این افراد باید حتما در رژیم غذایی خود از لبنیات و مولتی ویتامین ها استفاده نمایند. جراحی معده گر چه بیشتر جهت ایجاد لاغری در افرادی که بالای ۱۲۰ کیلو وزن دارند انجام می گیرد اما به دلیل اینکه روشی راحت و آسان برای کاهش وزن می باشد دوستداران فراوانی دارد اما باید در مورد این روش ایجاد لاغری این مسئله که عوارض بسیاری مانند کاهش جذب ویتامین و املاح در بدن و کم خونی را برای بیمار در پی خواهد داشت در مورد استفاده از این روش باید تامل بیشتری انجام گیرد. کلینیک تخصصی جراحی زیبایی ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X