آیا لیزر موهای زائد هورمونی موثر است؟

آیا لیزر موهای زائد هورمونی موثر است؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آیا لیزر موهای زائد هورمونی موثر است؟ 

رشد بیش از حد موهای زائد صورت و بدن برای بسیاری از زنان شرم آور است. رشد موهای هورمونی میتواند ژنتیکی یا ناشی از مصرف داروهای خاص باشد، وجود هورمون های مردانه در بدن زنان نیز عامل دیگری برای رشد موهای زائد هورمونی در زنان می باشد. لیزر درمانی در حال حاضر بهترین روش برای از بین برده موهای زائد هورمونی در نواحی مختلف صورت و بدن است.

عوامل موثر در رشد بیش از حد موهای زائد در زنان

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک: این یکی از شایع ترین علل رشد بیش از حد موهای زائد است. سایر علائم این بیماری عبارتند از بروز آکنه، دوره های قاعدگی نامنظم، کاهش وزن ناگهانی و دیابت.
  • تومور یا بیماری غدد فوق کلیه: این بیماری ها موجب تولید یک نوع هورمون آندروژن و یا مردانه در بدن می گردند که باعث افزایش رشد مو می گردد.
  • مصرف برخی از داروها: مصرف داروهایی مانند کورتیزون خوراکی، ماینوکسیدل و ... باعث افزایش رشد مو می شود.
  • عوامل ژنتیکی: رشد بیش از حد مو در زنان همچنین می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد و با هورمون های مردانه ارتباطی نداشته باشد.
  • یائسگی: پس از یائسگی، استروژن در بدن زنان کاهش یافته و تستسترون افزایش می یابد. این عامل ممکن است سبب افزایش موهای زائد گردد.
بسته به علادم و نتایج آزمایشات می توان علت دقیق رشد بیش از حد موهای زائد در زنان را ارزیابی نمود و سپس به دنبال روش های مناسب برای درمان بود. باید به این نکته نیز توجه داشت که تمامی روش های حذف موهای زائد برای همه افراد و یا برای تمام قسمت های بدن مناسب نیستند.

لیزر موهای زائد هورمونی

در حالی که رشد موهای ناخواسته بر روی بدن و صورت زنان می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی و یا حتی ناشی از مصرف برخی از داروها باشد، مهمترین عامل رشد بیش از حد این موها ناشی از اختلالات هورمونی و یا بیماری هیروتیسم شناخته شده است. هیروتیسم به رشد موهای زائد با الگوی مردانه در زنان اتلاق می گردد. زنان مبتلا به این بیماری با رشد بیش از حد موهای زائد در نواحی صورت، شکم، سینه و پشت کمر مواجه می گردند. هیروتیسم یک وضعیت نسبتا شایع در میان زنان محسوب می گردد. هورمون ها همیشه در بروز هیروتیسم نقش دارند و هیروتیسم یک اختلال هورمونی می باشد. لیزر موهای زائد در حال حاضر بهترین گزینه برای از بین بردن موهای تیره نواحی مختلف بدن و چهره می باشد اما آیا این روش بر رشد موی ناشی از اختلالات هورمونی نیز تاثیر گذار است؟ قبل از انجام لیزر موهای زائد در افرادی که با معضل رشد موهای هورمونی درگیر هستند باید مشخص شود که آیا عدم تعادل هورمونی وجود دارد یا خیر؟ ارزیابی پزشکی در یافتن دلایل رشد موهای زائد هورمونی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در برخی از بیماران با عدم تعادل هورمونی، درمان لیزر می تواند باعث افزایش رشد مو گردد یا درمان های لیزری ممکن است موهای موجود را حذف کند اما هورمون های بیش از حد مردانه مجدداً رشد سریع مو را تحریک کنند. پس قبل از حذف موهای زائد هورمونی با لیزر باید عدم تعادل درمانی را با روش های موجود مانند دارو درمان کرد.

آیا لیزر موهای زائد هورمونی مؤثر است؟

رفع موهای زائد با لیزر در زنان با عدم تعادل هورمونی توصیه نمی گردد و نتایج موقت است. مگر اینکه مشکل اساسی درمان شود. هنگامی که عدم تعادل هورمونی درمان می شود، لیزر درمانی میتواند آغاز گردد و نتایج عالی لیزر موهای زائد هورمونیی تواند به دست آید.

ارزیایی علت رشد موهای زائد هورمونی

بسته به علائم و نتایج آزمایشات می توان علت دقیق را تعیین کرد. در برخی موارد برای تعیین علت رشد موهای زائد هورمونی آزمایش خون نیز انجام می گردد. کلینیک تخصصی لیزر موهای زائد ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X