تاثیر سلول های فیبروپلاست در جوانسازی پوست

تاثیر سلول های فیبروپلاست در جوانسازی پوست

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تاثیر سلول های فیبروپلاست در جوانسازی پوست

مطالعات نشان می دهد که در تمامی بافت های بدن انواعی از سلول های بنیادی وجود دارد که توانایی تبدیل به سلول های تخصص یافته همان بافت را دارند و به هنگام ایجاد اختلال در بافت تکثیر پیدا می کنند که به علت همین خاصیت تکثیریافتگی در صورت بروز ، به آنها سلول بنیادی گفته می شود ، از این رو در این مقاله تاثیر سلول های فیبروپلاست در جوانسازی پوست که از جمله سلول های بنیادی پوست می باشند ، مورد بررسی قرار گرفته شده است .

سلول های فیبروپلاست

در رابطه با سلول های فیبروپلاست می توان عنوان نمود که سلول های بنیادی بدن با دو ویژگی ؛ توانایی تکثیر برای مدت طولانی و قابلیت تمایز یا تبدیل به سلول های تخصص یافته ای با عملکرد خاص از دیگر سلول های بدن متمایز می شوند که پوست انسان خود یک  منبع بزرگ برای استخراج سلول های بنیادی شامل سلول های بنیادی خونساز و عصبی می باشد ، لذا این سلول ها بهترین انتخاب برای سلول درمانی هستند . سلول های فیبروپلاست ، ملانوسیت و کراتینوسیت سلول های بنیادی پوست از نوع تک توان می باشند که عملکرد اصلی سلول های فیبروپلاست تولید کلاژن سازنده ی پوست است .

کاربرد سلول های فیبروپلاست

به کمک سلول های فیبروپلاست می توان به صورت اساسی چین و چروک و جوشگاه های آکنه و مشکلات پوستی را به طور موثری کاهش داد و یا حتی در مواردی به طور کامل درمان نمود ، در این روش ، از سلول های بنیادی پوست فرد به عنوان یک ماده ی پرکننده ی زنده که توانایی تکثیر و تولید کلاژن را دارند ، استفاده می شود . جهت استفاده از خاصیت ترمیم کنندگی سلول های فیبروپلاست ، در ابتدا قطعه ی کوچکی از پوست بیمار استخراج می شود ، پوست در محیط کشت اختصاصی تکثیر می یابد ، مجددا سلول های تکثیر شده ، تکثیر می شوند و در نهایت این سلول ها به فرو رفتگی های چین و چروک ها یا جوشگاه های حاصل از آکنه یا زخم و هر نوع آسیب پوستی ، تزریق می گردد که این کار باعث تولید کلاژن در محل می شود و فرورفتگی یا هر نوع آسیب پوستی به طور موثری پر در دراز مدت می شود. استفاده از خاصیت پرکنندگی و ترمیم سلول های فیبروپلاست پوستی تنها در کشورهای محدودی به صورت آزمایشی انجام شده است که ایران نیز جزو اولین کشورهای انجام دهنده ی این روش می باشد . در روش تزریق سلول های فیبروپلاست پوستی به دلیل اینکه سلول ها متعلق به خود فرد می باشند ، سیستم ایمنی فرد تحریک نمی شود لذا این نوع درمان مشکلات پوستی که به صورت دائمی می باشد ، یک درمان بیخطر و کاملا ایمن خواهد بود . کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X