تفاوت آلوپسی آره آتا و آلوپسی توتال چیست؟

تفاوت آلوپسی آره آتا و آلوپسی توتال چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تفاوت آلوپسی آره آتا و آلوپسی توتال چیست؟

بیماریهای مربوط به پوست و مو اگر درمان نگردد و مورد مراقبت قرار نگیرد پیشروی کرده و موجب ضررهای جبران ناپذیری برای فرد خواهد بود بنابراین فردی که دچار این نوع بیماری ها می گردد باید به متخصص پوست و مو مراجعه و روش متناسب با بیماری وی تجویز گردد، در مورد پوست و مو انواع بیماری ها وجود دارد که دو نوع آن آلوپسی آره آتا و آلوپسی توتال می باشند که باید دید تفاوت  این دو نوع بیماری در چیست؟

آلوپسی توتال

آلوپسی آره آتا نوعی از بیماری پوستی می باشد که در اثر آن ممکن است موی فرد یا بخشی از بدنش دچار ریزش گردد این بیماری به صورت لکه های گرد ، کوچک یا بزرگ و صاف ممکن هست روی پوست سر نمایان گردد و اگر مورد درمان قرار نگیرد پیشروی کرده و منجر به ریزش تمام موی سر و بدن خواهد شد. تفاوت آلوپسی آره آتا با آلوپسی توتال در این می باشد که در آلوپسی توتال کل موی سر ریزش خواهد کرد و هیچ مویی در  سر باقی نخواهد ماند در واقع آلوپسی آره آتا اگر به موقع درمان نگردد منجر به مرحله پیشرفته تر بیماری یعنی آلوپسی توتال خواهد شد و تمام موی سر و بدن ریزش خواهد کرد. بیماری آلوپسی آره آتا بیماری غیر قابل پیش بینی می باشد و بیماری ای دوره ای محسوب می گردد و دوره آن در هر فردی متفاوت خواهد بود و ممکن است این ریزش مو متوقف و در دوره ای دیگری دوباره آغاز گردد.

درمان آلوپسی آره آتا و توتال

شایعترین نوع بیماری آلوپسی آره آتا که از اختلالات سیستم دفاعی بدن ایجاد می گردد آلوپسی سکه ای می باشد و در افراد مختلف در  اندازه های مختلف نمودار می گردد. در آلوپسی آره آنا فولیکولهای مو مورد حمله اشتباهی سیستم دفاعی بدن قرار می گیرند و این عمل مانع رشد نو و باعث ریزش آن خواهد شد زیرا در سیستم دفاعی بدن اخلال ایجاد می گردد. در درمان آلوپسی آره آتا و مرحله پیشرفته آن آلوپسی توتال از تزریق کورتیزون استفاده می شود و متخصصین پوست آن را در زیر پوست نواحی که دچار ریزش شده اند تزریق می نمایند و این نوع درمان از زیاد شدن نواحی خالی شده از مو جلوگیری می نماید. [caption id="attachment_8122" align="aligncenter" width="300"] آلوپسی در زنان[/caption] مرحله پیشرفته آلوپسی آره آتا یعنی آلوپسی توتال اگر با تزریق کنترل نشود منجر به ریزش کل موی سر خواهد شد و تنها راه درمان آن کاشت مو به روشهای جدید خواهد بود. در درمان آلوپسی آره آتا اگر با درمان منجر به آلوپسی توتال نگردد و ور همان حالت آره آتا باقی بماند و فولیکولهای مو سیگنال مناسبی از درمانها دریافت نمایند زنده خواهند ماند و شاید مجددا به رشد خود ادامه دهند اما ممکن است مراحل درمان زمان زیادی را به خود اختصاص دهد و ابن کار سالها طول بکشد. آلوپسی یا همان ریزش ناگهانی مو مسری نیست و عوامل ژنتیکی و محیطی و استرس و اضطراب باعث می گردد تا بیماری به سیستم دفاعی بدن حمله کرده و فولیکول مو را نابود و باعث ریزش مو گردد. کلینیک تخصصی تقویت مو ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X