از چروک شدن پوست صورت جلوگیری کنید

از چروک شدن پوست صورت جلوگیری کنید

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

از چروک شدن پوست صورت جلوگیری کنید

پوست وسیع ترین بافت بدن می باشد که طراوت و سلامت آن در بالا رفتن اعتماد به نفس فرد بسیار اهمیت دارد ، به نحوی که با ایجاد چین و چروک در پوست ؛ فرد بسیار پیرتر از سن او به نظر خواهید رسید ، در این مقاله روش های موثر در جلوگیری از چروک شدن پوست مورد بررسی قرار گرفته شده است .

چروک

چین و چروک ها ، خطوطی هستند که با کاهش حالت ارتجاعی پوست به صورت شیارهایی بر روی لایه سطح پوست ، ظاهر می شوند .

چروک شدن پوست

در رابطه با راه های جلوگیری از چروک شدن پوست می توان عنوان نمود که ایجاد چین و چروک بر روی پوست ، از جمله فرآیند پیری است که نمی توان به طور کلی از ایجاد چروک ها جلوگیری کرد اما می توان با اقدامات لازم و درمان ها موثر تا حدودی آن را به تعویق انداخت .

راه های جلوگیری از چروک شدن پوست

 • از آنجا که اشعه ی فرابنفش حاصل از نور خورشید تاثیرات مخربی بر روی پوست ایجاد می کند ، لذا قبل از خروج از منزل متناسب با پوست خود از ضد آفتاب مناسب ، عینک آفتابی ، کلاه و لباس های آستین دار بپوشید تا کمتر نور خورشید به پوست تابیده شود .
 • کلاژن و الاستین مواد اولیه ی سازنده پوست سالم و جوان هستند با مصرف مقدار لازمی از پروتئین ها ، ویتامین ها و آهن ، مواد اولیه این دو عامل سازنده پوست را تامین کنید .
 • استرس و فشارهای عصبی علاوه بر کل بدن ، تاثیر بسیار مخربی در ایجاد چین و چروک پوست دارد ، با زندگی شاد و روش های غلبه بر استرس ، فشارهای عصبی را از خود دور کنید .
 • خواب منظم شبانه به مقدار لازم ، شادابی و جوانی خاصی به پوست القا خواهد کرد ، با استراحت شبانه آرامش را بدن و پوست خود اهدا کنید ، خواب ناکافی در ایجاد چروک ها تاثیر زیادی دارد .
 • آلودگی های محیطی ، شغلی و غذایی موجب تشدید چین و چروک های پوست خواهند شد ، خود را تا حد ممکن از این آلودگی ها دور و یا از وسایل ایمنی استفاده کنید .
 • مصرف دخانیات ، سیگار و مشروبات الکلی را به طور کل فراموش کنید ، این مواد نه تنها به پوست بلکه به کل بدن صدمات جدی و جبران ناپذیری را وارد می کنند .
 • رژیم های صحیح و اصولی : اگر قصد لاغر شدن را دارید به تدریج و با برنامه ، وزن خود را کاهش دهید ، چاق و لاغر شدن های یک مرتبه ، موجب شل شدگی و ایجاد چروک بر روی پوست خواهد شد .

نقش تغذیه در داشتن پوستی صاف

 • تغذیه صحیح : پوست بدن به مانند انسان جهت سلامت و حفظ زیبایی خود نیاز دارد که مواد اولیه و سازنده پوست با تغذیه ی صحیح و کامل که در بردارنده کلیه مواد مورد نیاز پوست می باشد ، تامین گردد ، در غیر این صورت ، چین و چروک ها یکی پس از دیگری ظاهر خواهند شد .
 • اگر دارای سابقه ی ژنتیکی و ارثی ابتلا به چین و چروک هستید با مراجعه به پزشک متخصص پوست ، راه کار مناسبی را جهت به تاخیر انداختن چین و چروک ، با توجه به وضعیت سلامت و پوست خود انتخاب کنید .
 • مصرف آب کافی در طول شبانه روز ؛ آب تاثیر زیادی در سلامت پوست و دیگر بافت های بدن دارد ، از این رو مرتب آب بنوشید و آن را جایگزین نوشیدنی های گازدار و مضر کنید .
 • استفاده از مرطوب کننده های آبرسان و مناسب با پوست ، از ایجاد چروک ها جلوگیری کرده و پوست را به طور موثری مرطوب و لطیف خواهد کرد .
منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X