فازهای رشد مو به صورت طبیعی چیست؟

فازهای رشد مو به صورت طبیعی چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

فازهای رشد مو به صورت طبیعی چیست؟

فازهای رشد مو بطور طبیعی دارای سه بخش رشد، استراحت و ریزش مو می باشد که در هر فرد بسته به عوامل مختلف متفاوت است. مدت زمان رشد مو نسبت به دو فاز دیگر بیشتر است ولی در تمامی افراد یکسان نیست. در واقع چرخه رشد مو به این صورت است که در فاز اول که رشد نام دارد و چند سال طول می کشد مو بطور طبیعی رشد می کند و پس از آن در فاز استراحت رشد مو متوقف می گردد و در مرحله بعدی می ریزد. به این ترتیب چرخه ادامه می یابد و موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده می گردند.

فازهای رشد مو

  • آناژن یا مرحله رشد مو
  • کاتاژن یا مرحله استراحت مو
  • تلوژن یا مرحله ریزش مو

فاز آناژن چیست؟

آناژن در واقع مرحله رشد است که در طول آن مو هر روز به میزان معینی رشد می کند تا زمانی که رشد کامل شده و متوقف گردد. این دوره به مدت چند سال که معمولاً 2 تا 6 سال طول می کشد ادامه دارد. هر چه قدر طول دوره آناژن بلند تر باشد میزان رشد مو روزانه بیشتر است. در مقاله های قبلی گفتیم که یکی از دلایل توقف رشد مو به ژنتیک فرد بر می گردد. منظور از ژنتیک همان طول دوره آناژن است. کوتاه بودن مدت زمان آناژن سبب می گردد که مو رشد کمتری داشته باشد و به همین دلیل موی برخی از افراد از حد معینی که خیلی هم زیاد نیست بلندتر نمی گردد.

مرحله کاتاژن چیست؟

در مرحله کاتاژن که بعد از آناژن می باشد رشد مو به حداکثر خود رسیده و دیگر رشد نمی کند. مدت زمان این فاز بر خلاف فاز اولیه بسیار کوتاه است و موها پس از مدت کوتاهی استراحت شروع به ریختن می کنند. به طور میانگین مدت زمان دوره میانی دو تا سه هفته است.

مرحله تلوژن چیست؟

در این مرحله که آخرین مرحله از سیکل مو را تشکیل می دهد موها شروع به ریزش می کنند و جای خود را به موهای جدید می دهند. طول مدت این فاز به طور میانگین 60 تا 90 روز است و 6 تا 8 درصد موها در آن قرار می گیرند.

بعد از تمام شدن سیکل مو چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تمام شدن چرخه فولیکول ها مجدداً وارد فاز اولیه می گردند و شروع به رشد می کنند. تحت تأثیر عوامل مختلف ممکن است نظم این چرخه بهم بخورد و موها بیش از حد بریزند یا کمتر از حد معمول رشد داشته باشند. کلینیک تخصصی تقویت مو ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X