ویتامین ها چه تاثیری بر روند سفیدی مو دارند؟

ویتامین ها چه تاثیری بر روند سفیدی مو دارند؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

ویتامین ها چه تاثیری بر روند سفیدی مو دارند؟

امروزه سفید بودن موی سر نشانه پیری و کهولت سن نخواهد بود و درصد بالایی از جوانان دچار سفیدی زودرس مو می شوند و در پی علت این موضوع خواهند بود، اما باید دید ویتامین ها چه تاثیری بر روند سفیدی مو دارند.

عوامل  تعیین رنگ موها

پوست سر غددی چرب تولید می کند که باعث تغذیه مو می شوند و این تقویت باعث سیاهی مو می گردد ، تغذیه موها از راه پوست و از طریق خون صورت می گیرد و سلولهایی به نام ملانوسیت ترکیباتی تولید می کنند که رنگ می هر فرد را تعیین می نماید و اگر به دلیلی آنزیم های ملانوسیت دچار مشکل گردند رنگ موها تغییر پیدا خواهد کرد. عوامل بسیاری بر آنزیمهای تولید کننده رنگ موها تاثیر دارند پیری ، بیماری ، تغذیه ناسالم باعث ایجاد اختلال در آنزیم ها گردیده و مو تغییر رنگ پیدا خواهد کرد.

تاثیر ویتامین ها بر رنگ مو

دلیل اصلی سفید شدن مو تغذیه نامناسب افراد می باشد و وجود استرس زیاد نیز این روند را سرعت خواهد بخشید ، همچنین کمبود ویتامین هایی مانند B12، مس ، منگنز ، ید و آهن در رژیم غذایی عملی مهم در سفید شدن موها می باشد . مصرف ویتامین ها که عمدتا باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند باعث می گردد تا عملکرد فولیکولهای مو و آنزیم های تنظیم کننده رنگدانه مو تنظیم گردد و تولید آنها متوقف نگردد اما عدم وجود این ویتامین ها سبب می گردد تا تولید آنزیم رنگدانه مو متوقف گردد و مو به سفیدی زودرس دچار گردد.

رژیم غذایی مناسب برای حفظ رنگ مو

برای جلو گیری از سفید شدن موها باید مواد غذایی  مورد استفاده قرار گیرد که سرشار از ویتامین های گروه B بوده و در آن از حبوبات ، برنج ، سبزیجات باشند، همچنین از  نان سبوس دار و موادی که سرشار از مس باشند باید استفاده گردد.

سفیدی مو

رنگدانه های موجود در ریشه مو عامل تعیین رنگ مو هستند و زمانی که ساخت آنها بر اثر ایجاد عواملی متوقف گردد یا دچار مشکل گردد باعث ایجاد تغییر در رنگ موها شده و موها سفید خواهند شد. سفیدی مو امری می باشد که کنترل آن از اهمیت زیادی در حفظ زیبایی موی فرد برخوردار می باشد زیرا ظاهر شدن سفیدی مو اغلب از جلوی سر آغاز می گردد و این امر در مردان به صورت سفیدی در ریش و سبیل نمودار می گردد. کلینیک تخصصی تقویت مو ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X