مزایا و معایب PRP

مزایا و معایب PRP

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

مزایا و معایب PRP

مانند تمام درمان ها و عمل های جراحی پزشکی که دارا مزایا و معایبی هستند و باعث عدم اطمینان برای استفاده می شوند، درمان PRP هم دارای مزایا و معایبی می باشد که در این مقاله به بررسی مزایا و معایب PRP خواهیم پرداخت.

بسیاری از بیمارانی که مبتلا به آرتروز هستند، به دلایل مختلفی حاضر به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می شوند که چند دلیل معتبر آن برای شما نوشته شده است :

  • پلاسمای غنی از پلاکت خون اتولوگ است، بدین معنی که این پلاسما از بدن خود بیمار گرفته می شود در نتیجه طبیعی بوده و تزریق آن خطر چندانی به همراه ندارد.
  • درمان های دیگری نیز برای آرتروز خفیف تا شدید وجود دارد که البته غیر قابل اعتماد بوده و یا تاثیر آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و دارای برخی عوارض جانبی و ضعف هستند مانند :

-درمان های فیزیکی و یا کاهش وزن می تواند به بهبود آرتروز کمک کند اما همیشه کارآمد نیست.

-تزریق کورتیزون نیز می تواند به کاهش درد آرتروز کمک نماید اما در نظر داشته باشید تزریق مکرر می تواند باعث تضعیف رابط ها و تاندون ها در طول زمان شود و ممکن است بر غضروف های سالم نیز آثار مخربی داشته باشد.

عدم اطمینان در مورد مزایا و معایب PRP

اگر چه مطالعات آزمایشگاهی استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت را تشویق می کنند، اما دانشمندان هنوز به طور کامل نتوانستد متوجه شوند چرا و چطور این اتفاق می افتد و هنوز سوالات بسیار زیادی در این باره دارند :

  • این درمان در چه زمانی باید انجام شود؟ آیا زمانی که بیماری در مراحل اولیه بیماری خود است و یا زمانی که راه های دیگر امتحان شده و پاسخ مناسبی دریافت نشده است.
  • چه مقدار پلاسمای غنی از پلاکت باید تزریق شود؟

همچنین برخی از افرادی که تحت درمان PRP قرار گرفته اند، از درد در محل تزریق شکایت دارند. گاهی اوقات در منطقه عضله و استخوان نیز، درد احساس می شود.

هرچند که تزریق به بیمار از طریق سرم انجام می شود و جوانب احتیاط رعایت می گردد، اما شاهد عفونت در قسمت های آسیب دیده نیز بوده ایم.

از دیگر معایب این درمان این است که به بدن برخی از بیماران پاسخ نداده است و پس از یک دوره درمان، درد بدن حتی بیشتر از قبل شده است و در برخی دیگر از بیماران نیز بدنشان سرم را رد کرده و به درمان واکنش نشان می دهد. هرچند که این مورد بسیار نادر است اما باز هم باید مطالعات بیشتری در مورد مزایا و معایب PRP صورت گیرد تا دلیل آن را متوجه شوند.

منبع: کلینیک تخصصی درمانی PRP ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X